Zimní vyjížďka – pravidla bezpečnosti

Většina jezdců využívá zimní přestávky nejen k načerpání fyzických sil na další sezonu, ale také jako relaxační období určené k odpočinku. Než začnou s pravidelným tréninkem, nejednou si vyjedou se svým čytřnohým kamarádem do krásné zasněžené přírody. Romantika v bílém dokáže skvěle pročistit hlavu a utřídit myšlenky. Nesmíme však zapomínat na úskalí, která jsou s tímto ročním obdobím spojena. Pojďme si připomenout některá z nich.

1. Vhodné oblečení

Zimní vyjížďka

Nezapomínejme na své zdraví a dbejme o něj. Teplé oblečení, které nám poskytne dostatečnou ochranu před mrazem, sněhem či větrnostními podmínkami je základem, abychom si vyjížďku užili a ne jen přežili. Není třeba kvůli chvilce „parády“ na koni odležet 14 dní s chřipkou či nachlazením. Důležité je vrstvení oblečení. První vrstva by se měla skládat z termoprádla, které odvede případný pot a tím nedojde k „ofouknutí“ a nastydnutí. Další vrstvu tvoří triko s dlouhým rukávem, které pomáhá udržet tělesnou teplotu. Na něj patří svetr a poslední vrstvou by měla být teplá zimní nepromokavá bunda, která chrání jezdce nejen před chladem, ale i větrem či sněhem. Obecně je známo, že čím více tenkých vrstev je pod bundou, tím je člověk lépe chráněn. Izolaci v tomto případě tvoří vzduch mezi jednotlivými vrstvami. Nezapomínejme také na dostatečnou pokrývku hlavy. Rukavice pak zahřejí prsty, které nezůstanou ztuhlé a mohou tak lépe působit otěžemi na koňskou hubu. K nezbytnému zimnímu vybavení patří samozřejmě kvalitní zimní boty. Komu ani toto teplé oblečení nepomáhá a v zimě na koni se cítí jako rampouch, nechť si vyzkouší jízdu bez sedla. Musí při ní zapojit více svalů a to jej zahřeje. Navíc jej nestudí sedlo, ale zahřívá teplo koňských zad.

2. Kontrola jezdeckého vybavení

Zimní počasí má neblahý vliv na kvalitu sedla, uzdeček a dalšího vybavení. Proto je nutné zkontrolovat jejich stav nejlépe před každou vyjížďkou. Kůže se může mrazem poškodit a popraskat či přetrhnout, přezky a další kovové části mohou být také méně funkční. Proto je dobré se pravidelně starat o jezdeckou výstroj, převážně mazat kůži a ošetřovat i kovové části. Předejdete tak nepříjemným situacím, které mohou (nejen) v mrazivých nastat. Pokud máte uzdečky ve stáji kde teploty klesají k bodu mrazu či níže, nezapomeňte před jízdou nahřát udidlo, aby bylo koni příjemné v hubě. Zmrzlé udidlo může způsobit přilepení části jazyka při uzdění a nastartovat tak problémy s uzděním.

3. Fyzická kondice jezdce i koně

V žádném případě nepřeceňujte své síly ani síly koně a nepouštějte se sami do dlouhých a náročných zimních vyjížděk. Pro případ nějaké kolize noste u sebe vždy mobilní telefon a zavírací kapesní nůž. Kůň, který pravidelně chodí ven i přes zimní období nemá v hlubším sněhu větší problémy. Koně, kteří chodí pod sedlo méně mohou mít v zimě problémy nejen s dýcháním, ale také se rychleji zapotí, což při špatném a větrném počasí může způsobit jejich nachlazení. Volte vždy takovou trasu, abyste to vy i kůň zvládli a měli z ní dobrý pocit.

4. Bezpečná trasa

Vhodnou volbou trasy pro zimní vyjížďku je ta trasa, kterou dobře znáte a kde vás za zatáčkou nemůže překvapit spadlý strom, či díra. Vždy pamatujte na to, že sníh přikryje spoustu nástrah, které mohou způsobit vážné prolémy a úrazy. Např. zasněžená hromada odpadků, sklo, kamení, kusy suti nebo jen podmáčená zem, vyhrabaná díra od zvěře, zamrzlý a kluzký povrch a další. V případě, že se dostanete na kluzký povrch, snažte se z koně co nejrychleji, ale v klidu sesednout a opatrně jej přes tuto překážku převést. Je to rozhodně bezpečnější než to zkusit přejít na hřbetě koně. Kůň pak musí vyvažovat nejen svá podklouznutí, ale i vaši změnu těžiště a velice se mu to tak znesnadňuje. Hrozí nebezpečí pádu a samozřejmě úrazu. Pokud jde více koní spolu, nikdy takovýto úsek nepřekonávejte se dvěma či více koňmi vedle sebe. Vždy jeden po druhém za sebou. Kůň, který uklouzne by mohl zranit či strhnout na zem koně jdoucího vedle. Při překonávání různých překážek se vždy snažte také o bezpečné vzdálenosti jednotlivých koní a předvídejte, jaká situace by mohla nastat. Usnadní vám to spoustu pozdějších nepříjemností. Vyvarujte se jízdě po nebo kolem silnice. Na kluzkém povrchu se mohou stát nepředvídatelné situace nejen vám, ale i kolemjedoucím řidičům, kteří ne vždy budou moci bezpečně zastavit auto či vás objet.

5. S podkovami nebo bez

Monoho jezdců na zimu koním podkovy nedává a to z různých důvodů. Koně, kteří v zimě nejezdí tak často si kopyta ve sněhu „šetří“, protože většina nerovností na trase je zasněžena a nezpůsobuje tak větší problémy. Koně, kteří trénují hlavně na jízdárnách nebo v krytých halách v tomto období absence závodů podkovy také nepotřebují. Ti, kteří je ze zdravotních nebo jiných důvodů mít musí by si měli dávat pozor právě při zimní vyjížďce na kluzkém povrchu. Podkova na ledě totiž klouže mnohem více než bosé kopyto. Dalším nebezpečím okutého koně v zimě je tvorba tzv. nášlapek. Což je zmrzlý a ušlapaný kus sněhu, který se zachytí na spodní části kopyta a může způsobit nemalé nepříjemnosti. Kůň s nášlapkami chodí jako by měl vysoké podpadky a hrozí tak zvrtnutí nohy nebo jiné poškození pohybového aparátu. Nášlapky se také tvoří u koní nekutých, avšak v menší míře a lépe vypadávají. Proti tomuto nepříjemnému zimnímu jevu se dá chránit speciálními chráničemi.

6. Povětrnostní podmínky

Pokud je to možné, nevyjíždějte se svým koněm do terénu v případě, že fouká silný vítr. Nejen že se kůň ve větru více leká a zvládnutí uskočení koně nebo jeho úprk před pohybujícím se předmětem je v zimě mnohem obtížnější právě již kvůli zmíněným podmínkám, ale také hrozí pád větve či stromu. Silný vítr také prověří, jak dobře jste se na vyjížďku oblékli a může rychle odčerpat vaše poslední zásoby tepla. Pokud navíc fouká a zároveň padá mokrý sníh nebo déšť se sněhem, není to příjemné ani koni, kterému se díky větru dostává pod zimní srst i studený sníh či voda a dochází k velkým únikům tepla.

7. Zmrzlý sníh

Téměř každou zimu nastane období, kdy se mírně oteplí, na vrstvu sněhu naprší a pak to při mrazivých nočních teplotách zmrzne. Vytvoří se tak ledová krusta, která může způsobit i vážné zdravotní problémy. Kůň sám se takovému místu vyhýbá. Pokud mu však nedáme na výběr a budeme po něm chtít překonání delšího úseku s ledovou krustou, je velmi pravděpodobné, že si odře nohy či poškodí spěnky. Ostrý sníh působí na koňské nohy jako nůž. Vyvarujte se tedy vyjížďce v takovém terénu a použijte prošlápnuté trasy nabo vyhrnuté cestičky.

8. Po příchodu domů

Jakmile se vrátíte s koněm do stáje, zkontrolujte jeho stav, hlavně nohy. Odstraňte přilepený sníh, drobné ranky ošetřete a vpřípadě zapocení koně jej vyvěchtujte čistou slámou. Nejen že mu tím rozproudíte krevní oběh, zbavíte jej vlhkosti, ale zároveň mu poskytnete příjemnou masáž. Čas strávený s vámi pomůže koni k upevnění vzájemného vztahu.