Ve Staré Bělé proběhne 50. ročník Velké ceny Ostravy

Ve Staré Bělé proběhne 50. ročník Velké ceny Ostravy

Ve dnech 15. až 17. května 2015 se v areálu Jezdeckého klubu Baník v Ostravě Staré Bělé uskuteční jubilejní 50. ročník Velké ceny Ostravy v parkurovém skákání, která je současně 3. kolem extraligového seriálu Český skokový pohár.

Ilustrační fotografie: Josef Malinovský
Ilustrační fotografie: Josef Malinovský

V rozpisu závodů je celkem patnáct soutěží rovnoměrně rozvržených do tří závodních dnů. Stejně jako při všech ostatních pohárových mítincích, i tentokrát vedle vrcholných soutěží proběhnou rámcové túry pro juniory a amatérské jezdce. Amateur Tour čítá dvě kola a zakončena bude nedělním kvalifikačním finále s překážkami do 110 centimetrů. Czech Junior Cup se skládá taktéž ze dvou kvalifikačních soutěží a dílčího finále, které je na programu v neděli před Velkou cenou Ostravy. Postavené bude dle pravidel seriálu jako hendikep na výškách 120 a 125 centimetrů v závislosti na věkové kategorii účastníků.

Hlavním bodem sportovního klání bude samozřejmě Velká cena Ostravy s obtížností na stupni T*, tedy s překážkami vysokými až 145 centimetrů. Na startu nebude chybět mj. loňský vítěz velkého finále Českého skokového poháru Marek Klus, který vyhrál i v druhé letošní kvalifikaci při Velké ceně Brna. Odvezl si odtamtud 15 bodů, a pokud by vyhrál i v Ostravě, rázem by se z průběžné třetí příčky vyhoupl do vedení. Na domácím kolbišti bude jistě patřit mezi silné konkurenty Marek Hentšel reprezentující TJ Baník Ostrava. Ten má zatím v letošním řebříčku jen jeden symbolický bod z Brna, a tak si jistě bude chtít spravit reputaci. Navíc, stejně jako Markovi Klusovi, i jemu doposud triumf z tohoto prestižního závodu, jehož tradice je dlouhá půl století, chybí. To neplatí u dalšího jezdce na seznamu přihlášených – Jana Zwingera. Ten i přes své mládí zvítězil ve Velké ceně Ostravy již před pěti lety. V roce 2010 se mu to podařilo v sedle koně Al Campo. Tentokrát budou jeho svěřenci Galilea a Casper 3.

Program závodů ve Staré Bělé odstartuje každý den v 9.00 hodin. Kromě sportovních výkonů se mohou diváci těšit na ukázku pushballu na koních Městské policie. V sobotu i v neděli bude možné si v areálu vyzkoušet, jak se cítí akrobatičtí piloti či kosmonauti. K dispozici bude totiž Gyroskop, který takové situace umí nasimulovat. Rodiče mohou využít pro zabavení svých dětí připraveného dětského koutku, který bude otevřen oba dva víkendové dny.

V rámci aktivity Asociace Český skokový pohár, jejíž snahou je propojit jednotlivá kola seriálu s extraligovými hokejovými kluby, navštíví v neděli závody hokejisté z klubu HC Vítkovice Steel. Celá tato iniciativa se má charitativní podtext, jelikož známé sportovní tváře s sebou většinou přinesou i nějaký atraktivní předmět, který poputuje při zářijovém finále Českého skokového poháru v Olomouci do aukce. Výtěžek pak půjde na podporu činnosti Českého národního registru dárců dřeně do Plzně, v jehož prospěch po každém z pohárových kol putuje i 10 korun z každého uskutečněného startu. Další informace najdete na www.ceskyskokovypohar.cz.

VÍTĚZOVÉ DOSAVADNÍCH ROČNÍKŮ VELKÉ CENY OSTRAVY