Věřím, že i letos se bude běhat o vysoké dotace, říká prezident Jockey Clubu ČR Jiří Charvát

Věřím, že i letos se bude běhat o vysoké dotace, říká prezident Jockey Clubu ČR Jiří Charvát

Dva týdny zpoždění má tuzemská dostihová sezóna. V sobotu v Mimoni je na programu první dostihový den s devíti dostihy od 13.30 hodin a v neděli se poprvé otevřou brány závodiště ve Velké Chuchli (první dostih bude odstartován ve 14 hodin). „V minulém roce se běhalo o 48 miliónů korun a není důvod nevěřit, že by se o podobnou sumu neběhalo i v letošním roce,“ řekl na úvod úterní tiskové konference prezident Jockey Clubu ČR Jiří Charvát. „Suma loňských dotací představuje nárůst o patnáct procent proti roku 2014. Letos by se mělo běhat opět o vysoké dotace.“

944898_1043991532346541_6057709661055026258_n

Charvát svůj optimismu staví na skutečnosti, že se opět podařilo uzavřít smlouvu se společností Mercedes-Benz. Stejně jako v loňském roce i letos bude Mercedes-Benz partnerem čtyř dostihů, Českého derby, Ceny zimní královny, Ceny prezidenta a Velké slušovické steeplechase. „Dotace těchto čtyř dostihů dosahuje čtyř miliónů korun,“ doplňuje Charvát. Opět bychom měli být svědky Evropského poháru žokejů a Josef Váňa připravuje Velkou národní steeplechase. „Jednáme s jednotlivými závodišti, ale rozhodující bude poplatek za přihlášky a startovné, při vysokém zápisném mnoho zahraničních účastníků nedorazí,“ doplňuje Váňa.

Právě spor mezi Jockey Clubem ČR a pořadateli měl za následek posunutí sezóny. „Ještě před zahájením jednání 11. března nám bylo oznámeno, že se první dostihový den ve Velké Chuchli ruší,“ potvrdili shodně Charvát s Váňou. Výše poplatků za přihlášky a oznámení startujících koní bude mít letos tři tři úrovně. Za pět procent se bude běhat ve Velké Chuchli, v Pardubicích, Slušovicích, Lysé nad Labem a Světlé Hoře. Za 4,25 procenta se bude běhat v Karlových Varech a Mostě a původně navrhovanou hladinu 3,5 procenta budou mít dráhy v Brně, Kolesách, Mimoni a Netolicích. „Naší snahou bylo pomoci menším majitelům snížit náklady na start jejich koní. Pokud kůň doběhne na pátém místě, tak při poplatcích za start ve výši 5 procent, ani nic nevydělá,“ doplnil Jiří Charvát.

„V minulém roce se nám podařilo také zavést systém listed dostihů s dotacemi v přepočtu 20 tisíc euro, podobné dotace jsou i v německých listed dostizích, tento systém chceme udržet i do budoucna, aby se z těchto dostihů mohly stát mezinárodní listed dostihy. Mezinárodní výsledky ukazují, že jsou v Česku připravováni koně listed úrovně jako Mikesh, Trip to Rhodos nebo Autor. Dotaci 550 tisíc korun mají dva dostihy pro dvouleté, klasické zkoušky a podzimní srovnávací dostihy,“ zmínil Charvát jeden z dlouhodobých cílů Jockey Clubu ČR.

Text: Petr Malík

Foto: Bohumil Křižan

Zdroj: www.dostihy.cz