XV. den metropolitní sezóny: DOSTIHOVÝ FESTIVAL

XV. den metropolitní sezóny: DOSTIHOVÝ FESTIVAL

Neděle 21. září je datem jednoho z nejdůležitějších bodů letošní české termínové listiny – jako patnáctá kapitola sezóny v CONSEQ PARKU Velká Chuchle se pod záštitou primátora hl. m. Prahy Tomáše Hudečka koná DOSTIHOVÝ FESTIVAL, v jehož rámci se uskuteční šestatřicáté ročníky dvou nejprestižnějších srovnávacích zkoušek tříletých a starších koní. Velká cena hl. m. Prahy CK Martin Tour (1600 m) i Velká cena českého turfu (2400 m) mají každá dotaci 400.000 Kč a na startovní listině devítku výborných účastníků. Celkem se v osmi nedělních dostizích představí 74 koní s 24 jezdci a, pozor, začátek programu je již ve 13 hodin!

Světoběžník proti domácí špičce

LimarioDo letošní Velké ceny hl. m. Prahy CK Martin Tour sice žádný tříletý kůň nezamířil, i tak ale bude o zábavu postaráno měrou vrchovatou. Českou premiéru zde totiž absolvuje čtyřletý černý hnědák Limario (foto turf-times.de), dvojnásobný vítěz německých Gr.3 (Cena zimního favorita a GP des Audi Zentrums Hannover), kterého v zimě koupil Valentin Bukhtoyarov. Pod jeho barvami se v první polovině letošního roku zúčastnil Godolphin Mile (6.) na dubajském Festivalu i International Cupu (8.) v singapurském Kranji a v l étě se stal svěřencem Arslangireje Šavujeva. Ten i žokej Bauyrzhan Murzabayev mohou jeho prostřednictvím obhájit loňské vítězství s Dux Scholarem.

Opozici osmi zdejších předních mílařů vede šestiletý Chardonney Tcheque (Dr. Charvát, tr. Šatra, ž. Havelková), v kariéře již dvanáctinásobný vítěz, jenž naposledy nevyhrál právě v minulé VCP (7.), zatímco letos třikrát nenašel přemožitele. Velmi dobrou formu má v tomto roce i stejně starý Kendy (Václav Slovák, tr. Z. Koplík, ž. R. Koplík), který počátkem srpna završil hattrick ve Velkých cenách BBAG a zároveň zaokrouhlil počet svých životních triumfů na rovných deset. Šestiletí jsou i další vícenásobní vítězové na startu, premiant VCP z roku 2012 All the Evil (Meridian, tr. F. Holčák, ž. Šmida) na kontě se sedmi plnými zásahy a svého času rekordman dráhy ve varšavském Služewieci Just Fly (Stáj Diament, tr. Berthier, ž. Zatloukal), jenž dosud v životě triumfoval šestkrát.

Kromě ostře sledovaného nového světoběžníka budou čtyřletými aktéry ještě čtvrtý z loňské rakouské Velké jarní ceny Nyani Tomba (Joly, tr. Blažková, ž. Šafář) a pátý z Českého derby Rabbit Motivman (Rabbit Trhový Štěpánov, tr. Petrlík, ž. Lukášek), kteří v červenci obsadili druhou a třetí příčku v Bratislavské míli.

Ročník pětiletých pak budou reprezentovat stále nezvítězivší, držitel již patnácti umístění v jedničkových dostizích Almond Magic (YOKO, tr. Török, Mach) a vítěz tří handicapů druhé kategorie Samruk (Avarrio Praha, tr. Germič, ž. Rája).

Donn Halling po dvou letech opět v Praze

donhallingceremPůvodně se Velká cena českého turfu zdála být především odvetou medailistů z letošního St Leger, ale uzávěrka soupisu startujících přinesla daleko napínavější zápletku, když jedním z trojice dodatečně nominovaných byl i šestiletý valach DS MAENTIVA Donn Halling (foto). Znamenitý vytrvalec v péči Václava Luky poslední dvě sezóny cestuje především na západoevropské dráhy, kde se vloni třikrát zúčastnil i dostihů nejvyšší světové kategorie (Gr.1), letos má na kontě čtyři umístění ze stejného počtu startů ve třídě listed (plus druhou příčku z červnové Velké ceny Slovenska, jíž v minulém roce vyhrál). Před zahraničními výjezdy zahájil kariéru pěti tuzemskými triumfy a při comebacku se bude snaž it o udržení zdejšího čistého štítu, čímž by se zároveň jeho žokejka Vendula Korečková stala první vítěznou jezdkyní v historii tohoto dostihu. Duo elitních zástupců tříletého ročníku představují druhý a třetí z těsného doběhu nedávného St Leger New Attack(Meridian, tr. F. Holčák, ž. Šmida) a Aztek (Stáj Englicovi, tr. T. Váňa, ž. Foret), doplněné jedenáctým z výsledku nejdelšího klasického testu Castellonem (Joly, tr. Blažková, ž. Šafář).

Podstatným článkem sestavy by měl být i obhájce loňského prvenství, čtyřletý Mister Westminster (Spedition Zavřel), v jehož sedle se navíc poprvé objeví vítězný žokej ze všech letošních dostihů Klasické trojkoruny Jiří Chaloupka. Svěřenec Josefa Váni má v tomto roce zatím méně nápadnou bilanci tří umístění ze tří jedničkových vystoupení, avšak i vloni se jeho forma stala vítěznou právě v závěrečné fázi sezóny. S ambicemi na vylepšení minulého šestého místa nastoupí premiantka loňského Oaks Saltanat (Ardak Amirkulov, tr. Resulov), do jejíhož sedla se po neúspěšném pokusu v Německu vrací žokej Radek Koplík, který jí asistoval nejen při již zmíněném klasickém úspěchu, ale i při triumfu v letošním Zlatém poháru v Bratislavě. Ten na třetí příčce dokončil stejně starý svěřenec Radkova bra tra Zdena Koplíka Paan (Václav Slovák), kterého tu premiérově povede vítězný žokej loňské VCČT Tomáš Lukášek.

Startovní pole doplňují druhá zástupkyně stáje Joly Sapsiree (tr. Šatra, ž. Murazabyev), vloni umístěná z čtyř klasických dostihů pro klisny ve třech různých zemích, a pětiletá Lust (Diamond-UH, ž. Zatloukal), pětinásobná vítězka rámcových bratislavských dostihů, jež je druhým vyslancem trenérského rekordmana dostihu, Františka Holčáka.

Další dostihový program:

13:00 – Cena Fitmin Solution (III. k., 1400 m): ve třetím pokračování seriálu Fitmin Cup pro dvouleté koně českého chovu se po poutavé mostecké premiéře, kterou sice vyhrála, ale posléze byla diskvalifikována, představí i Miss Mikrop.

13:30 – Cena Femat (IV. k., 1400 m): po tříměsíční odmlce se na scénu vrací tříletý valach Quimby, jenž je zde pro svého jezdce Michala Macha další dobrou šancí dočkat se padesátého vítězství a žokejského titulu.

14:00 – Cena MČ Praha 1 (III. k., 1400 m): v dostihu se představí i dva vítězové klasické Velké jarní ceny a ten starší z nich, desetiletý Lord Silvano, se zde rozloučí s dlouhou a úspěšnou dostihovou kariérou.

15:45 – Cena SUSPRO, s r.o. (hdcp III. k., 1800 m): pětiletému Dilingerovi na konci srpna v Mostě uniklo prvenství jen těsně, a v domácím prostředí by měl o nejvyšší příčku nadějně usilovat znovu.

16:15 – Cena Nikolase (hdcp IV. k., 1800 m – I. oddělení): po minulé handicapové výhře s nižší zátěží to tříletý Winner Stars tentokrát zkusí pod znatelnější hmotností, čeká jej konkurence devíti soupeřů.

16:45 – Cena Diakowy (hdcp IV. k., 1800 m – II. oddělení): také ve druhém oddělení středotraťařského handicapu je deset účastníků, prakticky vyrovnané šance mají minule medailově umístěné Creola Tiger a Nowitka.