Zajímavé koňské tváře na Karlovarsku

Zajímavé koňské tváře na Karlovarsku

Jméno: Mantaro Pavelini
Plemeno: Německý sportovní pony (Deutsches Reitpony)
Datum narození: 14.4 2007
Kohoutková výška:144cm
Matka: Naddel
Otec: Marsvogel
Chovatel: Zuchtgemeinschlaft Dietmar und Chris Fugmann
Majitel: Sandra Močičková a Pavel Červenka

Precizně ostříhaný drobný ryzáček se v lechtivém říjnovém sluníčku klidně popásal v nevelkém výběhu. Ovšem pouze do okamžiku, kdy mu jeho lidská kamarádka sundala deku a vyzvala k pohybu. Najednou se přede mnou natřásala bytost, pro kterou je snad slovo pohyb urážkou. To malé a ušlechtilé stvoření nepředvádělo obyčejné koňské chody, ono téměř létalo. Přistihla jsem se často, jak místo cvakání spouště s otevřenou pusou pozoruji tu krásu. Takové bylo moje seznámení s malým velkým Mantarem Pavelinim. Jsem ráda, že svým talentem a darem od přírody v podobě výjimečně příjemné mechaniky pohybu neustále udivuje. I několik let od našeho osudového setkání. Polobratr hvězdného Mars-Stara má podle vyprávění jeho majitelky Sandry Močičkové zajímavý životní příběh a proto se o něho ráda podělím s našimi čtenáři.

Mantaro Pavelini

Sandro, jak jsi se k Mantarovi dostala?

Po osobním vyprávění Vladimíra Janči (pozn.: známý parkurový jezdec) o krásném poníkovi s nadprůměrnými chody. Ovšem s dodatkem, že se jedná o bláznivého ponyho z německého körungu, s nímž si nevědí rady. Doporučil mi ho a přemlouval mě, abych se na něho jela podívat. V ohradě o dvou akrech se krčili dva malí poníci. Tmavá hnědka, která mě ničím nezaujala a zarostlý ryzák s odznaky na hlavě a bílými ponožkami na zadních nohách byl od pohledu osobnost s krásnýma očima. Po půlhodinovém nepodařeném pokusu o odchyt poníků majitelem stáje jsem vlezla do ohrady a ten malý zrzek ke mně okamžitě přišel. Bylo rozhodnuto. Člověk si koně nevybírá, ale kůň jeho. Zpětně si uvědomuji, že tímto gestem si Mantaro zajistil doživotní láskyplný domov, který by ho ve chlévě, ve kterém tehdy stál, určitě nečekal.

Mantaro Pavelini

Kůň s takovým původem a skvělou mechanikou stál ve chlévě?

Ano krčil se ve chlívě a to byl další důvod, proč ponyho okamžitě převézt pryč. Bohužel neměl hotové rozbory krve a musely jsme ještě týden počkat.

Jak se na tvé rozhodnutí tvářili tvoji nejbližší?

Po hodinové rozmluvě můj přítel souhlasil s tím, že Mantara odkoupíme. Ale s podmínkou. Pony se přijezdí a prodá. Jeho novým domovem se stala jízdárna ve Staré Roli. Nemůžu se zbavit pocitu, že nás tam nepřivítali se zvlášť otevřenou náručí. Hned druhý den jsme Mantarovi museli vyndavat ze sena podkováky. Dodnes nevíme, jaký důvod to mělo.

Mantaro Pavelini

Jak vypadaly vaše první společné krůčky?

Začalo seznamování s dekami, které vůbec neznal. Zvedání nohou, které zvedat neuměl a padal. Hlavně se musel seznámit se svou novou lidskou rodinou, která ho hned druhý den po příjezdu přijela „omrknout“. Mantaro se činil. Po jednom špatném pohybu a dotyku se otočil a nakopl mě takovou silou, že jsem odlétla tři metry daleko. V ten moment jsem přemýšlela, zda si mám nechat bláznivého poníka, který na sebe nenechá ani sáhnout. Ale vydrželi jsme. Po měsíci lonžování a práce ze země, kdy jsem toužebně očekávala ten okamžik, kdy mě konečně začne vnímat a bez přemlouvání ke mně v té velké hale přijde sám od sebe, jsem Mantara za pomoci Jany Kumičíkové obsedla.

Mantaro Pavelini

Otázka se nabízí sama. Bylo při obsedání rodeo?

Vše proběhlo kupodivu v pohodě a v klidu. Po měsíci jsem se s ním vydala na první vyjížďku do přírody. Odstěhovali jsme se do nedalekého střediska Farma Hory. Mantaro pro třech měsících absolvoval malé soustředění s A. Onoprienkem. Byli jsme pochváleni. První malé hobby závody jsme absolvovali drezúrní soutěží st. Z, ve které byl označený za vítěze.

Jak se ubíraly vaše další kroky?

Začali jsme spolupracovat s parkurovou jezdkyní a trenérkou Vlaďkou Žeravíkovou, což bylo dalším zlomem v Mantarově životě. Neustále se zlepšoval. První parkur si vyzkoušel na překážkách vysokých 70cm, shodil poslední překážku z nepozornosti. Na parkuru s překážkami 80-90cm jsme již nezaváhali a dokončili s čistým kontem. Moje práce tímto byla dokončena. Ponyho jsme zcivilizovali….

Mantaro Pavelini

Co bys tedy po tom všem o Mantarovi řekla?

Prošel neuvěřitelnou proměnou. Začal nám věřit. Vnímáme to jako jeho poděkování za to, že jsme ho nenechali na holičkách. Dnes je to pohodář. Absolvoval hobby závody v drezúře i ve skoku. Můžou si na něho bez obav sednout malé děti. Na čištění i manipulaci je naprosto bezproblémový. Vyniká svým úžasným charakterem. Velice rád jezdí hangrem. Péči o něho zvládá přítelova šestiletá neteř Terezka, pro kterou by v budoucnu mohl být tím nejlepším učitelem.

Mantaro byl ovšem dle vašeho ujednání nabídnutý k prodeji. Jak to dopadlo?

Podali jsme inzerát. Po mnohých telefonátech z řad zájemců i osobních zkouškách Mantara se blížil den, kdy jsme se s ním měli rozloučit. Něco se v nás zlomilo. Rozhodli jsme se, že si ho necháme. Zejména přítel byl proti.

Co následovalo?

Našli jsme na něho novou jezdkyni Sandru Kubrychtovou. S ní osm měsíců od obsednutí dokázal absolvovat parkury st. Z a oficiální závody st. ZM. Nyní převzala štafetu Sandry její sestra Sára, která bude v příštím roce zavodit v drezúrních soutěžích. Na podzim loňského roku jsme dostali nabídku přestěhovat Mantara natrvalo do stáje naší trenérky. Ve stáji Fa Lentur Jízdárna Žeravíková čekal na Mantara další výkonnostní posun. Drezúrně ho začal přiježďovat Michal Ryndák a pravidelně se s ponym účastníme skokových soustředění s Jiřím Skřivanem.

Mantaro Pavelini

O jeho drezúrních přednostech jsme již slyšeli. Jak je na tom Mantaro se skákáním?

Jeví se jako velký talent. Alespoň tak o něm trenéři mluví. V tréninku absolvuje skoky do 120cm včetně profilu. Občas máme dokonce problém s jeho velkou pracovitostí.

Nakročeno máte dobře. Jaké jsou vaše další plány?

Plány do budoucna nemáme. Stačí nám, že je Mantaro s námi a dělá nám radost. Zejména mému příteli, který ho týdně zásobuje i třiceti kily mrkve a pokaždé na něj radostně zařehtá. Kdyby se náhodou zadařilo, rádi bychom ho půjčili nějakému šikovného dítěti na mistrovství.

——–

Foto autorka