Zlatá podkova má nečekaného vítěze – debutující Coco Rico překvapil i svého jezdce

Zlatá podkova má nečekaného vítěze – debutující Coco Rico překvapil i svého jezdce

Bohatě a kvalitně obsazené soutěže Jarní všestrannosti znají své vítěze. Největším překvapením je pravděpodobně vítězství sedmiletého valacha Coco Rico, který se prosadil hned při svém debutu v nejvyšší soutěži – Zlaté hvězdě v nebývalé konkurenci třiceti koní. Celkově se do závodů Jarní všestrannosti vydalo na dvě stě dvacet sportovních dvojic.

Pardubickou Jarní všestranností odstartovala kvalifikace seriálu Zlaté podkovy. Kromě ní bylo na programu dalších třináct soutěží, včetně hodnocení stylu mladých jezdců. Do nejnáročnější soutěže Zlaté podkovy (stupeň obtížnosti 1*) vstoupilo třicet koní, od prvního dne mezi nimi kraloval Coco Rico se svým jezdcem Lukášem Létalem. Po nejlepší drezuře a velmi dobrém parkuru už jen stačilo prvenství potvrdit v nedělních terénních zkouškách.

Coco Rico se svým jezdcem Lukášem Létalem. Foto: Dostihový spolek

„Pro mě je vítězství obrovské překvapení, protože Rico šel na úrovni „jedna hvězda“ první závod ve svém životě. Vlastně jsem nebyl moc přesvědčený, že to bude zvládat. Ale velmi mile mě překvapil. Měl jsem velký strach z parkuru, protože on opravdu není moc velký parkurový skokan, ale on tam předvedl neskutečný výkon – až jsem byl v šoku,“ komentoval výkony svého koně Lukáš Létal.

Povedené drezury a parkury i bezchybné krosy ale předvedli také další účastníci soutěže a tak o umístění rozhodovaly jen minimální bodové odstupy. Za Lukášem Létalem se na druhém místě usadila Eliška Orctová s Bonusem 1, bronz patří Pavlu Březinovi a Cona Cia a na čtvrté příčce se umístila Barbora Mamírová s Contha Balou před Karolínou Petrovou s Kim-C.

V soutěži Stříbrné podkovy zvítězila reprezentantka JK Kamenický Dvůr Alžběta Vyštajnová s Elzarem. Po drezurách byli na druhém místě a po čistém sobotním parkuru se posunuli na první příčku.

„Kros jsme došli čistý, takže mám fakt radost. Elzar má největší slabost právě v krosech. Je to problém někde v jeho hlavě, kdy si najednou usmyslí, že bude stát na zadních a my ani nevíme příčinu. Tentokrát měl dobrý den. Za odměnu už dostal v tomhle horku sprchu a doma ho samozřejmě čeká dobrý obídek,“ prozradila po závodech Alžběta.

Po druhém dnu soutěže se už celkové výsledky neměnily ani na dalších čtyřech místech. Se ztrátou cca 1,5 bodu za Alžbětou Vyštajnovou se umístili Pavel Vaněk a Cry Boy před Petrem Myškou (Savoi Col De Joly), Lucií Příhodovou (Alabama 3) a Anežkou Lexovou (Buena Vista).

Bronzové podkově dominovala Barbora Vaňková, která se čtrnáctiletým valachem Lipton Sinaj zvítězila nejen v samotné soutěži, ale získala také nejlepší hodnocení v soutěži na styl jezdce. „Bylo to super. Drezura se nám povedla, parkur taky. Šli jsme čistě. Kros nám taky vyšel, ten jsem si užila,“ shrnula třídenní závody oceněná reprezentantka Jezdeckého klubu Ratibořské Hory.

Po úvodních drezurách v této soutěži vedla Dominika Tomíková, která se ale kvůli smolnému parkuru i krosu propadla výsledkovou listinou. Do popředí se tak posunuli v celkovém pořadí na druhé místo Adéla Zemanová s Diamosem, Natalia Tarabini s Doménou 2, Diana Lochmanová se Simonem 14 a Šárka Štvánová s Caledonem 3.

Jméno, které se ve výsledkových listinách pardubické všestrannosti objevuje velmi často, je Eliška Orctová. Nejinak tomu bylo i při Jarní všestrannosti, když zvítězila v soutěži stupně ZL s Tess 3. „V Pardubicích se cítím velice dobře, je to pro mě jedno z nejlepších závodišť v České republice. Jsou tu dispozice pro všechno,“ řekla Eliška, která hned dvakrát startovala i v soutěži Zlatá podkova s koňmi Westwinds Diego a Bonus. „Za čtrnáct dnů vyrážíme ještě na další kvalifikační kolo Zlaté podkovy, s Bonusem se budeme účastnit dvou mezinárodních závodů a pak nás čeká náš vrchol sezony – Mistrovství Evropy ve Francii. A týden na to budeme tady v Pardubicích na mistrovství republiky,“ popsala své plány Eliška Orctová. Za vítěznou dvojicí se umístili Tomáš Němec s Princes Blade, Adéla Císařová s Ballo the Bear, Martin Šubrt se Luckys Chika a Nikola Urbancová s Leonem 652.

Svůj závod měli i nováčci, a to Soutěž nadějí určenou čtyř a pětiletým koním se sportovní licencí vydanou teprve v letošním roce. V konkurenci třinácti koní si s nástrahami soutěže v celkovém pořadí nejlépe poradili Adéla Svobodová s Unkas Boy, když porazili i zkušeného účastníka olympijských her Jaroslava Hatlu. Ten po úvodních drezurách obsadil první dvě příčky s koňmi Djouba Bliniere a Daf 1. Nakonec s nimi uhájil druhé a čtvrté místo, mezi ně se vklínil Miroslav Trunda se Starlingtonem. První pětici uzavřela Linda Pádivá s Démonou 3.

Své vítěze mají i další soutěže Jarní všestrannosti – v soutěži stupně Z jimi jsou Kateřina Veselovská a Lucky Lord, v Hobby Z Tereza Jonová a Quick Mill, v soutěži stupně ZK zvítězili Viktor Regnard s koněm Eso a v soutěži Hobby ZK Vendula Daníčková s Čejnem. Vypsány byly také dvě soutěže Pony. V Národním poháru ČJF dětí a mládeže (Pony ZL) zvítězila Nela Havelková s koněm Pírko, za styl jezdce byla oceněna Emma Harris v sedle Bonita 6. Mezi účastníky soutěže Pony L kralovala Sára Dvořáková s Gejzerem, která zvítězila i v soutěži na styl jezdce.

Kompletní výsledky jsou k dispozici na https://www.jezdectvi.org/zavody/180420F1/detail

ROZHOVOR

Vždycky byl takové telátko, říká o vítězi Zlaté podkovy jeho jezdec Lukáš Létal

Nejvyšší soutěž pardubické Jarní všestrannosti ovládl sedmiletý valach Coco Rico, který se svým jezdcem Lukášem Létalem reprezentuje Jezdecký klub Victoria Bříšťany. „Bohatý kokos“ mnohé překvapil, dokonce i samotného Lukáše. Zvítězil totiž hned při svém debutu v soutěži na úrovni „jedné hvězdy“, a to i přes to, že mu vlastně nikdo příliš nevěřil. Dokonce ani LUKÁŠ LÉTAL…

Je to pro mě obrovské překvapení. Rico šel první závod ve svém životě na úrovni jedna hvězda a já jsem nebyl v podstatě moc přesvědčený, že to bude zvládat. Mile překvapil, zvlášť když se v Pardubicích sešli dobří koně. Drezuru zašlapal slušně, rozhodčí to ohodnotili velice dobře, za což jsem byl rád. Měl jsem velký strach z parkurů, protože Rico opravdu není moc velký parkurový skokan, ale on tam teda předvedl na něho neskutečný výkon! Přiznám se, že jsem byl po parkuru v šoku. Rico byl vždycky takové telátko, nemastný-neslaný. Už jsem ho třikrát prodával, protože jsem si myslel, že do sportu nepatří…

Kde nastala změna?

Našel se. Baví ho to. Dorostl do toho. Je hrozně chytrý a já mám pocit, že do Pardubic prostě jel s tím, že vyhraje. Před dvěma týdny jsme byli ve Strzegomi (Polsko), kde jsme byli na body druzí-třetí. Šel tam velice dobře, ale byla to nižší úroveň, i když s kvalitními koňmi. Bylo to jako naše soutěž stupně L. Jedna hvězda už je přeci jen těžší závod. Navíc v Pardubicích byla konkurence zkušených koní, kteří tu jednu hvězdu chodí. Rico je ale závodník. Doma se mu moc nechce, ale jak přijede na závody… Ale je to až tenhle rok, vloni takový nebyl.

Co s ním dál, když se takhle hezky rozjel?

Musí získat zkušenosti v jedné hvězdě, ustálit se na této úrovni a dál uvidíme. Většinou jezdíme do Polska, já to mám rád, vyhovuje nám to tam.

Přesné plány tedy prozatím nejsou?

Plánujeme Mistrovství ČR v Pardubicích v soutěži družstev. Jednotlivce spíš ne. Ale plány můžete mít jaké chcete, ale nikdy nevíte co nakonec bude.

Který z těch tří dnů Jarní všestrannosti jste si užil nejvíc?

Kros. Byl výborně postavený, neměli jsme jediný problém. Koně přesně věděli, co mají skákat, mohli pořád cválat dopředu, nic je nepřekvapilo, nikde neztráceli nohy. Byl to ten polský styl, který mám rád.

Tisková zpráva Dostihového spolku Pardubice