XIII. den metropolitní sezóny: Dostihový den za podpory Jockey Clubu ČR

XIII. den metropolitní sezóny: Dostihový den za podpory Jockey Clubu ČR

Poslední zářijovou neděli se v CONSEQ PARKU Velká Chuchle uskuteční třinácté pokračování letošní sezóny, jehož vrchol patří nastupujícímu dostihovému ročníku, dvouletým koním. Gerschův memoriál (I. k., 1400 m, 130 tis. Kč), pojmenovaný po prvním řediteli napajedelského hřebčína, napíše již svou sedmasedmdesátou kapitolu a je nejstarším tuzemským testem čtyřnohých juniorů. Celkem je připraveno sedm dostihů, jichž se zúčastní 67 koní a 33 jezdců, a zahajuje se ve 14 hodin.

943479 193340410816872 1443332141 nIlustrační fotografie: archiv Conseq Park.

Zůstane triumf do třetice doma?
Na start první důležité metropolitní zkoušky nejmladších koní v tomto roce míří sedm kandidátů. Nejvyšší ambice má po kvalitním debutu v Rakousku, těsném druhém místě z Ceny Masise a snadné zářijové chuchelské výhře francouzský rodák, ale administrativně tuzemský odchovanec Honzik (DS Pegas, žk. Mach, foto: Lenka Lojová), jenž by v případě úspěchu přinesl třetí triumf v řadě pro domácí chovatele a po roční odmlce druhý své mu majiteli i rodině. Syn šampióna irských dvouletých Orpena je totiž potomkem čtyřnásobné jedničkové vítězky High Reservation, tudíž i polobratrem (stejná matka, jiný otec) předloňského premianta Hyacinta.

Největším soupeřem (a to možná i co do fyzické velikosti) by mu měl být za pětaosmdesát tisíc eur angažovaný syn evropského šampióna dvouletých New Approach a rané Gr.2 vítězky ve Francii Boccassini Buonarroti (Jasna, ž. Foret), jenž debutoval ve zmíněné Ceně Masise čtvrtým místem a před třemi týdny pokračoval ziskem třetího honoráře v bratislavské Velké ceně BBAG. Dalšími dvěma adepty honorovaných příček jsou zdejší soupeři zpřed dvou týdnů, vítězný polobratr čtvrté z American Oaks Miss Cato Jambul (Ardak Amirkulov, ž. Zatloukal) a za ním čtvrtý, syn vítěze sedmi Gr.1 za sebou Rock of Gibraltara Vainakh (Ramzan Kadyrov, Murzabayev), který kariéru zahájil v Ceně Masise pátým místem.

S vizitkou lehkého premiérového vítězství z Brna nastoupí syn vítěze německé Gr.2, nyní plemeníka v Hřebčíně Napajedla Egertona Love Me (Rabbit Trhový Štěpánov, ž. Verner) a třetím zástupcem českých chovatelů bude člen prvního ročníku zdejšího dvanáctinásobného jedničkového vítěze Torluse, reprezentant stáje svého producenta Mystic Golfer (Hřebčín Křenek, ž. Havelková), jenž do dění vstoupil před třemi týdny, dvanáct délek vzdáleným bronzem za Honzikem. Startovní listinu doplňuje syn dvouletého Gr.1 vítěze z Anglie Intense Focuse Hello Hobby (Lokotrans, ž. Šafář), při debutu předposlední v dostihu s vítězem Jambulem.
 
Startovní listiny

Další dostihový program:
14:00 – Cena Elektrizace železnic Praha, a. s. (prout. př. III. k., 3300 m): ve třetí kapitole tradičního podzimního překážkového seriálu se utkají vítězové obou předešlých dílů Dekolt a Portengo.
14:30 – Cena sbírky na rekonstrukci SŠDSaJ (hdcp IV. k., 1200 m): v předposledním pokračování metropolitní série žákovských dostihů mají solidní šance čtyři tříleté klisny.
15:00 – Cena U.N.U.C.I. Italia (III. k., 1600 m): mezi deseti dvouletými polovina debutuje, z druhé pětice dva premiérovali v Ceně Masise, výdělek na kontě zatím má jediná Silk.
16:00 – Cena Autodopravy František Vlk (hdcp III. k., 1600 m): vyrovnaný dostih s jedenáctkou aktérů, víc než polovina z nich může s aktuálními formami atakovat vítězství.
16:30 – Cena sázek Betino (hdcp IV. k., 1600 m): v dalším mílovém handicapu, o kategorii níže, se do sedla I Want Dance vrací úřadující žokej-šampión a klisna by při pětadvacátém startu mohla poprvé zabodovat naplno.
17:00 – Cena EBF (III. k., 1800 m): o premiérový triumf kariéry bude usilovat osm uchazečů, rozhodnout by se mělo mezi tříletými stájovými kolegy Nonhalemou s Al Bustanem a o rok starším Dilingerem.