Vozatajové bojovali o mistrovské tituly v Pardubicích

Vozatajové bojovali o mistrovské tituly v Pardubicích

Dostihový spolek hostil na pardubickém závodišti ve dnech 1. – 3. srpna mistrovství České republiky spřežení. Sportovně-technické podmínky ČJF umožňují vypsat soutěže pro kategorie jednospřežní, dvojspřeží, čtyřspřeží a dvojspřeží pony. Jedna z nich však chyběla.

Ladislav Jirgala. Foto: Josef Malinovský
Ladislav Jirgala. Foto: Josef Malinovský

Titul mistra České republiky se v královské kategorii čtyřspřeží letos neuděloval. Vývoj sezony a kýžená dosažená kvalifikace jezdců Jiřího Nesvačila staršího, Jiřího Nesvačila mladšího a Radka Nesvačila na Světové jezdecké hry 2014 v Normandii zamíchali plány národního trenéra Theo Timmermana a jmenovaní jezdci byli v rámci přípravy na světový šampionát v termínu národního mistrovství vysláni na mezinárodní závody do německého Riesenbecku. Nenašel se tak pravidly stanovený počet kvalifikovaných čtyřspřeží. Pořadatel tedy vypsal alespoň otevřenou soutěž pro tuto kategorii. Ze tří účastníků si nejlépe vedl Zdeněk Jirásek (JK Robousy), následovaný Markem Jirgalou (AK Mont Steel) na druhém místě a Jaroslavem Jandlem (JK Semice) na místě třetím.

První sada medailí se udělovala v kategorii dvojspřeží pony. V konkurenci šesti spřežení se nejvíce dařilo Michalovi Kořínkovi z JK Sobotka. Zajel nejlepší drezurní úlohu i maraton. V parkuru si sice připsal šest trestných bodů a až třetí nejlepší výkon, nicméně v celkovém součtu to stačilo na první místo a s bodovým ziskem 131,22 si odvezl zaslouženou zlatou medaili. V tomto případě by se dalo do jisté míry mluvit o překvapení, protože stálice české reprezentace Monika Pospíšilová (JK Boharyně) si dojela pro stříbrnou medaili. Aleš Fiala z JK Hřebčína HF dosáhl na bronz.

V soutěži jednospřeží jsme také mohli na startovní listině číst známá jména. Tomáš Barták, Markéta Jelínková, Alexandr Soukup, Pavel Drbohlav a další. Nakonec ale v konkurenci dvanácti jednospřeží obstál nejlépe Jaroslav Petřek (JK Zubří). V drezuře zajel sice až nejlepší výsledek, ale zejména výborný maraton s 60,59 body a druhý nejlepší parkur ho vynesl na nejvyšší stupeň. Stříbro si odvezl Jiří Kříž (JK Voleveč) a bronz Tomáš Barták (JK Barták Nahoruby).

Startovní listina kategorie dvojspřeží dávala tušit, že celé tři dny bude soutěž velmi vyrovnaná, a že boj se bude odehrávat pravděpodobně mezi Josefem Hroudou, Martinem Gösslem a Ladislavem Jirgalou. Nakonec se překvapení nekonalo a právě výše jmenovaní jezdci bojovali o medaile. Drezuru nejlépe zajel Josef Hrouda (SK Stáj Afrodita Němčice) následovaný Ladislavem Jirgalou (JK Hubička Telnice) a Martinem Gösslem (JO TJ Agro Cheb Nebanice). Maraton dokončil s nejlepším výsledkem opět Josef Hrouda. Dopomohl mu však k tomu svým zaváháním Ladislav Jiragala, který chyboval na překážce číslo 5 a jinak suverénně nejrychlejší maraton dokončil jako druhý nejlepší, byť v těsném závěsu opět s Martinem Gösslem na třetím místě. Nedělní parkur ale zamíchal pořadím. Josef Hrouda zajel až šestou jízdu mezi kužely. Ladislavu Jirgalovi tak stačil třetí nejlepší výkon k tomu, aby se v součtu bodů stal mistrem České republiky. Josef Hrouda se posunul na stříbrnou příčku a bronzovou příčku obsadil Martin Gössl.

Kompletní výsledkové listiny jsou zveřejněny na webových stránkách dostihového závodiště www.pardubice-racecourse.cz