Vítěz Velké národní ve Švédsku se ukázal i v Pardubicích

Vítěz Velké národní ve Švédsku se ukázal i v Pardubicích

Celá řada zvučných jmen byla na startovních listinách posledních sedmi dostihů pardubické sezony. Mnozí si přišli spravit chuť po nepříliš vydařeném mítinku Velké pardubické. Byli mezi nimi i svěřenci Stanislava Popelky Vicody a Al Bustan. A právě druhý jmenovaný, vítěz Velké národní ve Švédsku, opanoval i vrchol sobotního programu Cenu města Pardubic.

Na start dostihu se postavilo sedm koní, z nichž vybrat jednoznačného favorita mohlo být složité. Byl tu talentovaný Talent, „Váňův“ Rabbit Hawk Wing a také Josefem Váňou připravovaný Soros a nechyběl ani Usockem, který v nedávné Ceně Vltavy způsobil hromadný pád a leckomu sebral naději na vítězství. Na karambol tehdy doplatili i dva svěřenci Stanislava Popelky, včetně Al Bustana. Ve stájích ho přezdívají Tonda. „Tonda nám to dneska trochu vynahradil,“ komentoval vítězství trenér Stanislav Popelka. „Al Bustan má určitě více zkušeností s pardubickou dráhou, Vicody šel podruhé tenhle těžší kurz v Pardubicích, ale šel taky velice dobře. Nevím, co se stalo na tom předposledním skoku, protože s těžkými skoky si poradil bez problémů a pak tam přišel pád… Věřím, že by jinak byl s Al Bustanem hodně vpředu,“ dodal Popelka a naznačil tak průběh dostihu.

Al Bustan a žokej Pavel Složil ml. Foto: Sandra Schulzová
Al Bustan a žokej Pavel Složil ml. Foto: Sandra Schulzová

Od startu byl na čele startovního pole Celadon s Lukášem Matuským, Al Bustan i přes rychlé tempo ale dokázal v závěru ještě zrychlit. Jenže po pádu Vicody na předposlední překážce upadl na posledním skoku i Celadon a Al Bustanovi se otevřela cesta k vítězství. „Když jsem byl na trávě, tak jsem se do něj opřel. Nečekal jsem takové zrychlení. Jsem přesvědčený, že i kdyby Celadon nespadl, tak jsme ho chytli,“ tvrdil vítězný žokej Pavel Složil ml. Za Al Bustanem se v cíli koně seřadili v pořadí Talent (ž. Josef Bartoš), Soros (ž. Jan Kratochvíl), Rabbit Hawk Wing (ž. Josef Váňa ml.) a Usockem (ž. Jan Faltejsek).

V Pardubicích se dařilo žokeji Janu Kratochvílovi. Nejprve zvítězil v sedle Fantaghiro v Ceně společnosti A.C.in s.r.o. a hned nato v Ceně Charme Looka, vítěze 126. Velké pardubické s Českou pojišťovnou. Do sedla vítězné Waikity jej angažoval trenér Čestmír Olehla. „Waikita miluje bláto, miluje hluboký terén, který teď v Pardubicích je. Kdyby tady byla taková půda pořád, mohla by tu běhat častěji. Ona to není špatná kobyla, ale potřebuje takovou půdu a ta je jednou do roka,“ řekl trenér Olehla, který také prozradil, že Jan Kratochvíl dostal poměrně ultimativní ordre. „Honza si to sice udělal trochu jinak, ale jsem rád, že se Waikita dnes prosadila,“ dodal Čestmír Olehla.

„Trenér mi říkal, abych z ní dostal, co půjde, abych byl blízko špice. Ale ta půda je dneska hodně hluboká, takže to úplně do puntíku splnit nešlo, potřeboval jsem ji chvilkama někde nechat trochu odpočinout. Ale domů potom zabrala a vyhrála, takže super,“ komentoval situaci vítězný žokej Jan Kratochvíl.

Dostihový program tradičně otevřely dostihy přes proutěné překážky. Hned v tom prvním, Ceně podporované společnosti Ticketportal, se prosadila tříletá ryzka Marmeláda, pro kterou to byla premiéra nad skoky. A zatímco v rovinách se prosadit nedokázala, nad pardubickými překážkami s žokejem Marcelem Novákem v sedle předvedla skvělý výkon. Podobný scénář napsal i druhý dostih Cena Alfredo Catering, kde zvítězil další debutant nad překážkami Linngar. V sedle byl žokej Josef Bartoš.

V letošní sezoně se daří šestiletému Woodymu, který se prosadil v Ceně mladých jezdců pod Petrem Tůmou. Těsné vítězství nad běloušem Četařem, který v dostihu udával tempo.

Po více než třech letech se úspěchu dočkala osmiletá Fantaghiro, která dokázala s Janem Kratochvílem zvítězit v Ceně společnosti A.C. in s.r.o. S náskokem mnoha délek porazila Maestra Quercuse, Modase i Lord Jagmina, který po téměř celý dostih udával tempo. Pátý došel Segal.

Úplnou tečku za pardubickou sezonou udělala Cena podporovaná tiskárnou V Ráji vypsaná pro čtyřleté koně. Ovládl ji hnědák Stay Strong trenéra Wroblewskeho. V sedle měl žokeje Josefa Bartoše, který tímto vítězstvím získal potřebný bod do neoficiálního šampionátu jezdců pardubického závodiště.