Tomasz Klein nejlepší v sobotním ST při VC Ostravy

Tomasz Klein nejlepší v sobotním ST při VC Ostravy

Závěrečná soutěž sobotního dne, která byla poslední zkouškou před nedělní Velkou cenou Ostravy v rámci extraligového seriálu Český skokový pohár, dopadla nejlépe pro polského jezdce Tomasze Kleina a jeho koně Grand Robin. Ti po rozeskakování zvítězili nad Markem Klusem.

Tomasz Klein s Grand Robinem. Foto: Kateřina Návojová
Tomasz Klein s Grand Robinem. Foto: Kateřina Návojová

Polský reprezentant spolupracující s hřebčínem Sprehe zajistil rozeskakování v soutěži stupně ST** (140 cm) až v samém závěru. Do té doby dokončili bezchybně pouze Marek Klus a Al Cambero Eurobit, kteří startovali jako druzí. Dlouho to vypadalo, že tato dvojice zvítězí bez boje v rozeskakování. To se nakonec odehrálo v minimálním počtu dvou dvojic. Marek Klus startoval jako první a snažil se vyvinout tlak na polského Tomasze Kleina bezchybnou jízdou. To se mu také podařilo, avšak nakonec to o necelé čtyři vteřiny nestačilo. Tomasz Klein s Grand Robinem od prvních metrů zkracoval a díky čisté jízdě zvítězil. „Můj kůň je prostě skvělý. Mám ho teprve krátce, je přímo můj, a když se mu chce, je takhle výborný. Ale umí také zazlobit,“ popsal svého svěřence Tomasz Klein. „Parkur se mi skákal dobře, ale to bych měl mít správně i nulu s druhým koněm, s nímž jsem startoval. Tam se to však nepovedlo. Ale opravdu mi to přišlo na odpovídající úrovni a jelo se mi dobře. Povrch je trochu těžší, ale za to nikdo nemůže. Stejně je tu všechno krásné,“ doplnil. „Zítra se samozřejmě chci účastnit Velké ceny a doufám, že se mi bude dařit podobně.“

Marek Klus skončil jako na mnoha jiných závodech opět druhý, ale zároveň byl jediným účastníkem, který měl v elitní šestce dva koně. Právě šestou příčku obsadil v sedle Crada von Wichenstein, s nímž stejně jako mnoho dalších dvojic chyboval až v závěrečné kombinaci. To byl i případ pátého Marka Hentšela se Sauronem Fitmin a čtvrtého Jiřího Hrušky s Acorádii-MX i2M. Na třetí příčku se dostala nejrychlejší ze základního kola s jednou chybou Lucie Strnadlová a Atlanta 12. Ta chybovala na první kombinaci. „Mně se jel parkur dobře, nevím, proč bylo tolik chyb. Ale většinou to byly kombinace. Ta první vycházela na oblouku na sedm cvalových, hodně lidí však bralo zpátky, přidali cvalový skok a koně druhý oxer nedoskočili. V závěrečném dvojskoku bylo málo místa po obratu a bylo tam trochu měkčeji,“ popsal Jan Studnička. Ten závodil pouze s méně zkušeným Datasys Corcovadem, neboť Datasys Artaniho si šetří do nedělní Velké ceny.

V rámci druhého závodního dne se uskutečnilo celkem pět soutěží. V kvalifikačním kole Czech Junior Cupu jedoucím se v sobotu tradičně na styl zvítězila Nina Kaločová. Ta na nejvyšší příčku dosáhla v sedle klisny Ebony. Svoji dobrou jízdu potvrdila druhým místem s Jacampem. Stejně tak první dvě příčky obsadila Veronika Jelínková v soutěži stupně S** (130 cm) jedoucí se s finále. Nejlepší byla s Corintem 2, druhou příčku obsadila s koněm Forever. Tato jezdkyně byla v elitní trojici i v soutěži L** (120 cm), kde nakonec zvítězila Darja Tellingerová a Lucius 1. Domácí výhru zajistili ostravskému Baníku Tomáš Penka a Salwador, kteří vyhráli první soutěž na stupni ZL (110 cm), jedoucí se zároveň jako další kolo Equiservis Amateur Tour. Tento jezdec boduje právě ve výše zmíněném seriálu a nebude chybět ani v nedělním finále.

Nedělní finálový den začne v 9.00 hodin a Velká cena odstartuje v 15.00 hodin. Jednat se bude již o padesátou Velkou cenu konanou v Ostravě. Předcházet jí bude finále Equiservis Amateur Tour a Czech Junior Cupu. Závodní den však zahájí ještě dvě otevřené soutěže L** (120 cm) a S** (130 cm).  Pro aktuální informace sledujte webové stránky www.ceskyskokovypohar.cz.