Tiumen si užívá dostihového důchodu

Tiumen si užívá dostihového důchodu

V pondělí odjel trojnásobný vítěz Velké pardubické Tiumen z tréninkové centrály Josefa Váni. Jeho cesta směřovala do Domova pro koně v Leštině nedaleko Mladé Vožice. Zde by si měl užívat zaslouženého důchodu. Třináctiletý hnědý valach se zde setká se svým bývalým stájovým kolegou Retrieverem, který se kvůli problémům se šlachou do Domova pro koně dostal v roce 2008.

Tiumen v cíli při posledním životním startu. Foto: Sandra Schulzová
Tiumen v cíli při posledním životním startu. Foto: Sandra Schulzová

Dostihovou kariéru zahájil Tiumen na rovinách, kde se ze 6 startů dostal na dotovanou pozici dvakrát. Přechod na překážky vyšel na výbornou. Ve dvou prvních startech na proutěných překážkách získal dvě vítězství (v Kolesách a v Meránu). V jeho sedle byl žokej Josef Bartoš. Při prvním pardubickém startu v květnu 2007 byl Josefem Bartošem zadržen. S výjimkou jediného startu (v červenci 2007 v Meránu) ho startoval pouze v Pardubicích.

Dvojice Tiumen – Josef Váňa st. se divákům představila poprvé při Velké pardubické v roce 2009. První společný start proměnili ve vítězství. V srpnu 2010 absolvoval přípravný dostih s Josefem Váňou ml. Od Velké pardubické 2010 startoval pouze s Josefem Váňou st. Poslední společný start absolvovali při letošní 124. Velké pardubické, kterou dokončili na 16. místě.

Tiumen za svou desetiletou dostihovou kariéru startoval 33krát. Zvítězil 7krát, z toho třikrát ve Velké pardubické v letech 2009 – 2011. Pro stáj Köi Dent získal na prémiích více než 7 a čtvrt milionu korun.

Tiumenova dostihová kariéra