Železník by oslavil 36. narozeniny

Železník by oslavil 36. narozeniny

Dnes je to přesně 36 let, kdy se narodil Železník, legendární ryzák a budoucí čtyřnásobný vítěz Velké pardubické. Jeho matkou byla klisna Želatina (nar. 1968), Železník byl jejím šestým a posledním hříbětem. Otec Železníka Zigeunersohn (nar. 1965) byl úspěšný východoněmecký plemeník. Startoval v 23 dostizích, z nichž 12 vyhrál a 9krát se umístil.

Železník2

Železníkovi dostihové začátky nenaznačovaly zářnou budoucnost. Jako tříletý se v rovinových dostizích výrazně nepředvedl. Po vyléčení zraněné nohy byl v polovině sezony roku 1982 prodán Státnímu statku Světlá Hora. Ani nové týmové barvy změnu nepřinesly. Zlom nastal v sezoně 1983. Práce v kopcích, dobrá péče a přátelské prostředí se začaly projevovat. Ve Velké ceně Slezska v Albertovi zvítězil Železník jistě o dvě délky před Lafetou. Následovala dvě druhá místa. Jako outsider v kurzu 320:10 nastupoval 9. října 1983 do Ceny Váhu. Překvapením proto bylo, že za sebou nechal všech 18 soupeřů.

V dostizích jezdil Železníka amatér Antonín Novák. V roce 1985 zvítězili ve dvou kvalifikačních dostizích na Velkou pardubickou – Steeplechase Lancastera lehce o 9 délek a Steeplechase Koroka lehce o 15 délek. Poprvé se na start Velké pardubické Železník postavil 6. října 1985 v sedle s Antonínem Novákem v pozici jednoho z favoritů. Prasklá přezka na uzdečce však znamenala konec nadějí v dobře rozběhnutém dostihu. Stájové barvy hájil alespoň Josef Váňa v sedle Paramona druhým místem za vítězným Festivalem.

Následující rok byl ve znamení tří vyhraných kvalifikací. Do Velké pardubické tak nastupoval jako favorit, v sedle opět s Antonínem Novákem. Při dostihu došlo ke kolizi s ruským koněm, při které jezdec spadl. Dokázal sice znovu nasednout, ale hlavní skupina koní byla již daleko. Železníka to vyvedlo natolik z míry, že Havlův skok odmítl třikrát skočit. Při posledním pokusu Novák spadl a vážně se zranil. Vítězství si v tomto ročníku připsal Valencio.

Po předchozích neúspěších bylo rozhodnuto, že ryzáka bude jezdit Josef Váňa. Toto rozhodnutí se později ukázalo jako skvělý tah. V prvním startu sezony 1987 zvítězila dvojice Železník – Váňa ve Steeplechase osvobození zadrženě o 8 délek před 17 soupeři. Při následujícím startu doběhl Železník na čtvrtém místě, přestože čtyři překážky před cílem upadl. O měsíc později opět zvítězil zadrženě o 19 délek. V srpnu vyhrál Velkou slušovickou steeplechase zadrženě o 7 délek. Třetí start ve Velké proměnil v první triumf. Za lesíkem se dostal do vedení a nikoho už přes sebe nepustil. Vítězství bylo i v rekordním čase 9:56,13 min, Železník se stal prvním koněm historie, který zaběhl pod 10 minut. Pomyslnou třešničkou na dortu byl titul Kůň roku 1987.

V sezoně 1989 zaznamenali Váňa s Železníkem 3 vítězství. V zářijové Steeplechase Koroka to bylo po tuhém boji s Formanem o jeden a čtvrt délky. Do Velké nastupoval jako dvojnásobný vítěz společně s 24 soupeři. O vítězství bojoval s Frází v sedle Václavem Chaloupkou. Nakonec ji za sebou nechal jistě o 7 délek a připsal si třetí vítězství. Připojil se tak k Brigandovi, Lady Anne, Epigrafovi, Korokovi a Sagarovi, kteří legendární dostih dokázali také vyhrát třikrát.

Železník

V roce 1990 viděli diváci Železníka na dostihové dráze pouze třikrát. V červnové Ceně Sagara byl po tuhém boji poražen o 3/4 délky Dynamitem, někdejším vítězem Derby. V srpnové Ceně Epigrafa zadrženě zvítězil o 7 délek. Vrcholem sezony byla samozřejmě Velká pardubická, na jejíž start se postavilo rekordních 29 koní. Po kolizi s Formanem spadl Josef Váňa ze sedla a pro dvojici dostih skončil. V jubilejním stém ročníku zvítězila v rekordním čase 9:49,4 min Libentína.

Jako favorité nastupovali Železník a Váňa do Velké pardubické i o rok později. Na Poplerově skoku však upadl Disko přímo pod nohy Železníka. Následoval pád, po kterém Josef Váňa dokázal opět vyskočit do sedla a v dostihu pokračovat. Stíhací jízda se podařila a v cílové rovince porazili o tři délky Draka s Václavem Chaloupkou. Železník tak jako 13letý dokázal zvítězit jako první kůň historie i po čtvrté. Zaslouženě byl vyhlášen Koněm roku 1991. (Záznam dostihu si můžete pustit na konci článku.)

V roce 1992 mohl rekord ještě vylepšit. Průběh dostihu však narušili demonstranti, kteří pobíhali po dráze před Malou vodou. Z tohoto důvodu se Železník dostal k Taxisově příkopu mezi posledními. Skok překonal bez potíží, na doskoku byli bohužel spadnuvší koně, kteří jeho naděje ukončili. Josef Váňa upadl a Železník utekl. Pravidla v té době již neumožňovala opětovné nasednutí, takže i kdyby neutekl, v dostihu by již pokračovat nemohli.

Za svou kariéru absolvoval 58 dostihů, z nichž 30 vyhrál, 9krát byl druhý, jednou třetí, jednou čtvrtý, 2krát pátý. Celkové výhry činí 1 723 800 korun. Železník si později na vyjížďce zlomil korunkovou kost pravé zadní nohy a již nemohl závodit. Zasloužený důchod si užíval ve Světlé Hoře, kde se stal turistickou atrakcí. Zemřel ve věku 26 let 22. prosince 2004, letos to tedy bude již 10 let.