XII. den metropolitní sezóny: 69. St Leger s Prahou 5

XII. den metropolitní sezóny: 69. St Leger s Prahou 5

Poslední prázdninovou neděli startuje v CONSEQ PARKU Velká Chuchle druhá polovina metropolitní sezóny. Program Dostihového dne s Prahou 5, konaného pod záštitou JUDr. Naděždy Kratochvílové a PhDr. Marie Ulrichové-Hakenové, zástupkyň starosty MČ Praha 5, vyvrcholí výborně obsazeným 69. St Leger s Prahou 5, závěrečným a nejdelším klasickým dostihem pro tříleté koně. Celkem na startovních listinách figuruje 95 koní a 23 jezdců, začátek programu je ve 14 hodin.

Ilustrační fotografie: archiv Conceq Park
Ilustrační fotografie: archiv Conceq Park

Jak „čiperný“ bude souboj vítězů Derby?

Hlavní bod nedělního programu, 69. ročník St Leger s Prahou 5 (listed, 2800 m, 440 tis. Kč) má na startovní listině dvanáct koní a vážnými uchazeči o první místo jsou především tři z nich. Nekonat se v polovině července Slovenské derby, šlo by hlavně o odvetu za českou modrou stuhu, ale výsledek z Bratislavy určil, že se utkají dva vítězové Derby: v tom zdejším, červnovém triumfoval Cheeky Chappie (Monte Negro, tr. R. Holčák, ž. Chaloupka) jako spolufavorit, zatímco o měsíc později na Slovensku výhra českého rodáka Love Me (Rabbit Trhový Štěpánov, tr. Petrlík, ž. Verner) šokovala, byť především sázející, kteří jej do dostihu poslali jako outsidera i přesto, že nastupoval po velmi dobrém výkon u a čtvrtém místě z Prahy. Vedle jiných soupeřů na petržalské dráze zdolal i v tamním cíli čtvrtého Cheeky Chappieho. Smutným hrdinou tu před dvěma měsíci byl nositel populárního jména Honzik Chipera (Dr. Charvát, tr. Šatra, ž. Havelková), jenž České derby prohrál po grandiózním duelu rozdílem krku, avšak svou výkonností, potvrzenou i druhým místem proti elitním starším soupeřům v letní Ceně města Karlovy Vary, nepochybně mezi favority poslední z pětice klasických zkoušek roku patří.

Nicméně i další kandidáti již svou kvalitu předvedli: New Attack (Meridian, tr. F. Holčák, ž. Šmida) byl v Českém derby jen o nos šestý a poté ve Slušovicích zadrženě opanoval Moravský pohár firmy Charvát. Druhý český odchovanec v poli Vajgaros(Patrik ČR, tr. Myšková, ž. Zatloukal) obsadil v Českém derby sedmé místo, Buonarroti (Jasna, tr. J. Váňa, ž. Šafář) skončil osmý v dostizích o modrou stuhu v Praze i Bratislavě. Castellon (Joly, tr. Blažková, ž. Rája) zde sice v Derby neuspěl, ale předtím získal bronz v rakouské Velké jarní ceně a čtvrtý honorář z Velké červnové ceny.

Třetí zástupce tuzemského chovu Aztek (Stáj Englicovi, tr. T. Váňa, ž. Foret) sice letos startoval jen třikrát v nižších kategoriích, ale vždy, jistě nebo dokonce lehce, zvítězil a na vystoupení v nejdelší klasice je cíleně chystán. Respektu hodnou dvojici pošle do dostihu trenér Šavujev: Aldan River (Valentin Bukhtoyarov, ž. Koplík) v červnu finišoval třetí v bratislavském Starohájském kritériu a v polovině srpna se rozcvičil ve Francii, když jako jediný z dvanácti aspirantů absolvoval supervytrvaleckou trať,Dasho Top (Ramzan Kadyrov, ž. Murzabayev) po letní odmlce před dvěma týdny lehce vyhrál v trojkové společnosti starších koní.

Sestavu doplňují stájový kolega, a tedy možný kooperátor, jednoho z favoritů Love Me Rabbit Railink (ž. Lukášek) a jediná klisna, čtvrtý kůň českého chovu Polonaise (Stáj Mikon, tr. Luka, ž. Korečková).

Další dostihový program:

14:00 – Cena EBF (III. k., 1400 m): první nedělní dostih nezvítězivších dvouletých má jedenáct aktérů, z nichž dvě klisny budou usilovat o bonus Racing Postu, jedním z favoritů bude český rodák Lusk.

14:30 – Cena Výživových programů Fitmin (III. k., 1200 m): ve druhé kapitole celoročního seriálu Fitmin Cup pro dvouleté tuzemské odchovance nastoupí čtrnáct adeptů, z nichž čtyři jsou potomky klasických vítězek.

15:00 – Cena Fontana Watercoolers (hdcp IV. k., 1200 m): také ve vyrovnaném sprinterském handicapu se představí čtrnáct koní, mezi nimi i rekordman pražské dráhy na kilometrové trati Demon King.

15:30 – Cena Tattersalls (II. k., 2400 m): na vytrvalecké trati se téměř tři roky trvající čekání na druhý triumf pokusí ukončit vítěz Velké ceny českého turfu z roku 2011 Wallisto.

16:40 – Cena VOŠ a SZeŠ Benešov (III. k., 1800 m): v soupeření devíti tříletých a starších koní českého chovu je jednou z favoritek i osmiletá Apinoa, která bude atakovat již jedenácté životní vítězství.

17:10 – Cena 80. narozenin pana Břetislava Karla (hdcp IV. k., 1800 m): spolehlivý Winrocco a dvojice nízko zatížených tříletých Winner Stars a Waska patří k hlavním uchazečům o nejvyšší místa v prvním oddělení středotraťařského handicapu.

17:40 – Cena Ladycap (hdcp IV. k., 1800 m): také druhého oddělení se zúčastní tucet startujících, osmé sezónní vystoupení absolvuje letos zatím vždy umístěný tříletek Monte Wells, jehož hlavní soupeřkou by měla být o rok starší Creola Tiger.