Závody spřežení na pardubickém závodišti měly premiéru v roce 2010

Závody spřežení na pardubickém závodišti měly premiéru v roce 2010

Už jen pár dní zbývá do konání letošních jezdeckých závodů koňských spřežení v Pardubicích. Historicky první vozatajské klání se na dostihovém závodišti uskutečnilo mezi 16. a 18. červencem roku 2010. A už tehdy měl Dostihový spolek v pořádání těchto soutěží velké ambice.

Ilustrační fotografie: Sandra Schulzová
Ilustrační fotografie: Sandra Schulzová

Premiérové závody před pěti lety přilákaly do Pardubic českou vozatajskou špičku i závodníky ze zahraničí. Trasa maratonu byla tehdy vedena nejen v areálu dostihového závodiště, ale i v ulicích Svítkova. Tuto na první pohled „divokou jízdu“ si pořadatelé vyzkoušeli už o rok dříve při jiné soutěži, a to při mezinárodním mistrovství republiky ve vytrvalostním ježdění, kdy vše proběhlo bez problémů. Další roky se všechny tři disciplíny (drezura, maraton a překážkové jízdy) konaly v prostoru závodiště a v perimetru letiště. Už v roce 2010 měl Dostihový spolek ambice pořádat mistrovství světa. Prozatím největší akcí však bylo loňské Mistrovství České republiky. „Ambice máme stále. Závodiště nabízí dostatečně atraktivní prostředí a profesionální zázemí, které si pochvalují i samotní vozatajové. Tak se třeba jednou mezinárodních vrcholných soutěží dočkáme. Ve hře je ale mnoho faktorů,“ říká místopředseda představenstva Dostihového spolku a.s. Michael Skalický.

Letošní závody ve spřežení se na dostihovém závodišti uskuteční ve dnech 24. – 26. července jako Cena hejtmana Pardubického kraje – kvalifikace na Zlatou podkovu. A jak název napovídá, záštitu nad nimi opět převzal hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. „Jsem upřímně potěšen, že Pardubický kraj svým významem i finanční podporou přispěje ke konání kvalifikace na Zlatou podkovu v divácky velmi atraktivních jezdeckých závodech ve spřežení,“ uvedl v oficiální listině potvrzující záštitu hejtman Martin Netolický. Vypsáno je celkem šest soutěží pro jednospřeží, dvojspřeží a čtyřspřeží a také jedno a dvojspřeží hobby a dvojspřeží pony. K těmto tradičním závodům se připojí 25. července šampionát koní Shagya arab.

Závody spřežení pak bude pardubické závodiště hostit ještě jednou, a to na přelomu října a listopadu společně se soutěžemi Rozlučkové všestrannosti.