V Olomouci začíná Světový pohár v parkurech. Skákat se bude pět dní

V Olomouci začíná Světový pohár v parkurech. Skákat se bude pět dní

Parkurový mítink J&T BANKA CSI3*-W Olomouc zařazený do Světového poháru Mezinárodní jezdecké federace již pošesté zavítal do olomouckého Equine Sport Centra. Dorazilo na tři stovky koní z třinácti zemí. Závodit se bude letos poprvé celých pět dní.

Loňská vítězska Jörne Sprehe . Foto: Josef Malinovský

Ve středu 19. června startuje šestý ročník mezinárodních skokových závodů zařazených do větového poháru v parkurovém skákání – J&T BANKA CSI3*-W Olomouc 2019. Oproti předchozím ročníkům se rozhodli organizátoři vypsat o jeden den mítinku a dvě túry navíc, konkrétně Bronze a Elite Tour, a dát tak více prostoru mladším nebo méně zkušenějším jezdcům, případně mladším koním. Značnou prestiž dodává letošním závodům právě světoznámý stavitel parkuru Ital Uliano Vezzani. Jeho vizitkou jsou téměř všechny parkury v rámci top skokové série Global Champions Tour, jedná se o stavitele, který patří mezi absolutní světovou špičku.

Díky o den prodlouženému programu prošli přihlášení koně již v úterý veterinární přejímkou a proběhla rovněž tisková konference, jíž se zúčastnila majitelka areálu Barbora Hubáčková, ředitelka závodů Klára Damborská a tři čeští reprezentanti Marek Klus, Ondřej Zvára a Filip Doležal. „Letošní přípravy by zřejmě i přes prodloužení celé akce nebyly nijak specifické nebýt nedělní průtrže, díky níž jsme museli řadu stájí znovu přestýlat, nicméně jsem přesvědčená, že opět vše bez problému zvládneme,“ přiblížila přípravy majitelka areálu ESC Olomouc Barbora Hubáčková. Klára Damborská, která se stala již pošesté ředitelkou mítinku J&T BANKA CSI3*-W Olomouc, je pyšná na to, že se spousta jezdců ráda do Olomouce vrací. „Jednou z pravidelných účastníků je například německá jezdkyně Jörne Sprehe. Ta zde již dvakrát zvítězila a letos byla jednou z prvních přihlášených. Čáru přes rozpočet nám bohužel udělala Budapešť konající se hned příští týden. Jedná se o olympijskou kvalifikaci a jezdce jako Zuzku Zelinkovou nebo Aleše Opatrného v letošním ročníku neuvidíme, jelikož se intenzivně připravují na tento prestižní mítink. To samé platí pro nejlepší maďarské reprezentanty, přestože do Olomouce jezdili každoročně.“

Loni byl v olomoucké Velké ceně druhý Marek Klus s hannoverským hřebcem Carisonem. S ním počítá do Diamond Tour a doufá, že se mu podaří probojovat do nedělní Grand Prix. „Z loňského ročníku mám velmi dobré vzpomínky a letos se navíc těším na parkury Uliana Vezzaniho,“ shrnul své dojmy Marek Klus. Také Ondřej Zvára nešetří chválou na italského stavitele, u něhož si váží především schopnosti se hned po prvním dnu závodů přizpůsobit konkrétní úrovni jezdců a koní. „Do Olomouce jsem si přivezl opět Quimera, který byl loni třetí v Grand Prix, bohužel mi každoročně nevychází zde předvést svoji stájovou jedničku Cento Lana. Ten se nyní připravuje na závody, jež jsou pro nás v tuto chvíli na nejvyšším stupni důležitosti, což je zmiňovaná olympijská kvalifikace v Budapešti,“ potvrdil slova Kláry Damborské Ondřej Zvára. Filip Doležal se následující dny představí mimo jiné se svou stájovou jedničkou Reasonem de Ganad. „Doufám, že budu se svými koňmi podávat dobré výkony a podaří se mi získat co nejlepší umístění v nedělní Grand Prix,“ řekl při tiskové konferenci. Stejně jako Ondřej Zvára i on odjíždí hned po závodech J&T BANKA CSI3*-W Olomouc do Budapešti, a to v pozici náhradního člena týmu.

Sportovní program startuje ve středu 19. června od 9.00 hodin soutěží Elite Tour, nejvyšší soutěží dne bude pak dvoufázové skákání na překážkách 135 a 140 centimetrů v rámci série U25 EY Cup, ta je naplánována na 18. hodinu. Čtvrtečním vrcholem bude zhruba od 15:15 hodin první kolo Diamond Tour s výškou překážek do 150 centimetrů, ve stejný čas by měla startovat páteční stopětačtyřicítka Gold Tour. Sobota láká už od dvanácti hodin na U25 EY Cup Grand Prix of Czech Equestrian Teamu, jež je zároveň kvalifikací na letošní mistrovství Evropy juniorů v Zuidwolde stejně jako nedělní juniorská Grand Prix naplánována od 15:10 hodin. Ještě před tím proběhne nejdůležitější soutěž celého mítinku – J&T BANKA Grand Prix Olomouc zařazená do Světového poháru. Odstartuje v pravé poledne a jezdci v ní budou moci bojovat o splnění kvalifikačních limitů pro olympijské hry v Tokiu v roce 2020 či letošní mistrovství Evropy seniorů v Rotterdamu.

Průběh všech pěti závodních dní mohou příznivci parkurového skákání sledovat živě na internetu prostřednictvím stránek www.csiolomouc.cz. Česká televize bude navíc pro své diváky vysílat z Olomouce každodenní sestřih událostí a nedělní J&T BANKA Grand Prix Olomouc nabídne v přímém přenosu.

Tisková zpráva