Velká cena Klempířství Vaško: Kvartet tříletých vyzve pětici starších

Velká cena Klempířství Vaško: Kvartet tříletých vyzve pětici starších

Sedmá kapitola metropolitní dostihové sezóny uzavře jarní období a nabídne celkem osm dostihů, jejichž vrcholem bude poslední z květnových mílařských testů, který je stejně jako ten úvodní vyhrazen klisnám, avšak tentokrát již reprezentantky klasického ročníku poměří síly se zkušenějšími soupeřkami. Do Velké ceny Klempířství Vaško o 85 tis. Kč míří devět aktérek. Startovní listiny nedělních dostihů obsahují jména celkem 74 koní a 26 jezdců, program začíná tradičně ve 14 hodin.

Ilustrační fotografieIlustrační fotografie

Kvartet tříletých vyzve pětici starších
Čtveřici mladších kandidátek vede čtvrtá z Jarní ceny klisen Alavis Sapsiree (foto), jejíž stálý žokej Martin Srnec kvůli využití nižší hmotnosti místo v sedle přenechá vedoucímu jezdci průběžného pořadí CK Martin Tour Cupu Bauyrzhanu Murzabayevovi. Svěřenci pražského kouče Tomáše Šatry mají velmi dobré nynější výsledky, a tak v dostihu, z jehož devíti ročníků ovládly tříleté klisny přesně jednu třetinu, bude ryzka stáje Joly, ačkoliv je dosud stále nezvítězivší, patřit k favoritkám. Druhou aspirantkou s předchozí klasickou účastí je rovněž ve Velké Chuchli trénovaná, Ivanou Pejškovou, Briana. Hnědka stáje Vesiba startovala v Jarní ceně klisen Alavis coby sezónním debutu, ob sadila šesté místo a i tentokrát ji povede žák Martin Laube. Ze Slovenska přicestuje hnědka Caduke (AUTOOPRAVOVŇA Strnisko, ž. Hodáň), vloni finišovala třetí ve slušovické Ceně zimní královny, letos však má na kontě zatím jen dva bronzy z třetích kategorií v Bratislavě a Šuranech, a poslední tříletou účastnicí bude bělka Viva Lea (Patrik ČR, ž. Havelková), která zahájila sezónu před dvěma týdny pražským šestým místem v dostihu pro tuzemské odchovance.
Ve starší podskupině jsou první dvě z loňského ročníku, šestiletá obhájkyně triumfu Carrie (Riviera, ž. Lukášek), jež tu ale před měsícem skončila až čtvrtá z pěti koní v Ceně běloušů CK Martin Tour, a stejně stará tmavá hnědka Old Story (Hřebčín Pavlin Dvůr-Picek, ž. Zatloukal), která je dcerou vítězky tohoto dostihu z roku 2005 Old Rose a v pětadvacátém životním vystoupení může atakovat již své osmé vítězství. Otázkou však je její aktuální forma, neboť po zimě ještě nestartovala, zatímco další dvě soupeřky už na jaře předvedly dobré formy, získaly dvě umístění a právě mílová délka nedělního testu rozděluje jejich distanční působnost. Čtyřletá bělka Rabbit Dark Angel (Rabbit Trhový Štěpánov, ž. Verner) je úspěšná ve sprintech, pětiletá ryzka Matter for Love (Hugo-Kub, . Foret) spíše na tratích okolo dvou kilometrů. Komu by vzdálenost měla pasovat přesně, je čtyřletá hnědka Chasinta (WTŠH, ž. Srnec), mající před sebou letošní debut. Vloni se přitom progresem posunula ze čtvrté ligy až k účasti v podzimní Českomoravské ceně, její rating meziročně narostl o pětadvacet kilogramů a dvou zářijových výher dosáhla právě na distanci 1600 metrů.
 
Startovní listiny
Sázkové kurzy

Další dostihový program:

  • 14:00 – Cena prvních nadějí (III. k., 1000 m): v početně nebývale silně obsazené dorostenecké premiéře bude sedm z jedenácti debutantů usilovat o bonus Racing Postu pěti tisíc liber.
  • 14:30 – Cena dodavatelů Klempířství Vaško (hdcp IV. k., 1200 m): do sprinterského handicapu jdou s dobrými šancemi tříletí účastníci Americký Šerif a Our Lass.
  • 15:00 – Cena odběratelů Klempířství Vaško (IV. k., 1400 m): ze sedmi adeptů na premiérový triumf kariéry je favoritem šestý z Memoriálu profesora Michala Ayran.
  • 15:30 – Cena Báry Vaškové (hdcp IV. k., 1600 m): mílařský handicap může přinést další úspěch klasickému ročníku, okolnosti jsou po minulém těsném druhém místě příznivé pro dubnovou vítězku z Brna Clasa Cafe.
  • 16:30 – Cena oceli (hdcp III. k., 1800 m): také v handicapu na střední trati je tříletý aktér s vítěznými ambicemi, Rabbit Araafa v dubnu vyhrál sezónní debut suverénně o sedm délek.
  • 17:00 – Cena hliníku (hdcp III. k., 2200 m): v handicapu na delší distanci je mezi osmi soupeři rozpětí nesených hmotností sedmnáct a půl kilogramu, vpředu by neměl chybět spolehlivý Reggae Stixen.
  • 17:30 – Cena dětského koutku Hříbátka (IV. k., 2400 m): v závěru programu má šance na letošní druhý triumf Honey Bunny, opět jej vyzve bronzový z Derby před pěti lety Duplo.

Doprovodný program:
Dostihový den ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem České republiky: ukázka hasičského výcviku, ukázka cisternové automobilové stříkačky a speciálního hasicího a řezného zařízení Cobra, stánek preventivně výchovné činnosti s testy a odměnami pro děti.
Tradiční divácká anketa a slosování lístků o fotoaparát NIKON COOLPIX S3300. U vchodu do areálu nebo v infostánku uvnitř tribuny si každý návštěvník může vyzvednout anketní lístek a vyplněný jej pak vhodí do losovacího osudí, které bude umístěno u ceremoniálního paddocku. Losování proběhne po dekorování vítězů hlavního dostihu, tedy cca v 16.15 hodin.
Módní přehlídka značkových kolekcí Magic Helena bude připravena od 15.15 hodin v přízemí tribuny.

Podrobnosti najdete na www.velka-chuchle.cz