Zajímavosti pardubického loučení s dostihovou sezonou

Zajímavosti pardubického loučení s dostihovou sezonou

Dostihový den po Velké pardubické je v kalendáři pravidelně od roku 1996. Stejně jako v minulé sezóně je jubilejním desátým, který bude uskutečněn. Od doby svého vzniku došlo u loučení k několika změnám, následující řádky nám připomenou několik zajímavostí hlavního bodu závěrečného dostihového odpoledne. Letošním roce budeme svědky jubilejní 20. Závěrečné steeplechase v Pardubicích.

Loni se z vítězství v závěrečné steeplechase radoval Jan Kratochvíl v sedle Handsome Jacka
Loni se z vítězství v závěrečné steeplechase radoval Jan Kratochvíl v sedle Handsome Jacka

1996

První ročník Závěrečné steeplechase se konal na pardubickém závodišti 26. října 1996, na programu bylo celkem šest dostihů, a tím závěrečným byla Závěrečná cena na 4000 metrů s celkovou dotací 40 tisíc korun. V dostihu se po boji o půl délky prosadil osmiletý Hypnos v sedle Martinou Růžičkovou. Termín dostihu se za léta nezměnil, běhá se pravidelně dva týdny po Velké pardubické. Jen v roce 2006 se nejednalo o poslední dostihový den sezóny v Pardubicích, neboť další byl na programu ještě první listopadovou sobotu, čtvrtého.

2

Závěrečná cena nebo steeplechase, vrchol posledního dostihového na východočeské dráze byl v drtivé většině zařazen jako dostih druhé kategorie. Pouze první ročník byla trojka a v letech 2000 a 2001 se jednalo o klání nejvyšší kategorie.

100 000

Od roku 2009 až do roku 2013 se běhala Závěrečná steeplechase o 100 tisíc korun, minulý rok byla dotace navýšena na 110 tisíc korun a letos dochází k navýšení o dalších deset tisíc korun na celkovou dotaci 120 tisíc Kč. O stejnou sumu se běhalo už v minulosti, když byl dostih zařazen do nejvyšší kategorie, tedy v letech 2000 a 2001. Když však o kategorii sestoupil, tak i dotace poklesla na 55 tisíc v roce 2003.

4200

Současná distance dostihu 4200 metrů byla zavedena v roce 2004. Jak bylo uvedeno výše, začínalo se na rovných čtyřech kilometrech, potom se distance měnila od 4300 do 4500 metrů, aby se nakonec ustálila na současné délce.

6

Nejlepším trenérem Závěrečné ceny je Čestmír Olehla, jehož svěřenci se v tomto dostihu dokázali prosadit šestkrát, poprvé vyhrál Olehlův svěřenec v roce 1997 Lateran, zatím poslední vítězství se zrodilo v roce 2011, kdy vyhrál Ignacio. Tři triumfy má na svém kontě Josef Váňa, dva Radek Holčák a zbylá osmička trenérů se mohla radovat jednou.

3

Nejlepším jezdcem závěrečného dostihu je Marek Stromský letošní vítěz Velké pardubické, který zvítězil třikrát. Dvě vítězství mají na svém kontě Jaroslav Myška, Jan Faltejsek a Josef Bartoš. Deset jezdců se zatím prosadil v hlavním bodě závěrečného dne jednou.

2

Jediným koněm, který vyhrál Závěrečnou steeplechase dvakrát, byl svěřenec Čestmíra Olehly Ignacio reprezentující stáj Wrbna Racing, který vyhrál v roce 2009 pod Janem Faltejskem a o dva roky později s Jaroslavem Myškou.

8

Osm ročníků závěrečné steeplechase vyhráli šestiletí koně, jsou tak nejúspěšnějším ročníkem. Letos budou mít na startu pět zástupců z deseti startujících. Dostih vyhráli třikrát pětiletí, Cipís, Ignacio a Charme Look. Nejstarším vítězem je jedenáctiletý Unisono, která v sedle s René Vinklárkem vyhrál v roce 1998.

4:1

Průměrný kurz vítěze Závěrečné steeplechase v posledních dvanácti ročnících je 4:1. Od roku 2003 nikdy nevyhrál kůň s dvouciferným kurzem. V roce 2003 odskočil do dostihu Cipís v kurzu 8:1 stejně jako v roce 2006 Aton, před dvěma roky měl Speranza kurz o dvě desetiny nižší. Třikrát se prosadili koně s desetinovými kurzy. V roce 2004 Bargiel, on pět let později Ignacio a v roce 2010 Baggio.

Zdroj: www.pardubice-racecourse.cz