Týraní koně propadnou státu

Týraní koně propadnou státu

U Vejprnic na Plzeňsku provozuje spolek dobrovolníků útulek pro staré a týrané koně Dream Horse. Podle informací deníku Právo má teď ale o tři koně přijít, protože se o ně náležitě nestaral. Podle rozhodnutí úředníků radnice v Nýřanech budou koně odebráni za porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání. Jejich novým vlastníkem se stane stát. Spolek se proti rozhodnutí ještě může odvolat ke Krajskému úřadu v Plzni.

Patriot a Rarášek, kteří by měli být odebráni. Foto: archiv Dream Horse.
Patriot a Rarášek, kteří by měli být odebráni. Foto: archiv Dream Horse.

Úředníci dostali podnět od Krajské veterinární správy v Plzni. Ředitel KVS v Plzni Richard Bílý potvrdil, že koně přežívají v nevhodných podmínkách bez zajištění základních chovatelských standardů a potřeb a jejich stav se spíše zhoršuje. Spolek má v oficiálním názvu útulek pro staré a týrané koně, ale status útulku nesplňuje.

V rozhodnutí o odebrání koní úředníci konstatovali, že zjištěný neuspokojivý stav není krátkodobý, ale naopak dlouhodobý a existuje důvodná obava z dalšího zhoršení podmínek chovu, které by mohly být příčinou narušení zdravotního a výživného stavu zvířat, jejich onemocnění a v krajním případě i úhynu. Podle Práva by měli do vlastnictví státu přejít koně Vivien, Rarášek a Patriot, kteří patří oficiálnímu zástupci spolku Petru Mazanovi.

Petr Mazan odmítá tvrzení, že by o koně bylo špatně postaráno. Tvrdí, že jde určitým lidem o likvidaci spolku, aby se dostali k pozemkům, které má spolek v pronájmu.