Zajímavosti vrcholu závěrečného dostihového dne pardubické sezóny

Zajímavosti vrcholu závěrečného dostihového dne pardubické sezóny

Dostihový den dva týdny po Velké pardubické je v kalendáři pravidelně od roku 1996. Stejně jako v předchozích dvou letech je jubilejním desátým, který bude v Agrofert parku uspořádán. Od doby svého vzniku došlo u loučení k několika změnám, následující řádky nám připomenou několik zajímavostí hlavního bodu závěrečného dostihového odpoledne.

V letošním roce budeme svědky 21. ročníku Závěrečné steeplechase v Pardubicích, letos se odběhne pod názvem Cena města Pardubic.

1996
První ročník Závěrečné steeplechase se konal na pardubickém závodišti 26. října 1996, na programu bylo celkem šest dostihů, a tím závěrečným byla Závěrečná cena na 4000 metrů s celkovou dotací 40 tisíc korun.
V dostihu se po boji o půl délky prosadil osmiletý Hypnos v sedle Martinou Růžičkovou. Termín dostihu se za léta nezměnil, běhá se pravidelně dva týdny po Velké pardubické. Jen v roce 2006 se nejednalo o poslední dostihový den sezóny v Pardubicích, neboť další byl na programu ještě první listopadovou sobotu, čtvrtého.
Historie Závěrečné steeplechase se začala psát v roce 1994 v Lysé nad Labem, kde se konal i následující ročník. Od roku 1996 se koná dostih pravidelně na pardubické dráze.

2
Závěrečná cena nebo steeplechase, vrchol posledního dostihového na východočeské dráze byl v drtivé většině zařazen jako dostih druhé kategorie, stejně je tomu i v letošním roce. Pouze první ročník byla trojka a v letech 2000 a 2001 se jednalo o klání nejvyšší kategorie.

100 000
Od roku 2009 až do roku 2013 se běhala Závěrečná steeplechase o 100 tisíc korun, v roce 2014 byla dotace navýšena na 110 tisíc korun a od roku 2015 se běhá o 120 tisíc korun. O stejnou sumu se běhalo už v minulosti, když byl dostih zařazen do nejvyšší kategorie, tedy v letech 2000 a 2001. Když však o kategorii sestoupil, tak i dotace poklesla na 55 tisíc v roce 2003.

4200
Současná distance dostihu 4200 metrů byla zavedena v roce 2004. Jak bylo uvedeno výše, začínalo se na rovných čtyřech kilometrech, potom se distance měnila od 4300 do 4500 metrů, aby se nakonec ustálila na současné délce.

6
Nejlepším trenérem Závěrečné ceny je Čestmír Olehla, jehož svěřenci se v tomto dostihu dokázali prosadit šestkrát, poprvé vyhrál Olehlův svěřenec v roce 1997 Lateran, zatím poslední vítězství se zrodilo v roce 2011, kdy vyhrál Ignacio, mezitím se prosadili Mister Luce (2000), Masini (2005), Ignacio (2009) a Baggio (2010). Tři triumfy má na svém kontě Josef Váňa, dva Radek Holčák a devět trenérů se mohlo radovat z vítězství jednou.

3
Nejlepším jezdcem vrcholu závěrečného dostihového dne je Marek Stromský, kterému se podařilo vyhrát třikrát. Dvě vítězství mají na svém kontě Jaroslav Myška, Jan Faltejsek a Josef Bartoš. Jedenáct jezdců se zatím prosadilo v hlavním bodě derniéry jednou. Mezi trenéry i jezdci najdeme jméno jediné ženy, Martiny Růžičkové.

2
Jediným koněm, který vyhrál Závěrečnou steeplechase dvakrát, byl svěřenec Čestmíra Olehly Ignacioreprezentující stáj Wrbna Racing, který vyhrál v roce 2009 pod Janem Faltejskem a o dva roky později s Jaroslavem Myškou.

8
Osm ročníků závěrečné steeplechase vyhráli šestiletí koně, jsou tak nejúspěšnějším ročníkem v historii dostihu. Třikrát dostih vyhráli pětiletí, Cipís, Ignacio a Charme Look, osmi a také devítiletí. Nejstarším vítězem je jedenáctiletý Unisono, který v sedle s René Vinklárkem vyhrál v roce 1998.
Charme Look je jediným koněm v historii, který vyhrál Závěrečnou steeplechase a následně Velkou pardubickou. Letos bude na startu jeden pětiletý, po dvou zástupcích šesti, sedmi a osmiletých a nejstarším účastníkem je desetiletý Soros, který se může stát prvním desetiletým vítězem v historii.

4,3:1
Průměrný kurz vítěze Závěrečné steeplechase v posledních třinácti ročnících je 4,3:1. Od roku 2003 nikdy nevyhrál kůň s dvouciferným kurzem. Největšími outsidery, kteří se dokázali prosadit, byli v roce 2003 Cipís a o tři roky později Aton, oba zvítězili v kurzu 8:1.  V letech 2013 a 2015 měli Speranza, respektive Ter Mill kurz jen o dvě desetiny nižší. Třikrát se prosadili koně s desetinovými kurzy. V roce 2004 Bargiel, on pět let později Ignacio a v roce 2010 Baggio.

Před 10 lety…
V roce 2006 se Závěrečná steeplechase konala v sobotu 21. října jako Cena Decent Fellow. Shodou okolností se mohl radovat stejný realizační tým jako dva týdny před tím ve Velké pardubické. Šestiletého ryzáka Atona připravoval Josef Váňa a v sedle byl žokej Josef Bartoš. Aton se prosadil po boji o půl délky před Jungem a na třetím místě skončila Eliška Přemyslovna. Celkem bylo na startu deset koní a okolo cílového mezníku jich proběhlo osm. Čas vítězného Atona byl 5.27,63. V roli osmidesetinového favorita nastupoval do dostihu dvanáctiletý hnědák Maskul, ale skončil až na pátém místě. Jak bylo uvedeno výše, vítězný Aton odskočil v kurzu 8:1. Účastníci dostihu bojovali o celkovou dotaci 80 tisíc korun.

Zdroj: www.pardubice-racecourse.cz