XIV. den metropolitní sezony: Vítězné šance pro trio čtyřletých

XIV. den metropolitní sezony: Vítězné šance pro trio čtyřletých

Závěrečný měsíc letošní termínové listiny CONSEQ PARKU Velká Chuchle zahájí Dostihový den EXPA NAILS, v jehož rámci se uskuteční dvě významné zkoušky na mílové trati, tříletým a starším klisnám určená Velká cena EXPA NAILS – 11. Memoriál Harryho Petrlíka a 5. ročník Velké ceny BBAG pro koně z katalogů baden-badenské aukční společnosti. Celkem je tentokrát připraveno devět dostihů, jichž se zúčastní 100 koní a 20 jezdců, a zahajuje se již ve 13 hodin.

943479 193340410816872 1443332141 n

Vítězné šance pro trio čtyřletých
Ve Velké ceně EXPA NAILS (II. k., 1600 m, 85 tis. Kč) se představí osm klisen a hlavními aspirantkami medailových příček by měly být tři čtyřleté účastnice. Premiantka Tattersalls Mile při červnovém derby-dni v Mostě Iceni Girl (DS Pegas, ž. Koplík, foto) finišovala v loňském ročníku třetí a jen o hlavu za ní skončila před rokem čtvrtá Chasinta (Stáj WTŠH, ž. Chaloupka), která stejný výsledek zaznamenala i v letošní srpnové Lázeňské míli na karlovarské dráze. K této dvojici se zde přidává letní dvojnásobná vítězka ze západu Čech Old Glory (Zeman-Florian, ž. Zatloukal), která se však poté zviditelnila i na severočeském Hipodromu, když získala druhé místo ve Velké letní ceně města Mostu.

Tříletý ročník budou zastupovat dvě aktérky s ambicemi na honorovaný výsledek. Victory Bond (Buc-Film, ž. Verner) kromě květnové výhry v menším dostihu dosáhla i na šesté místo z klasického Oaks a čtvrtou příčku z Letní ceny klisen v Karlových Varech, progresivní Aurora (Kis-vodomery.cz, ž. Šafář) má zatím zapsány dva triumfy a šest dalších umístění.
Sestavu dotvářejí pětileté Larika (Eva Nieslaniková, ž. Korečková) s Tapdance (Bartusch-Kovář-Kirschner, ž. Foret) a sedmiletá matadorka Apinoa (Euroframe-Váňová, Murzabayev), která v kariéře vyhrála deset dostihů a v samotném Petrlíkově memoriálu byla před třemi lety pátá a předloni druhá.

Dočká se Almond Magic premiérové výhry?
Post „nejvýkonnějšího nezvítězivšího koně“ může po 5. Velké ceně BBAG (I. k., 1600 m, 200 tis. Kč) někomu jinému přenechat čtyřletý valach Almond Magic (YOKO, ž. Šafář), která má na kontě již jedenáct umístění v nejvyšší kategorii (včetně např. třetího místa z loňské Velké jarní ceny Holdingu Rabbit CZ), ale na plný zásah stále čeká. Několikrát k němu již neměl daleko, například v loňském ročníku (foto), kdy jej pouze rozdílem krku zdolal o rok starší Kendy (Václav Slovák, ž. Koplík), jenž všech pěti ostatních životních triumfů dosáhl ve sprinterských dostizích.
Kandidátkou na zopakování rok starého třetího místa je čtyřletá Strightwhiskey (Lokotrans, Murzabayev), čtvrtá z loňské Jarní ceny klisen a pátá z letošní Velké dubnové ceny Factoringu ČS. Dodatečně dohlášena byla její vrstevnice Fantazia Mia (U krále Matyáše UH, ž. Rája), vloni vítězná v bratislavských Ceně trojročných kobýl a Ceně Pat’s Music.
Třetí klisnou a jediným tříletým koněm zde bude pátá z letošní Jarní ceny klisen Kobi (DS MAENTIVA, ž. Korečková), nejstarším a daleko nejzkušenějším aktérem pak je devítiletý valach Lord Silvano (CK Martin Tour, ž. Chaloupka) vítěz Velké jarní ceny z roku 2007, tedy z doby, kdy ještě žádný z jeho pěti nedělních soupeřů nebyl na světě.

STARTOVNÍ LISTINY

Další dostihový program:
13:00 – Cena společnosti IDS Praha (III. k., 1400 m): o letošní poslední bonus Racing Postu bude ze třinácti účastníků usilovat pětice, dva adepti lukrativní prémie přicestují ze Slovenska.
13:30 – Cena společnosti KOVINTRADE Slovensko (hdcp IV. k., 1400 m): v početně obeslaném handicapu by mohla jubilejní desátý start proměnit v premiérový triumf dosud vždy umístěná Cailean.
14:00 – Cena společnosti D&Z (III. k., 1400 m): osm z devíti aktérů kvalitně obsazeného „dlouhého sprintu“ dokázalo za poslední dva roky nasbírat celkem třináct vítězství, kdo z nich přidá další?
14:30 – Cena společnosti G-servis (III. k., 1600 m): v předposlední kapitole seriálu Fitmin Cup pro dvouleté české odchovance jsou opět plné startovní boxy, půltucet nastoupí k životním premiérám.
16:00 – Cena společnosti ProTrade (hdcp IV. k., 1800 m): další vyrovnaný handicap se uskuteční na střední trati a rovněž do něj zamíří čtrnáct adeptů, včetně bronzového z Českého derby před pěti lety Dupla.
16:30 – Cena společnosti ELEKTROTRANS (IV. k., 2200 m): v dostihu na „jeden okruh“ chuchelské dráhy se bude desítka koní ucházet o premiérové kariérní vítězství.
17:00 – Cena Event Strike Production (hdcp III. k., 2400 m): v závěrečném dlouhém handicapu se pod nejvyšší zátěží pokusí koncovkář Shadow Moon obhájit loňský triumf.