Velká pardubická: Den D se nezadržitelně blíží

Velká pardubická: Den D se nezadržitelně blíží

Areál pardubického závodiště se připravuje na dvoudenní dostihový festival. Během víkendu odstartuje patnáctka dostihů, jejichž vrcholem samozřejmě bude 126. Velká pardubická s Českou pojišťovnou. Dostihová dráha je na velký svátek připravena, stejně jako celý areál závodiště. Sobotní mítink startuje v pravé poledne, nedělní dostihový svátek otevře o hodinu dříve slavnostní zahajovací ceremoniál.

Na start 126. Velké pardubické s Českou pojišťovnou se postaví patnáct koní a jezdců. Letošní ročník ale nebude jen o skvělých výkonech, ale také o plnění snů. Diváci budou moci sledovat pokračování příběhu Nikase a Marka Stromského, nebo třeba plnění snu trenérky Martiny Růžičkové, která do dostihu posílá jednoho z největších favoritů Charme Looka. To vše za podpory generálního partnera dostihu České pojišťovny. „Velká pardubická se za léta své existence právem stala národním klenotem a místem setkávání mnoha lidí nejen z České republiky, ale i ze zahraničí. My jsme naše jméno se slavným závodem poprvé spojili v roce 1991 a od roku 1995 je toto spojení již každoroční,“ připomíná předseda představenstva České pojišťovny Marek Jankovič.  Stejně jako v předchozích třech letech se Velká pardubická poběží o pět milionů korun. V roce 1874, kdy se dostih konal poprvé, činila dotace osm tisíc zlatých. V závodu, na jehož startu bylo 14 koní, zvítězil hřebec Fantome s Georgem Sayersem.

Dnešní tiskové konference se zúčastnili také Martina Růžičková a Jaroslav Myška. Foto: Dostihový spolek a.s.
Dnešní tiskové konference se zúčastnili také Martina Růžičková a Jaroslav Myška. Foto: Dostihový spolek a.s.

Do letošního ročníku Velké pardubické bylo přihlášeno 43 koní z České republiky, Slovenska, Francie a Velké Británie. Kvalifikační podmínky splnilo 30 tuzemských koní, včetně trojice Trezor, Hipo Jape a vítěze poslední kvalifikace Goscatera, kteří ale do Velké pardubické přihlášeni nebyli. O podobě startovní listiny pak rozhodoval především zdravotní stav a aktuální kondice koní. Konečných patnáct startovních čísel vylosoval herec Pavel Trávníček.

„Velká pardubická, která je součástí mezinárodního festivalu Crystal Cup, zcela určitě znovu nabídne napínavé okamžiky a úžasnou atmosféru, která se opakuje jen jednou do roka. Chtěl bych však pozornost obrátit i k dalším dostihům nedělního mítinku, které jsou neméně zajímavé. Historie zná jména koní, kteří kralovali například v Ceně Labe nebo Ceně Vltavy a dnes jsou jejich jména vytesána na tabuli vítězů Velké pardubické,“ říká předseda představenstva Dostihového spolku a.s. Richard Benýšek.

Velká pardubická každoročně do Pardubic láká desetitisíce fanoušků, i celou řadu významných hostů z České republiky a zahraničí. Závodiště navštíví členové vlády, delegace z partnerských měst a závodišť, lidé ze showbyznysu i členové šlechtických rodů. „Pro město Pardubice je čest, že nejstarší a nejtěžší dostih kontinentální Evropy patří právě k němu. Jsme členem evropské sítě koňských měst EURO EQUUS a v duchu jejich stanov se snažíme tradice udržovat a prohlubovat. Stejně jako se snažíme zlepšovat prostředí pro diváky. Vloni jsme připravili naučnou stezku Velké pardubické i s interaktivní hrou GEOFUN, letos přidáváme nový 3D model závodiště,“ prozrazuje náměstek primátora a člen představenstva Dostihového spolku Jan Řehounek.

Zahájení

Slavnostní zahajovací ceremoniál nedělního dostihového svátku začne v 11 hod. Zazní česká státní hymna v podání přední české mezzosopranistky Andrey Kalivodové a koním a jezdcům požehná populární lanškrounský farář Zbigniew Czendlik. První z nedělních osmi dostihů startuje v 11:30 hod., samotná Velká pardubická odstartuje v 16:40 hod.

Vstupenky na Velkou pardubickou

Místa k sezení na tribunách jsou na neděli již vyprodána. Závodiště ale do prodeje uvolnilo další vstupenky na stání, které lze za určitých podmínek koupit i s padesátiprocentní slevou. Stačí při nákupu vstupenky na pokladně předložit jízdenku Českých drah s cílovou stanicí Pardubice. Sleva se nevztahuje na vstupenky zakoupené v předprodeji. Základní cena vstupného na stání je 190 korun, děti do 140 cm výšky mají vstup zdarma.

Doprava a parkování

K dopravě na dostihové závodiště lze využít spojů Českých drah a posilových spojů městské hromadné dopravy. Pro placené parkování osobních vozidel jsou připraveny tři parkovací plochy, z toho dvě na přilehlém letišti. Kapacita těchto dvou ploch je až 1300 míst. Z letiště na závodiště diváky dopraví kyvadlová doprava. Třetí možností je uzavřená komunikace I/37 od křižovatky u závodiště směrem na Dražkovice. Pro pěší budou od železničního nádraží kvůli stavebním pracím u Parama vytyčeny tzv. obchozí trasy. Řidičům na trase Hradec Králové – Chrudim a Hradec Králové – Přelouč je doporučováno sjet z komunikace I/37 směrem k nádraží a pokračovat přes místní části Dukla a Jesničánky.

Sobotní předehra

Sobotní předehra Velké pardubické je už druhým rokem překážkovým mítinkem, do jehož programu pořadatelé zařadili čtyři dostihy přes proutěné překážky, dvě klasické steeplechase a jeden rovinový dostih. Stříbrná trofej, Zlatá spona tříletých nebo Křišťálový pohár dříve bývaly součástí nedělního programu. První dostih startuje už v pravé poledne. Základní vstupné stojí 90 korun, za předložení jízdenky Českých drah je opět možné získat 50% slevu. Děti mají vstup zdarma.

Doprovodné akce

„Rádi bychom naše město naladili do dostihové „velkopardubické“ atmosféry po celý týden. Už od pondělí je například v pardubickém ATRIUM Paláci vystavena série dostihových fotografií legendy mezi sportovními fotografy Vladimíra Davida. Na čtvrtek pak připravujeme Kočárovou jízdu, které se zúčastní také císařovna Sissi a další osobnosti spojené s historií Velké pardubické,“ dodává ředitel Dostihového spolku a.s. Martin Korba. Průvod kočárů a koní vyjede ve čtvrtek 6. října v 15 hodin z dostihového závodiště a po trase po ulici Teplého, 17. listopadu a třídě Míru dorazí na Pernštýnské náměstí. Tam přibližně v 16 hodin začne krátký program. Kočárová jízda je součástí Podzimních městských slavností.