Tisíc startů před finále Skokového poháru České pojišťovny

Ve dnech 21. – 25. září se uskuteční v Hořovicích na Berounsku závěrečné závody Skokového poháru České pojišťovny, v jejichž rámci proběhne poslední kvalifikační kolo této extraligové soutěže v parkurovém skákání a následně velké finále. Dříve, než si čtveřice finalistů mezi sebou vystřídá na parkuru své koňské svěřence, projde hořovickým kolbištěm rovná tisícovka startujících.

Nejvíce obsazené soutěže budou ve čtvrtek a v pátek, kdy je naplánováno vždy necelých tři sta startů. V sobotu, kdy se bude bojovat o finálovou účast v ČP Velké ceně Jemčiny, odstartuje asi dvě stě účastníků, přičemž ve vrcholné soutěži na výšce 150 centimetrů se jich objeví čtyřicet. Chybět by neměla většina jezdců, jež na této nejtěžší úrovni letos při domácích závodech startovali, a tak půjde bezpochyby o skvělou sportovní podívanou.

Těch, co mají alespoň teoretickou naději na účast ve finále Skokového poháru České pojišťovny, ovšem není mnoho. Vedle Jiřího Hrušky a Jiřího Skřivana, které již o finále žádný ze soupeřů připravit nemůže, mají reálné naděje na postup Ludvík Jandourek a Aleš Opatrný. Další trojice jezdců by musela v sobotní Velké ceně nejen výrazně zabodovat, ale ještě by se nesmělo dařit jejich největším konkurentům.

Mezi těmito třemi jezdci je například Sergei Motyguine, jemuž se finále výrazně vzdálilo po poslední ČP Velké ceně Frenštátu pod Radhoštěm, kde jeho Zoe de Liebri Z odmítla skočit vodní příkop. „Matematika je jasná, moje účast ve finále se rovná takřka malému zázraku. Nechce se mi věřit tomu, že by Aleš Opatrný nedokázal na domácím kolbišti zabodovat. Účast v Hořovicích tak beru hlavně jako své letošní poslední velké závody, na nichž bych chtěl samozřejmě dosáhnout co nejlepšího výsledku, ale finálovou myšlenkou se příliš nezabývám,“ uvedl Sergei Motyguine.

Další z žebříčku jezdců se šancí na účast v závěrečném klání je Barbora Tomanová. Ta se ale nechala již během 10. kola ve Frenštátu pod Radhoštěm slyšet, že i přes případnou kvalifikaci do finále nenastoupí. „Žádného ze tří možných koní nechci do soutěže dle modelu tzv. ‚každý s každým‘ nasadit. S Clarkem plánuji o dva týdny později startovat ve Francii na důležitých mezinárodních závodech, proto chci, aby byl zcela v pohodě. S Kohenem by sice případní soupeři měli problémy, jelikož nemá rád muže, ale s ním již absolvuji finále Dance and Jump Czech Junior Cupu, které hlavní soutěži předchází. Careful Franz Josef sice absolvoval finále Skokového poháru v loňském roce, ale podruhé bych ho již asi do takovéto soutěže nevzala,“ svěřila se Barbora Tomanová.

Ještě o něco menší naděje než Sergei Motyguine a Barbora Tomanová má Jiří Luža. Cesta do finále by se mu otevřela pouze v případě, že by v sobotní Velké ceně zvítězil, Jandourek s Opatrným by nebodovali vůbec a Motyguine s Tomanovou by získaly dostatečně menší množství bodů, než on. Situaci má navíc ztíženou, jelikož jeho stájová jednička Ronaldo-S po návratu z mistrovství Evropy v Madridu, jehož se účastnil předcházející týden, odpočívá a o poslední body tak zabojuje s Land Rebelem-S, jenž má přece jen s těžkými parkury menší zkušenosti.

Zdá se tedy, že pokud se nestane nic neobvyklého, sestava na prvních čtyřech příčkách zůstane i po 11. kole Skokového poháru České pojišťovny beze změny a ve finále bychom mohli vidět následující jezdce: Jiřího Hrušku, Jiřího Skřivana, Ludvíka Jandourka a Aleše Opatrného.

Jasno začíná být i v soupisce finálových koní. Největší diskuze se přitom rozhořely nad variantou, že by si Jiří Skřivan vzal do finále klisnu Mercedes 1, která si vysloužila punc problémového koně. Nejprve by si však musela splnit kvalifikaci, což pro koně znamená zabodovat v pohárovém parkuru st. T. „Ačkoliv Mercedes skutečně plánuji nahlásit pro bodování do Skokového poháru České pojišťovny při sobotní Velké ceně Jemčiny, mohu v tuto chvíli prozradit, že bych si ji do nedělního finále stejně nevzal. Spíše mě zajímalo, jak na takovouto informaci zareagují moji jezdečtí kolegové,“ svěřil se Jiří Skřivan. „Z pozice prezidenta Asociace Český skokový pohár naopak bojuji za to, aby ve finále startovali nejen nejlepší jezdci, ale i nejlepší koně. To bylo např. impulzem k tomu, že letos poprvé obdrží speciální cenu i majitel nejlepšího koně. Tou bude poukaz na šperky v hodnotě 15.000 korun od Petry Tippelt a společnosti Diamonds International Corporation,“ upozornil na jednu z novinek. „Důvod, proč Mercedes bude v hořovické Velké ceně ‚pohárovým koněm‘, je jediný – další body do poháru již nepotřebuji, a tak se budu plně soustředit na co nejlepší umístění v samotné soutěži s klisnou Kallisto. Určitě je pak pro mne výhodnější startovat s lepším koněm až napodruhé, kdy již mám parkur ozkoušený. Kůň nahlášený do poháru totiž dle pravidel musí nastoupit do soutěže vždy jako první,“ konstatuje Jiří Skřivan.

Dalším jistým finalistou je lídr žebříčku Jiří Hruška. Jeho oba dva koně určení do nejtěžších soutěží podávají celou sezonu stabilně dobré výkony, a tak v jeho případě ani příliš prostoru k taktizování není. Každopádně i tento jezdec má již jasno v tom, koho si do finále vezme. „Rozhodl jsem se pro Radka,“ informoval jezdec. Na průběžné třetí příčce je vítěz zářijové ČP Velké ceny Frenštátu pod Radhoštěm Ludvík Jandourek. Podobně jako Jiří Hruška, i on má možnost výběru ze dvou koní se splněnou kvalifikací. „Vzhledem k tomu, že Casia Karsit provázely letos zdravotní komplikace, tak pro případné finále si po dohodě s majitelem koně vyberu Viga 1,“ uvedl Ludvík Jandourek. Ve finálovou účast doufá i Aleš Opatrný, jenž figuruje aktuálně na čtvrtém postupovém místě. Jak je již obecně známo, po vynucené zdravotní pauze uprostřed sezony si někteří majitelé své koně odvezli do jiných stájí, a tak si již pro start v ČP Velké ceně Plzně koně půjčoval. Podobně by tomu mělo být i tentokrát. „Pokud nepočítám Le Granda, s nímž jsem zvítězil v Plzni, tak ze svých koní mám kvalifikovaného pouze Timpex Centa. Toho do finále brát nechci, jelikož to není jednoduchý kůň a při případných problémech by to mohlo ovlivnit jeho výkony do budoucna. Proto si případně vypůjčím od Tomáše Libicha Helpa, což je sice hůře jezditelný kůň, ale jinak podstatně zkušenější. Finále Skokového poháru absolvoval již v loňském roce a kromě Báry Tomanové s ním ostatní neměli výraznější problémy. Se mnou i s Ludvíkem Jandourkem např. dokončil parkur čistě,“ vzpomíná Aleš Opatrný. „Věřím tedy, že při aktuální sestavě finalistů by s ním neměly nastat výraznější problémy,“ shrnuje.

Největší starosti však Alešovi Opatrnému nyní nedělá vlastní účast v soutěžích, ale především hladký průběh celých závodů, jejichž je spoluorganizátorem. „Od pondělka stojí v areálu již 180 mobilních boxů a v úterý přijde na řadu dalších šedesát. Stavět se budou také stany pro VIP hosty, resp. pro členy ‚Riders Clubu‘, catering apod., aby ve středu bylo již vše připraveno pro první účastníky. Počasí by nám snad mělo přát, proto doufáme nejen v hojnou účast jezdců, ale i diváků,“ dodává Aleš Opatrný. Podrobnosti k programu závodů najdete na internetové adrese www.ceskyskokovypohar.cz.