Výstava KONĚ V AKCI láká na bohatý program

Výstava KONĚ V AKCI láká na bohatý program

Letošní výstava Koně v akci dosáhla plnoletosti a své výročí oslavuje opravdu velkolepě. Pořadatelé v rámci 18. ročníku výstavy připravili nabitý a rozmanitý program, jehož podtitulem jsou KONĚ A SPORT. V Pardubicích bude k vidění hned několik finálových závodů, šampionátů a soutěží, ale také několik novinek a pardubických premiér.

Brány závodiště se výstavě KONĚ V AKCI otevřou v sobotu 3. září a opět se uzavřou až v neděli 4. září v podvečer. Ovšem malá ochutnávka víkendového programu bude připravena už v pátek 2. září, kde se účastníci výstavy vydají na průvod městem, který v 16 hodin zakončí vystoupením na Pernštýnském náměstí. Současně na závodišti zahájí finále mladých koní v soutěžích všestrannosti a Mistrovství ČR haflingů v sedlových soutěžích.

Koně na náměstí. Foto: Sandra Schulzová
Koně na náměstí. Foto: Sandra Schulzová

Samotná výstava na pardubickém závodišti nabídne program pro všechny věkové i zájmové skupiny. Areál závodiště se návštěvníkům otevře v sobotu v 9 hodin ráno, kdy zahájí například parkur minikoní, chovatelské přehlídky a od 10 hodin i Indiánské městečko a dětská stanoviště.

Hlavní program začíná před tribunami ve 14 hodin slavnostním průvodem, ve kterém budou k vidění snad všichni účastníci výstavy. Připraven je rej kočárů, ukázky koňského pola, pony games, show fríských koní nebo noriků, své umění předvedou i dámy v sedle kladrubských koní a chybět nebude ani fríský valach Pieter van Diphoorn, který je nejen častým účastníkem různých show, ale tak filmovým „hercem“.

Pardubickou premiérou bude vystoupení českého „zaříkávače koní“ Miloslava Simandla. S koňmi pracuje v naprosté volnosti, jeho koně si umí na povel lehnout, zvednout nohu, vzpínat se, couvat, uklonit se, sednout si, dát nohu na Miloslavovo rameno, španělský krok nebo vrchol drezúry – cvik zvaný Piaffe – klusání na místě. Vrcholem vystoupení je bezpochyby skok všech koní ve volnosti, při kterém na koních stojí. A především umí přimět bitého či týraného koně, aby mu důvěřoval. Bez biče a násilí dokáže koně, kterým lidé ublížili, nebo týrané koně naučit znovu důvěře a poslušnosti.

Odpolední program bude pokračovat až do 16 hodin, kdy bude zakončen soutěží chladnokrevných siláků v těžkém tahu.

Neděle bude podobná, jen s tím rozdílem, že hlavní program začne už ve 12 hodin. Jeho součástí bude mimo jiné karneval masek na koních, ukázka výcviku policejních koní a také hned několik show – například v programu Hrátky s čertem se představí shirský hřebec, předvedou se westernoví koně při závodu mezi barely nebo závodu kolem tyčí, chybět nebudou ukázky čtverylky, drezury či skokanských dovedností malých i velkých koní.

Městská policie Pardubice. Foto: Sandra Schulzová
Městská policie Pardubice. Foto: Sandra Schulzová

Diváci uvidí také ukázky práce klusáků, práce na dvou lonžích a také neuvěřitelně adrenalinovou kozáckou jízdu. Svou práci s koňmi v absolutní volnosti znovu předvede Miloslav Simandl. Nedělní program ukončí dostihy všech různých plemen, úplnou tečku udělá v 17 hodin dostih chladnokrevných koní o Pohár ředitele závodiště.

Samozřejmě po celý den „poběží“ doprovodný program s přehlídkami, indiánským městečkem, dětskými stanovišti apod.

Součástí programu jsou také výstavy, například obrazů Emila Kotrby na tribuně D nebo fotografií k poctě vítěze Velké pardubické nazvané Miloš Svoboda a ti druzí v prostorách Tiskového střediska. V sobotu budou před tribunou A vyhlášeny výsledky soutěže MLS Pardubického kraje, v neděli se tu budou slavit Dožínky.

Kompletní verze programu je ke stažení na www.pardubice-racecourse.cz/kone-v-akci.

Vstupné je 90 korun, zlevněné vstupenky pro studenty a seniory nad 65 let stojí 50 korun. Děti do 140 cm mají vstup zdarma.

Při dopravě na závodiště je stále potřeba počítat s dopravní uzavírkou křižovatky Trojice. Další informace na www.pardubice-racecourse.cz/kratke-zpravy-ze-zavodiste/dopravni-uzavirka.