VII. den metropolitní sezóny: 66. Velká květnová cena VW WACHAL, a. s.

VII. den metropolitní sezóny: 66. Velká květnová cena VW WACHAL, a. s.

Po jarních klasických vrcholech z předchozích týdnů pokračuje tuto neděli metropolitní dostihová sezóna v Conseq Parku Velká Chuchle odpolednem, jehož hlavním bodem bude jeden z nejdůležitějších mílařských testů pro starší ročníky, 66. Velká květnová cena VW WACHAL, a. s. (1600 m, 135 tis. Kč). Celkem se uskuteční osm dostihů, v nichž startuje 69 koní a 30 jezdců, začátek programu je ve 14 hodin.

Útok na první čistý hattrick

Chardonney Tcheque při svých triumfech ve Velké květnové ceně 2013 a 2014.
Chardonney Tcheque při svých triumfech ve Velké květnové ceně 2013 a 2014.

Jediným trojnásobným vítězem v historii Velké květnové ceny je její premiant z let 2009, 2011 a 2012 Sharpour, tudíž se sedmiletý hnědák Chardonney Tcheque může po loňské a předloňské výhře stát prvním držitelem čistého hattricku. Zároveň si hvězdný svěřenec nejúspěšnějšího chuchelského trenéra současné éry Tomáše Šatry může v sedmadvacátém životním vystoupení zapsat už třinácté vítězství, k čemuž by mu měl dopomoci žokej Jiří Chaloupka, jenž jej už před pěti lety dovedl k oběma pražským juniorským triumfům. Nositel titulu Mílař roku 2014, reprezentující stáj Dr. Charvát, zvítězivší z posledních dvanácti ročníků tohoto dostihu hned osmkrát, stejně jako v předchozích dvou letech, startem ve Velké květnové ceně otevírá sezónní účet.

Premiérově se po zimě představí i další dvojice špičkových účinkujících. Čtyřletá hnědka Najinska (DAR) je šampiónkou od počátku své kariéry, byla vyhlášena Nejlepší dvouletou klisnou 2013 v ČR i SR a Nejlepší tříletou klisnou 2014 v ČR. Z dvanácti dosavadních vystoupení vyhrála pětkrát, především loňskou Jarní cenu klisen v Praze a Cenu Pat’s Music v Bratislavě. Prvně nastoupí jako svěřenka dvojnásobného a úřadujícího trenéra-šampióna Allana Petrlíka a pod vedením letošek velmi dobře zahájivšího žokeje Milana Zatloukala. Pětiletý tmavý hnědý valach Nyani Tomba (Joly) je naopak stabilně svěřencem Heleny Blažkové a v sedle bude mít svého nejčastějšího žokeje Jaromíra Šafáře. V jubilejním dvacátém startu může sice získat teprve druhé vítězství, na kontě v šak má celou řadu cenných místění, např. druhá místa z loňských Velké ceny Prahy a Bratislavské míle, či čtvrtou příčku z předloňské rakouské Velké jarní ceny.

Z letos již prezentovaného kvarteta by nejvýše měl zamířit držitel loňských Memoriálu profesora Michala a Ceny Jezdectví, bronzový z letošního Memoriálu Jaroslava Maška Honzik (DS Pegas, tr. Lisek, ž. Foret). Na vysokou úroveň se ve druhé části minulé sezóny propracoval další zatím trojnásobný vítěz Equestr (Stáj Englicovi, tr. T. Váňa, ž. Korečková), v říjnu těsně druhý v pardubické Ceně mílařů. Až vloni na podzim zahájil výjezdy do Francie kariéru Royal Kingdom (R.C.L., tr. Luka, ž. Rája), nicméně dvakrát dokázal vyhrát a i když se mu po potížích ve startovním boxu nepovedla letošní a zdejší premiéra ve Velké dubnové ceně, rozhodně může do výsledku promluvit i on. Loňská vítězná žokejka Martina Havelková bude tentokrát v sedle šestého právě z Velké dubnov ceny Zakhar Stara (Valentin Bukhtoyarov, tr. Šavujev), v jedničkové francouzské společnosti neumístěného, na zdejší scéně trojkového premianta v Karlových Varech a pátého z Velké červnové ceny a Ceny Jockey Clubu.

Další dostihový program:

14.00 – Cena DENÍKU E15 (hdcp V. k., 1400 m): před měsícem Drtina „rozdrtila“ své soupeře nečekaně, coby dosud největší vítězný outsider letošní pražské sezóny, teď už ale bude nastupovat jako jedna z favoritek.

14.30 – Cena SATY, spol. s r.o. (III. k., 1200 m): tříletý Daryan sice poprvé změří síly se zkušenějšími konkurenty, avšak v solidně obsazených testech svého ročníku byl dvakrát druhý, což mu dává dobré šance i tentokrát.

15.00 – Cena CAFÉ IMPERIAL (hdcp IV. k., 1600 m): rekonvalescent Johannes Kepler od říjnového comebacku pravidelně sbírá umístění, s nadějným žákovským jezdcem může nyní atakovat i nejvyšší příčku.

15.30 – Cena BIOSPACE (hdcp III. k., 1600 m): ve vyrovnané šestici mílařského handicapu se, letos premiérově, objevuje i přední loňský junior, suverén pardubické Ceny nadějí a bronzový z rakouské Ceny zimního favorita Artaban.

16.30 – Cena Střední školy dostihového sportu a jezdectví (hdcp V. k., 1800 m): v letošním prvním dostihu žákovských a mladých jezdců může čtrnáctiletá klisna Barletta v ojedinělém dostihovém věku přidat již třinácté kariérní prvenství.

17.00 – Cena www.dostihy.net (IV. k., 2200 m): mezi devítkou tříletých jsou hlavními kandidátkami na premiérový triumf Kalanisia a Nineteen, prosadit se po těsné druhé příčce z dubnového brněnského debutu může i Lady Catherine.

17.30 – Cena Sharpoura (hdcp IV. k., 2200 m): zkušený Honey Bunny sestupuje o kategorii níže a vyzve jej mj. i úspěšná dvojice z dubnových Karlových Varů True Dream a Abret.