Veselé i smutné vítězství Charme Looka

Veselé i smutné vítězství Charme Looka

Jedno oko pláče, druhé se raduje. Tak komentovala vítězství svého svěřence Charme Looka v kvalifikačním dostihu trenérka Martina Růžičková. Devítiletý tmavý hnědák svůj třetí letošní start proměnil v jisté vítězství, v jeho sedle však nebyla stálá jezdkyně Barbora Málková. Za tu kvůli zranění v předchozím dostihu „zaskočil“ Lukáš Sloup.

Charme Look se na špici dvacetičlenného startovního pole posunul přibližně v polovině dostihu a v závěru svým soupeřům nedal šanci. Podle trenérky má na skvělém výkonu výborného skokana Charme Looka velký podíl právě Barbora Málková. „Jedno oko pláče, druhé se raduje, protože kůň přišel evidentně zdravý a prokázal to, co umí, a na druhou stranu kdo si to nejvíc zaslouží je ta Bára, která si s ním dala velkou práci. Je to tvrdý sport, ale Baruška to dožene,“ řekla trenérka Růžičková. Charme Look uspěl i přes to, že opakovaný start mu nevyšel. „Charme Look je kvalitní kůň, proskákal se do čela,“ komentovala dostih Růžičková.

Charme Look, tentokrát v sedle s Lukášem Sloupem. Foto: Sandra Schulzová
Charme Look, tentokrát v sedle s Lukášem Sloupem. Foto: Sandra Schulzová

Spokojený byl i Lukáš Sloup, který se o startu ve III. kvalifikaci dozvěděl jen půl hodiny před jeho startem. „Je to prvotřídní skokan, musel jsem si ale na jeho velké skoky zvyknout. Jsem rád, že jsem vyhrál. Je mi trošku líto Báry, ale děkuju jí,“ svěřoval se Lukáš Sloup, který se přiznal, že by rád v sedle Charme Looka seděl i při Velké pardubické. „Je to ale Báry kůň, nevnucuju se,“ dodal s úsměvem.

V kvalifikaci na 126. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou, Ceně společnosti Chládek a Tintěra Pardubice, konečně uspěl i loňský vítěz Velké pardubické Ribelino, do jehož sedla se tentokrát vyhoupl Thomas Garner. Dokončili na čtvrtém místě hned za vítězným Charme Lookem, Ange Guardianem (ž. Jan Kratochvíl) a Rabbit Wellem (ž. Josef Váňa ml.). Na pátém místě finišoval Hegnus (ž. Jiří Kousek), šestý dokončil Zarif (ž. Josef Bartoš) a sedmý někdejší král kvalifikací Trezor (Jan Odložil).

Tribuny tleskaly i Cherwickovi, kterému se podařilo překonat Irskou lavici – byť s obtížemi, nakonec byl ale svým žokejem Janem Faltejskem stejně zastaven. Další ze sledovaných koní, Nikas, bohužel cíle nedosáhl.

Dostih dokončilo 11 koní. Pět z nich už mělo právo startu ve Velké pardubické jisté (Al Jaz, Hegnus, Rabbit Well, Zarif a Ribelino jako vítěz Velké pardubické), dalších pět si vstupenku do říjnového vrcholu zajistilo (Ange Guardien, Charme Look, Peer Cooper, Peintre Abstrait a Rendez Vous). Jedenáctým byl Trezor, který ale do Velké pardubické přihlášen zatím není. Naopak Broker, Gauner Danon, Cherwick, Jam Taki a Status Quo budou muset uspět v poslední zářijové kvalifikaci, pokud budou chtít být na startovní listině letošní Velké pardubické. Kvalifikaci splnilo celkem už 28 koní.

Srpnový dostihový mítink ale nebyl zdaleka jen o kvalifikaci na 126. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou. Připraveno bylo dalších sedm dostihů, druhým vrcholem byla dvojková Cena společnosti Explosia a.s. V ní se představil i osminásobný vítěz Velké pardubické Josef Váňa starší s Rabbit Hawk Wingem. Dokončili sice na posledním 9. místě, ale žokej a trenér v jedné osobě byl spokojen. Prý to bylo dobrá příprava na čtvrtou kvalifikaci na Velkou pardubickou. Do té se tato dvojice kvalifikovala už v červnu. V dostihu se s velkým náskokem prosadila osmiletá Arcione, pro kterou to byl velký návrat po nepříliš podařeném zahájení sezony. „V prvním dostihu spadla, byla trochu potlučená, a proto jsme ji nechali odpočívat,“ vysvětloval vítězný žokej Jaroslav Myška. Tempo dostihu většinou udával Wild Danger s žokejem Janem Kratochvílem, v závěru se ale propadla až za Arcione, Marmitona (ž. Lukáš Matuský), Power Zara (ž. Josef Váňa ml.) a Usockema (ž. Jiří Kousek).

Úvodní proutky na 3400 metrů byly jednoznačným triumfem Playstarabada s žokejem Lukášem Matuským, proutky na 3200 metrů opanoval úžasnou koncovkou překážkový debutant Santos s žokejem Thomase Boyerem. V Ceně podporované společností Agrovenkov, o.p.s., steeplechase cross country na 3400 metrů, suverénně zvítězil francouzský rodák Theophilos. V minulých dostizích trochu zlobil, tentokrát se do jeho sedla vyhoupl žokej Josef Váňa ml. a podařilo se. Radoval se tak majitelský syndikát Dostihový klub iSport, jehož členové se málem na dekorovací podium nevešli. „V tréninku vypadal dobře, věřili jsme mu,“ tvrdil Theophilův trenér Josef Váňa st.

Čtvrtý dostih dne, Cena CHOVSERVIS a.s. Hradec Králové na 4000 m, nabídla divákům až neuvěřitelný souboj. O vítězi rozhodovala až cílová kamera. Výrok nakonec vyzněl ve prospěch pětileté Izynky s žákem Jakubem Spáčilem na úkor o dva roky starší Natalie, která měla v sedle žokeje Dušana Andrése. Jakub Spáčil bojoval i Memoriálu Ing. Jiřího Šindlera, třiatřicetinásobného startéra Velké pardubické. Tentokrát vítězství vybojoval s Celadonem před druhým Tymianem s Janem Odložilem.

Závěrečný dostih dne, Cenu města Pardubice, stylem start-cíl ukořistil Jesmoon s žokejem Jaroslavem Myškou. Pro toho to bylo druhé vítězství srpnového mítinku.

Velká pardubická_Přihlášení_kvalifikovaní