Žokej Josef Váňa st. si vybral koně pro další start ve Velké

Žokej Josef Váňa st. si vybral koně pro další start ve Velké

Žokej Josef Váňa starší opět plánuje start ve Velké pardubické. Legenda dostihového sportu má již vybraného koně. Je jím sedmiletý ryzák valach Rabbit Hawk Wing. Se svými plány se žokej svěřil Českému rozhlasu.

140823_0555_D8_Tiumen_Váňa

Poté, co Tiumen odešel do důchodu, neměl Váňa pro letošní ročník koně, se kterým by se mohl Velké pardubické zúčastnit. Chvíli uvažoval o startu v sedle Hipo Jape, ale nakonec si to rozmyslel a do Pardubic tak druhou říjnovou neděli přijel pouze v roli trenéra.

Osminásobný vítěz Velké pardubické vkládá do ryzáka velké naděje. „Pokud zůstaneme oba dva zdraví, určitě to chci zkusit. To bychom museli vyloženě vybouchnout v kvalifikačních dostizích a podle mě je Hawk Wing tak schopný a rozvíjející se kůň, že to se asi nestane,“ řekl Váňa Českému rozhlasu. Zda ho příští rok na startu uvidíme záleží také na majiteli Rabbit Hawk Winga.

„Už nejsem nejmladší a fyzická kondice není taková, jaká bývala, ale třeba s Tiumenem jsme si rozuměli tak, že ani nebylo poznat, že jsem třeba o generaci starší než kluci, se kterými jsem Velkou pardubickou jel,“ uvedl dále v rozhovoru. Josef Váňa oslavil 20. října 63. narozeniny.

Názory v jeho rodině na případný start se různí. Zatímco manželka Pavla Váňová je proti, syn Josef by byl rád, kdyby se na startu Velké s tátou postavili bok po boku.

Rabbit Hawk Wing
Rabbit Hawk Wing

Rabbit Hawk Wing startoval v letošní sezoně pouze dvakrát, pokaždé v Pardubicích. V září doběhl o necelé čtyři délky třetí v dostihu na 4500 m za vítězným Ribelinem, který ve Velké pardubické skončil druhý. Druhou říjnovou neděli startoval v Ceně Labe (stcc, L, 5200, 6+), kde skončil druhý za vítězným Hegnusem. V obou startech ho vedl Josef Váňa mladší.