XX. den metropolitní sezóny: 1. AGROFERT VELKÁ NÁRODNÍ STEEPLECHASE O POHÁR JOSEFA VÁNI

XX. den metropolitní sezóny: 1. AGROFERT VELKÁ NÁRODNÍ STEEPLECHASE O POHÁR JOSEFA VÁNI

V neděli 25. října bude zakončena dostihová sezóna 2015 v Conseq Parku Velká Chuchle a již nyní lze konstatovat, že se řadí k těm nejúspěšnějším nejen pod pořadatelstvím společnosti TMM (od roku 2002), ale v celé historii centrálního českého dostihového závodiště. Je tedy nanejvýš vhodné zakončit ji slavnostním programem, který vyvrcholí velkolepou novinkou dostihového kalendáře. Celkem se uskuteční osm dostihů, na startovních listinách je 75 koní a 37 jezdců. Areál závodiště bude pro návštěvníky otevřen od 10 hodin, oficiální program začíná ve 12 hodin. Pořadatelé doporučují naplánovat si příjezd na závodiště alespoň 30 minut před začátkem oficiálního programu.

Tradičním bodem programu bude supervytrvalecká 95. Moser Cena prezidenta republiky (3200 m, 240 tis. Kč), dalšími dostihy pak závěrečné kapitoly pražských seriálů FITMIN CUP pro dvouleté nezvítězivší koně českého chovu, Pohár EŽ Praha překážkových dostihů a Hippospol Cup pro začínající adepty žokejského řemesla – žákovské jezdce, či 9. ročník populární Ceny běloušů CK Martin Tour. Nově program metropolitní sezónní derniéry obohatí Cena pánských obleků Bandi, Cena ČP Cloud a především 1. ročník AGROFERT Velké národní steeplechase o Pohár Josefa Váni (4500 m) s celkovou dotací jeden milión korun!

Fafintadenient

Miliónová klasická steeplechase bude mít hvězdné a mezinárodní, koňské i žokejské obsazení: vítěz Gr.I Gran Corsa Siepi di Merano Fafintadenient (foto nahoře), dvojnásobný držitel pardubického Křišťálového poháru Čáriray, vítěz loňského Poháru Josefa Váni z Karlových Varů Gejzir, trojnásobný vítěz z Itálie Mazhilis, německá dvojice Stromberg a Jupiter, švédský host Moss Cloud a v sedlech mj. špičkoví žokejové Jan Faltejsek, Josef Váňa mladší, Marek Stromský či vítěz strömsholmských Champion Hurdle Henrik Engblom. V 95. Moser Ceny prezidenta republiky je maximální možný počet čtrnácti koní, které povede obhájce loňského triumfu (foto dole)Aztek, mezi jehož soupeři jsou např. předloňský vítěz St. Leger Always on Sunday, premiantka letošního Oaks Amga River, pětinásobný vítěz nejvyšší kategorie Omnibus, či mezinárodní vítězka Lust.

VitezoveCPR

Dostihový program:

12.00 – Cena EŽ Praha, a. s. ve spolupráci s Českou televizí (prout. př. II. k., 3300 m, Pohár EŽ Praha): Vítěz Českého derby 2011 Roches Cross startuje na překážkách druhým rokem a premiérový skokanský triumf si po loňské sérii umístění v Itálii připsal před měsícem na karlovarské dráze. Už o dva týdny předtím mířil v nadějné pozici do pražské cílové roviny, ale na předposlední proutěnce měl pád a snadn ou výhru pak získal Cheri Honey. Devítiletý matador však další metropolitní triumf vybojoval minulou neděli a má vysoké ambice, stejně jako Adiutant, jenž mu sice v září podlehl o šest délek, ale poté finišoval těsně druhý v pardubickém Křišťálovém poháru. Ve Vratislavi dvakrát druhý Silverator a na skocích zatím nulový německý host Oussouri by měli bojovat o čtvrté místo.

12.25 – Cena SHERLOG (hdcp IV. k., 1600 m, Hippospol Cup): Někdejší účastník klasických dostihů (sedmý a jedenáctý ve Velké jarní ceně a Českém derby 2011) Johannes Kepler letos v Lysé nad Labem už dvakrát bojoval o vítězství a vždy skončil těsně druhý, další umístění až na jednu výjimku pravidelně připisoval i na domácí pražské dráze a při své vcelku stabilní výkonnosti by zde mohl ukončit čtyřleté čekání na čtvrtý životní triumf. Do solidní formy se na podzim dostal také další zkušený kandidát Label Five, na páté kariérní prvenství čekající dva roky. To klisna Our Lass dokázala s vou třetí výhru zapsat pod mamutí zátěží v srpnových Kolesách, honoráře získává i pod znatelně vyššími hmotnostmi a zde ji povede vedoucí jezdkyně celoročního žákovského seriálu.

12.55 – Cena společnosti DIBAQ, výrobce značky FITMIN (III. k., 1400 m, Fitmin Cup): Hlavními adepty na premiérový triumf by měli být dcera čtyřnásobné jedničkové vítězky Sun Shine Clare, účastnice juniorských vrcholů (pátá v Ceně Masise a devátá v Ceně zimní královny) Surikata, ve třech podzimních startech mezi nezvítězivšími výsledkově i výkonnostně progresivní Predátor, minule blízko za ním třetí Retemon a dcera dvojnásobné jedničkové premiantky Vadeony, naposledy sedmá v bratislavské Ceně zimní královny Vadeona Two. Na konci srpna jen těsně nevyhrál Bergerac, zlepšení po obstojných debutech lze čekat především odPatricie, Fabryana a Bulpita.

13.25 – Cena ČP Cloud (III. k., 1400 m): Devátý z letošní Velké jarní ceny Qualiflyer po tříměsíční pauze třikrát obsadil stříbrný stupínek v trojkových mílových cenách v Lysé nad Labem, nicméně na kratší trati má reálnou šanci přidat k zásahu z loňské Simsonovy ceny druhé životní vítězství. Jeho největšími soupeřkami by měly být pětileté aktérky, Dang Gia v létě vyhrála čtyřkovou karlovarskou míli a před měsícem finišovala šestá v dostihu klisen při Evropském poháru žokejů, Fur Coat se umístila v zářijovém mílovém dvojkovém handicapu, před týdnem sice neuspěla v Mostě, ale ta dy nastoupí s nejnižším zatížením.

13.55 – 9. ročník Ceny běloušů CK Martin Tour (II. k., 1600 m): Bronzový ze slovenské Velké jarní ceny a pátý z Rakouského derby Bukhari se sice od srpnového posledního místa ve francouzském Vichy na dráze neobjevil, ale s podporou úřadujícího šampióna a suveréna letošního žebříčku Bauyržana Murzabajeva by měl atakovat svůj první triumf v českém tréninku. Velmi dobrou sezónu má za sebou “znovuzrozená” Ottima, která dokázala třetinu z devíti letošních startů vyhrát a v další třetině se umístila. Minule sice pod nejvyšší hmotností ve dvojkov m handicapu neuspěla, avšak tady opět nastupuje s vysokými šancemi. Zlepšenou výkonností se v tomto roce prezentoval také dvojnásobný jarní vítěz Solar Power, sice sprinter, přesto by jeho třída i na mílové trati mohla platit.

14.25 – Cena pánských obleků BANDI (II. k., 1200 m): Rychlík Wobull Se Now může hned při své premiéře na dvojkové výkonnostní úrovni úspěšně zaútočit na čistý hattrick a zároveň již na páté letošní prvenství, jeho nejvážnějším oponentem by měl být Hello Hobby, který po lehkém triumfu v handicapu druhé kategorie z loňského září získal i čtyři dotovaná umístění na nejvyšší scéně, ale v posledních startech jeho forma mírně klesla. Stejně hodnotný plný zásah jako on má z letošního jara na kontě i Reggie, jejíž minulý výpadek šel na vrub závadě na výstroji, ale zde je kandidátkou medailových pozic. Tříletý jarní vítěz Daryan zde nastupuje po dvouměsíční pauze, někdejší jedničkový premiant Hyacint sice posledně vyhrál trojkový handicap, v předchozím startu však zde preferovanému podlehl o čtyři délky navzdory desetikilové výhodě.

14.55 – 95. Moser Cena prezidenta republiky (I. k., 3200 m): Obhájce loňského vítězství Aztek si udržuje vysokou formu i výtečnou úspěšnost, minulé páté místo v excelentně obsazeném European Jockeys’ Cup Long bylo “nejhorším” umístěním jeho kariéry, jinak čítající sedm prvních, tři druhá a dvě třetí místa. Pokud při již devátém sezónním vystoupení nebude unavena, měla by mu být zdatnou konkurentkou tříletá Amga River, vítězka čtyř dostihů včetně klasického Oaks a stříbrná z nejdelší klasiky St. Leger. Tu předloni opanoval Always on Sunday, od minulého léta se na rok odmlčel, letos neuspěl při comebacku v mezinárodní červnové Bratislavě, ale před měsícem předvedl kondici při “povinné” trojkové výhře na slušovické dráze. Měl by tedy být fit a kandidovat na nejvyšší místa, stejně jako dlouholetý přední vytrvalec Omnibus, specialista na mosteckou dráhu, jenž však v tomto dostihu před čtyřmi a pěti lety získal páté a druhé místo. Střed kvalitní vytrvalecké sestavy tvoří mezinárodní vítězka z Bratislavy Lust, čtvrtí z letošních St. Leger v Praze i Bratislavě Lorpen sIcarem, dvojnásobný suverén vytrvaleckých nižších kategorií Pat’s Gold a překvapivý držitel čtvrtého honoráře z Conseq Velké ceny českého turfu Fernando. Pětice Sundara, Aurora, Dekatmie, Nirgera a Izynka nedisponuje tak vysokou výkonností, jako výše jmenovaní soupeři, ale všichni už dokázali vyhrát v nižší kategorii a při předvedení nejlepší formy by mohli na některou níže dotovanou pozici dosáhnout.

15.30 – 1. AGROFERT Velká národní steeplechase o Pohár Josefa Váni (stch Listed k., 4500 m): Jedničkou sestavy je po zářijových triumfech ze zdejšího Zlatého poháru EŽ Praha a především z italské skokanské grupy jedna Gran Corsa Siepi di Merano Fafintadenient, kterému cestu za čtrnáctým kariérním (třináctým překážkovým) prvenstvím zkusí znesnadnit půltucet soupeřů. Zdejšími jsou desetinásobný skokanský vítěz, včetně tří jedniček, v srpnu třetí na listed úrovni v Meranu Gejzir, tehdy o tři délky za ním pátý Mazhilis a pětinásobně nad překážkami ví tězný Čáriray. Nejen “povinnou” hostitelskou pozornost si však zaslouží i trojice zahraničních účastníků, němečtí tréninkoví kolegové se utkali před třemi týdny ve Velké ceně Sárska, o šest délek lepší sice byl dostihově méně zkušený Jupiter, ale Stromberg zas v květnu, při svém dosud jediném překážkovém vítězství porazil o čtrnáct délek Kamelii, jež o dva měsíce později vyhrála Grande Steeple-Chase d’Europa. Švédský Moss Cloud do minulého roku startoval v Anglii, kde předloni dosáhl dvou menších vítězství, letos je v zemi tří korunek dost exponován, byl pátý v červnové švédské Grand National a za poslední měsíc si připsal první dvě tamní výhry, tu čerstvější přitom před pouhými sedmi dny.

Pohár Josefa Váni AGROFERT 2015

Pohár Josefa Váni se koná na významných dostihových závodištích v České republice ve dvou termínech:

Karlovy Vary – červenec, v době konání Mezinárodního filmového festivalu

Praha-Velká Chuchle – říjen, v den slavnostního zakončení metropolitní dostihové sezóny

Pohár Josefa Váni je prestižní projekt a jedna z vrcholných akcí dostihové sezóny v České republice.  Díky vysoké dotaci se obou dostihů zúčastní špičkoví jezdci a koně.

vanapoharJosef Váňa je český dostihový jezdec a trenér. S osmi jezdeckými a devíti trenérskými vítězstvími ve Velké pardubické a s mnoha dalšími úspěchy nejen v ČR, ale i na mezinárodní scéně je Josef Váňa žijící legendou českého dostihového sportu a řadí se k nejvýraznějším osobnostem dostihového sportu v celé Evropě. Díky svým úspěchům, pracovitosti, houževnatosti a upřímnosti je velmi pozitivně vnímán širokou veřejností. Za své výjimečné sportovní výkony také obdržel státní vyznamenání (medaili Za zásluhy o stát v oblasti sportu) a získal umístění v novinářské anketě Sportovec roku (3. místo v roce 2009). V současné dob uplatňuje své zkušenosti jako viceprezident Jockey Clubu České republiky. Inicioval také vznik Dostihového klubu Josefa Váni, z. s. Jeho prostřednictvím, spolu s dlouholetým manažerem českých osobností a projektovým producentem Martinem Zoubkem a marketingovým specialistou Petrem Vavřinou, chce realizovat své plány na zvýšení atraktivity dostihového sportu pro nejširší veřejnost.

Doprovodný program:

Kromě osmi dostihů čeká na návštěvníky nedělního odpoledne bohatý doprovodný program, který vyvrcholí ve 14.10 hodin, kdy se v cílové rovině – odehraje očekávaný DOSTIH LEGEND: Josef Váňa versus Václav Chaloupka v sedlech chladnokrevných koní! Oba legendární žokejové a trenéři se v unikátním souboji na koním plemene Českomoravský belgik.

Dostih legend

Dále budou připraveny:

13.10 hodin – ukázkový dostih minikoní plemene FALABELLA stáje PRZECHWOZD

vystoupení dívčí hudební skupiny BASIX (AquaBabes 2014)

ochutnávka vín Rodinného vinařství BINDER

prezentace originálních klobouků EQUA ANDINO.

Slavnostní atmosféru celého dne zvýrazní vystoupení ÚSTŘEDNÍ HUDBY ARMÁDY ČESKÉ REPUBLIKY.