Zimní Jezdecký pohár ve skocích začíná v Hradištku

Zimní Jezdecký pohár ve skocích začíná v Hradištku

Zimní Jezdecký pohár již několik let vyplňuje svými závody první měsíce kalendářního roku. Nejinak tomu bude i v sezoně 2017. Parkurová část seriálu zahájí svůj 4. ročník pouhý týden po části vozatajské – a to v sobotu 4. února v Hradištku u Sadské…

Letošní ročník seriálu Zimní Jezdecký pohár přinese ve skokové disciplíně pár viditelných změn. Tentokrát budou jezdci bojovat jen ve dvou, nikoliv ve třech seriálových túrách. „Soutěže na základní úrovni s výškou překážek do 100 centimetrů jsme se letos rozhodli do seriálu nezařazovat, každopádně v rozpisu závodů chybět nebudou. Body do seriálového žebříčku budou jezdci moci sbírat v tzv. malé a velké túře na stupních L* a S*,“ uvedl Josef Malinovský z Jezdeckého klubu Jezdci.cz, který seriál vypisuje ve spolupráci s SK Artego.

Letošní novinkou budou soutěže pro pony. Ty sice seriálové nebudou, ale neměly by chybět při žádném z jeho kol. Ta se tak otevřou pro širší okruh jezdců ve věku do 16 let.

Jak již bylo zmíněno, o body do žebříčku budou jezdci bojovat ve dvou úrovních. Jednat se bude o parkury na stupni L* (115 cm) a S* (125 cm). Soutěž stupně L* bude s následným rozeskakováním, do něhož se dostanou bezchybné dvojice z kola základního. Hlavní soutěž závodního dne, parkur stupně S*, se pojede s finále. „Zvažovali jsme, zda i tuto soutěž nevypsat nově s následným rozeskakováním. Nakonec jsme se však domluvili na modelu s finále pro 10 nejlepších účastníků základního kola. Tato hlavní soutěž dne tak bude podstatně atraktivnější pro diváky,“ podotkl Josef Malinovský.

V Hradištku u Sadské se během prvního skokového kola uskuteční celkem sedm soutěží. Vedle těch seriálových, které uzavřou závodní program, se bude jednat o soutěže pro pony na stupních ZP a ZLP. Pokračovat se bude stupňovanou obtížnost do 100 centimetrů, parkurem stupně Z (100 cm) a stupňovanou obtížností do 110 centimetrů.

V rámci disciplíny skoky proběhnou v roce 2017 během Zimního Jezdeckého poháru celkem čtyři kvalifikační soutěže. Finále se stejně jako předešlé roky uskuteční v Lysé nad Labem při velkém Jezdeckém festivalu pořádaném v termínu od 22. do 26. března 2017. Jezdci v rámci jednotlivých kol získávají body, které se jim sčítají. Obdrží je za umístění na 1. až 20. příčce, přičemž vítěz si přičte 20 bodů, dvacátý umístěný 1 bod. Finále bude již tradičně zvýhodněno dvojnásobným počtem bodů. Vítězem se stane ten, kdo nasbírá nejvíce bodů. Do celkového hodnocení se ovšem započítají jen tři nejlepší výkony včetně finále! V případě rovnosti bodů zvítězí ten, kdo získal v posledním (tj. finálovém) kole více bodů. Pravidla pamatují i na situaci, kdy jezdec v jedné soutěži sedlá více koní. V takovém případě získá body pouze s tím za lepší umístění.

Uzávěrka přihlášek pro první kolo skokové části zimní série je 1. února ve 22.00 hodin. Shodou okolností v období této uzávěrky bude probíhat aktualizace přihlašovacího systému České jezdecké federace. Z tohoto důvodu jezdci budou mít možnost se přihlašovat nejen prostřednictvím on-line systému ČJF na adrese prihlasky.cjf.cz, ale v případě technických potíží mohou přihlášku výjimečně zaslat i na e-mail: suchanek.a@seznam.cz.