Úvod Velké ceny Plzně vyšel Lužovi

Při tropických teplotách kolem 35 stupňů Celsia zahajoval v pátek 26. srpna na kolbišti JK Slavia Plzeň v Českém údolí třídenní program závodů Skokového poháru České pojišťovny, jejichž vrcholem bude v neděli odpoledne 9. kvalifikační kolo této extraligové soutěže v parkurovém skákání. V závěrečné soutěži dne zvítězil „skoro domácí“ Jiří Luža s Land Rebelem-S reprezentující Jezdeckou stáj Schneider.
Jako první proběhla dvoufázová soutěž s výškou překážek 100/110 centimetrů, v níž se podařilo vybojovat prvenství Zuzaně Míkové s Jackie eN.

Stejně jako dalších patnáct dvojic překonala obě fáze bez penalizace, avšak jediná v druhé fázi pokořila hranici 20 sekund.

Také druhá soutěž se jela na dvě fáze, avšak s překážkami zvýšenými na 110/115 centimetrů. Tentokrát diváci viděli 24 bezchybných výkonů a na prvních dvou příčkách skončily sestry Alžběta a Barbora Vojtkovy. Alžběža s Garfieldem byla o šest desetin sekundy rychlejší než Barbora s Libertinou NT, a tak zaslouženě zvítězila.

Jiří Luža - Land RebelPátečním vrcholem byla soutěž stupně S** (130 cm) s finále, do něhož postupovala čtvrtina účastníků, resp. všichni bez chyby. Těch bylo nakonec rovných dvacet, ovšem šest z nich se rozhodlo do finále již nenastoupit. Jako první se podařilo finálový parkur dokončit bez penalizace Alžbětě Vojtkové s Verdim Kovodemont. Později zopakoval čistý výsledek Jan Štětina s Casanovem-S, ovšem v pomalejším čase. Jeho stájový kolega Jiří Luža s Land Rebelem-S byl výrazně rychlejší. S nulou na bodovém kontě dosáhl času 50,69 a ujal se tak průběžného vedení. Na tom již nic nezměnil ani Martin Štorkán, který s Private Bono Dance taktéž ani jednou neinkasoval, čas 57,12 ovšem stačil jen na druhé místo.

„Na zdejším kolbišti se cítím jako doma, jelikož před tím, než jsem začal pracovat v jezdecké stáji pana Schneidera, tak jsem jezdil nějaký čas v tomto klubu. Je to asi sedm let,“ prozradil Jiří Luža. „Dnešní horko bylo opravdu nepříjemné, ale dalo se to snést. Koně jsme častěji sprchovali, a tak ani pro ně to nebyl výraznější problém,“ okomentoval páteční tropické počasí. Do sobotní hlavní soutěže st. ST** (140 cm) i do nedělní Velké ceny Plzně na stupni T** (150 cm) si Jiří Luža přiveze svoji stájovou jedničku Ronalda-S, s nímž startoval před dvěma týdny při mezinárodních závodech zařazených do Světového poháru v Bratislavě. „Land Rebel by měl v sobotu nastoupit do soutěže družstev a podle jeho aktuální kondice se rozhodnu, zda i jeho nahlásím do Velké ceny Plzně. Předešlý víkend totiž absolvoval na stejné úrovni Velkou cenu Ptýrova, tak jej nechci přetěžovat.“

Oba víkendové dny začíná soutěžní program v 9.00 hodin a diváci se mohou těšit v neděli i na bohatý doprovodný program, ve kterém např. uvidí starokladrubské koně v kočáru či vystoupení andaluského hřebce v doprovodu tanečnice. Milovníky koní pod kapotou jistě zaujme šest amerických veteránů a nejen děti si budou moci zasoutěžit o zajímavé ceny. Ti nejmenší se pak budou moci svézt na ponících. Podrobnosti najdete na www.ceskyskokovypohar.cz.