Trenér vítězky Velké pardubické chová i berana s bernardýnem

Trenér vítězky Velké pardubické chová i berana s bernardýnem

Klisna Orphee des Blins z dostihové stáje Pegas ve Zhoři na Jihlavsku má před sebou poslední měsíc zaslouženého odpočinku. Poté ji čekají přípravy na novou sezonu. Hlavní cíl je stejný jako před rokem, tedy znovu zvítězit ve Velké pardubické.

Orphee

Svěřenkyně polského trenéra Grzegorze Wroblewského se těší dobrému zdraví. Svou neunavitelnost předvádí nejen na závodních drahách, ale také v domácím prostředí. „Koně mohou mít po sezoně až dvouměsíční pauzu ve výběhu. Orphee je ale jiná, proto stále lehce trénuje,“ uvedl dostihový kouč.

Dvanáctiletá klisna tedy nelení ani v adventním čase. Její tréninky se však podobají lekcím pro začátečníky. „Pár skoků a projížďka po lese úplně stačí,“ dodal Wroblewski. V polovině ledna pak období relaxace pro bojovnici skončí, a pokud se neobjeví žádné zdravotní problémy, začne se plně připravovat na závody.

Největší výzvou příští sezony je stejně jako loni Velká pardubická. Pokud se šampionce podaří zvítězit v tomto prestižním dostihu potřetí, zapíše se svým výkonem do historie soutěže. Žádná klisna totiž doposud třikrát po sobě ve Velké pardubické nezvítězila.

Přestože francouzská klisna je podle Wroblewského ideálním koněm pro liverpoolskou steeplechase, příští rok ji čekají nanejvýš čtyři dostihové starty na domácí půdě. Polokrevná klisna už má totiž svá léta a krom toho se trenér poučil z loňského neúspěchu v britském Cheltenhamu.

Náročný transport a deštivé počasí tehdy vzalo za své a šampionka ze Zhoře se v dostihu neumístila. „Každý kůň má svou mimiku, podle které poznám, co je pro něj nejlepší,“ vysvětlil Wroblewski. Přístup polského dostihového odborníka se tak od většiny trenérů liší. O tréninkových plánech nevede žádné záznamy a denní program pro své svěřence vymýšlí podle citu.

Více čtěte na idnes.cz.