Výběr vhodného koně na džigitovku

Výběr vhodného koně na džigitovku

p8080122.jpgStejně jako je tomu u výběru jakéhokoliv jiného koně pro jezdecké účely, platí i při výběru koně pro džigitovku základní pravidla + speciální požadavky na koně.

Kromě technických parametrů jako jsou:
– kde bude kůň ustájen
– jakou finanční částku jste ochotni do koně investovat
– jak zkušený je jezdec, pro kterého je kůň určen

Jsou zde další otázky, na které si musíte odpovědět:

1. Věk koně

Záleží na zkušenostech jezdce a u starších koní na jejich předchozí „kariéře“. Obecně platí, že začátečníci a méně zkušení jezdci by si rozhodně neměli pořizovat mladého koně. Důvodů proč ne je spousta. Omyly, které  ač nechtěně méně zkušení jezdci a chovatelé praktikují ve výchově či výcviku mladého koně mohou mít v mnoha případech trvalé následky, které se pak v budoucnu velmi obtížně napravují. Proto je pro začátečníka, který by se rád věnoval džigitovce vhodný spíše starší kůň, který je díky své klidnější povaze a s dobrým jezdeckým základem schopen tolerovat začátečnické chyby jezdce a zároveň mu poskytnout dostatek důvěry, která je tak důležitá při realizaci tohoto jezdeckého odvětví. Pro zkušenějšího jezdce není problém vychovat si koně pro trikové ježdění od hříběte. Musí se však počítat s několika lety, než kůň dospěje a je schopen podstoupit náročnější trénink. Výhodou je zejména to, že jezdec je se svým koněm od jeho útlého věku, což napomáhá rozvoji vzájemné důvěry a přátelství.

 

2. Pohlaví koně

Hřebci jsou krásnými zástupci svého plemene, většinou s mnohem lepší stavbou těla než-li valaši, avšak jejich temperament a neustálý boj o vedoucí postavení ve stádě ( a to i s člověkem) bývá hlavně s počátku výcviku spíše překážkou. Existují samozřejmě i hřebci velice charakterní, ale nesmíme zapomínat na to, že při džigitovce se v dráze vedle sebe vyskytuje i více koní a to pak může působit nemalé problémy. Stejná opatrnost je na místě i při opracovávání koně, kdy na opracovišti se kolem sebe míjí koně různého pohlaví. Pokud tedy není hřebec mezi cizími koňmi absolutně spolehlivý, pak svou volbu přesuňte raději na klisnu nebo valacha. Klisna svým exteriérem nezaujme tolik jako hřebec, ale je mnohem více spolehlivá. Avšak v důsledku její hormonální činnosti může být často náladová. I zde jsou projevy velmi individuální, u některých klisen se stává, že jsou v období říje téměř nepoužitelné. Jako nevhodnější a nejlepší variantou se jeví koupě valacha. Většinou bývají mezi cizími koňmi bezproblémoví , spolehliví a charakterově vyrovnaní.

 

3. Plemeno koně

Pro džigitovku není po fyzické stránce vhodný každý kůň. Neméně důležitá je i  psychická stránka koně. Co se týče tělesné stavby koně, jsou pro trikové ježdění vhodní koně se čtvercovým rámcem, dobře osvalení v plecích a se smyslem pro rovnováhu. Výška koně se pak odvíjí od výšky a váhy jezdce. Protože je u některých triků potřeba seskočit na zem a zpět do sedla, výběr koně záleží také na tom, aby jezdec bez problémů dosáhl na hrušku sedla a výskok do sedla mu nečinil větší potíže. Pro subtilnější dívky může být použit i kůň menší váhové kategorie, naopak u dobře stavěných mužů (jezdců) je zapotřebí i silného a pevného koně. Nejvhodnější pro tuto disciplínu jsou koně se španělskou krví, kteří svým exteriérem, povahou i stavbou těla plně vyhovují náročným požadavkům na trikového koně. Protože jsou však Andalusani či Lusitáni cenově méně dostupní, používají se u nás nejčastěji koně lipické či různí kříženci, jež stavbou těla odpovídají nárokům. Mezi koňmi, kteří se používají na džigitovku můžete u nás spatřit i araby či americká plemena jako je quarter horse, paint horse či křížence s českým teplokrevníkem.

 

4. Povaha koně

Koně, kteří jezdí džigitovku by měli být hlavně vyrovnaní, pracovití, klidní, nelekaví. Mezi další chtěné vlastnosti patří zvědavost, spolehlivost, smysl pro rovnováhu, příjemný temperament, důvěra ve svého jezdce – ta se ovšem dá časem „vypilovat“. Při samotné jízdě je třeba se na koně 100% spolehnout, protože jakmile pustíte otěže a provádíte na něm třeba stojku, je již pouze na koni, jak se svou dočasnou svobodou naloží.