V Karlových Varech se poběží Cena Masise

V Karlových Varech se poběží Cena Masise

Předposlední dostihové odpoledne letošní sezony na karlovarském závodišti proběhne ve znamení plnokrevných benjamínků a mimořádně velkého zájmu dostihových činovníků. Zájem o účast v prakticky každém ze sedmi vypsaných dostihů mnohonásobně převyšoval kapacitní možnosti dráhy. Právě její kvalitní údržba je jedním z největších lákadel pro majitele a trenéry z celé republiky.

ilustrační fotografie: Marcela Klingorováilustrační fotografie: Marcela Klingorová

Hlavním bodem programu bude Cena Masise – Pohár Grandhotelu Pupp (II.kat., 90.000 Kč), důležitý srovnávací test dvouletých koní. Počátky spadají do 80. let minulého století. Cena Masise se na západ Čech z centrálního závodiště ve Velké Chuchli přestěhovala v roce 1994. Dostih, ve kterém nezřídka své kvality poodhalí budoucí šampióni klasického, tedy tříletého ročníku, je pojmenován po jednom z nejlepších koní v celé české historii. Napajedelský rodák a držitel titulu Kůň 20. století si tuto poctu vysloužil jak svými výkony dráze, tak působením v chovu. V roce 1955 vyhrál v časovém rekordu Československé derby. Zisk modré stuhy byl pouze jedním ze třinácti triumfů hnědáka, který později plných 20 let působil jako plemeník.  

 

Na trať dlouhou 1.200m se vydá deset aktérů. Tak vysoký počet účastníků byl zaznamenán naposledy před sedmi lety, kdy vyhrála česká rodačka Fanega s Janem Rájou v sedle. Někdejší žokejský šampión bude i letos sedlat koně s vysokými šancemi. Hnědka LUŽNICE je ze všech startujících nejzkušenější. V nohách má již tři starty. Po šestém místě v debutu a 2. místě ve III.kategorii vyhrála v Bratislavě, byť ve čtyřkovém testu. U mladých neprověřených koní není zpravidla jednoduché určit favorita. Ne jinak tomu bude v letošním ročníku. Na startu uvidíme hned šest nováčků, kteří si odbydou svůj dostihový křest. Odhadnout jejich šance je oříškem nejen pro sázkaře. Jsou to BUONARROTI (T.Lukášek) trenérky Pavly Váňové, PRINCE ORPEN (J.Chaloupka) Heleny Blažkové, MARY YEATS (I.Koplíková) Heleny Vocáskové, LE CONTE NOIRE (M.Zatloukal) trenéra A.Resulova, VAINAKH (B.Murzabayev) A.Šavujeva, a DUNAGIRI (J.Pavlíček) Jana Blechy. O přední místa by měli usilovat HONZIK (M.Mach), v jehož prospěch mluví 2. místo z rakouského Ebreichsdorfu, a hnědka FRANCIE (D.Andrés), květnová chuchelská premiantka. První životní start a hned vítězný – to platí také v případě BAJADÉRY (J.Šafář), která si jistě najde své příznivce mezi českými patrioty. V převaze importů je totiž jedinou ryze domácí rodačkou na startu.

130814 cenamasise Marcela KlingorovaBilge Kagan trenéra Šavujeva ovládl Cenu Masise loni. Nyní do boje posílá Vainakha.

Ani v druhém nejvýše hodnoceném dostihu nebudou mít sázející výběr svého favorita ulehčený. Cena Svazu chovatelů plnokrevníka a majitelů dostihových koní (II.kat., 2.000m, 85.000 Kč) nabízí velice zajímavé dvanáctihlavé pole. LORD OF GRACIE (T.Lukášek) sahá po třetím letošním triumfu a zde se mu naskýtá velká šance. AIRFARE (B.Murzabayev) postupuje z nižší kategorie strmě mezi elitu. Na svém kontě má čtyři vítězství bez přerušení, pouze poslední start se mu nepodařil. SELIM (D.Andrés) disponuje vysokou třídou, ale od května na dobré umístění marně čeká. Vrací se milovnice zdejší dráhy OLD GLORY (M.Zatloukal) po měsíci na místo činu pro další vítězství? Prolomí REGGAE STIXEN (J.Šafář) konečně smolnou sérii tří druhých míst? Dočkáme se překvapujícího triumfu od tříletých účastníků VICTORY BOND (V.Korečková) a VIVA LEA (M.Havelková)? Vrátila se v pravý čas forma u DEVIL´S STARA (R.Koplík)? Nebo se prosadí  někdo z kvintetu ORPHAN (M.Laube), BRUTAL ROCCO (P.Foret), TAHINI (J.Rája) a AROMATIKA (J.Chaloupka)? Odpovědi najdeme v neděli krátce po páté hodině odpolední.

Program:

14.30   Cena spol.SCHAUMANN ČR, s.r.o. (IV. kat., 1600 m)
15.00   Cena hold. MAENTIVA za podpory SCHPMDK (III .kat., 1600 m)
15.30   Cena STÁJE JASNA (III. kat., 1400 m)
16.00   Cena spol.KAREL HOLOUBEK-TRADE GROUP,a.s. (III.kat., 2400m)
16.30   CENA MASISE-POHÁR GH PUPP (II. kat., 1200 m, dvouletí)
17.00   Cena SVAZU CHOVATELŮ PLNOKREVNÍKA A MAJITELŮ DOSTIHOVÝCH KONÍ (II. kat., 2000 m)
17.30   Cena spol. LOKOTRANS, s.r.o. (IV. kat., 2000 m)