Tři vítězství pro Dušana Andrése, Zlatý pohár ale patří Bartošovi

Tři vítězství pro Dušana Andrése, Zlatý pohár ale patří Bartošovi

Hlavním dostihem sobotního dostihového mítinku Den pro životní prostředí a zemědělství byl jubilejní 20. ročník klasické steeplechase Zlatý pohár. Suverénně ho ovládl šestiletý bělouš Khalshani, kterého vedl žokej Josef Bartoš. Do dostihu odskakoval jako favorit a svou pozici také potvrdil.

Od startu se Khalshani držel poblíž vedoucích koní, za předposledním skokem se posunul na přední příčku a v cílové rovině už svým soupeřům nedal šanci. O sedm délek porazil nevyzpytatelného Bleska s žokejem Thomasem Boyerem, za nimi překvapivě došli Turf Finch s žokejem Jaroslavem Myškou. Až za nimi skončil druhý favorit dostihu Taro v sedle s žokejem Josefem Váňou mladším. Josef Bartoš si před dostihem věřil: „Trenér Olehla má koně obvykle velmi dobře nachystané a do dostihu zřejmě půjdeme mezi favority. Nezbývá ale než se s touhle pozicí poprat,“ prohlásil před dostihem Josef Bartoš. Slovy chvály nešetřil ani po dostihu: „Khalshani měl lehčí krizi, ale dokázal se z toho vzpamatovat a v závěru ukázal, že neměl rovnocenného soupeře.“ Pro Bartoše to je první vítězství ve Zlatém poháru.

Uprostřed Dušan Andrés a Lady Bach - Cena Dostihového spolku a.s.Uprostřed Dušan Andrés a Lady Bach – Cena Dostihového spolku a.s.

Velmi dobře obsazená byla i Cross country Železníka, ve které měli o vítězství bojovat Zarif s Josefem Váňou mladším a loňský vítěz Ceny Labe Cherwick s žokejem Jaroslavem Myškou. Nakonec se do cíle napínavého dostihu podíval jen Zarif ve společnosti Čmani s žokejem Josefem Bartošem v sedle. Do dostihu odskočilo devět koní, ale většina z nich doplatila na kolizi na irské lavici, která se v kurzu dostihu překonávala z druhé strany. Nejprve Nikan shodil svého jezdce Františka Kovačíka a další koně, včetně Cherwicka, odmítli překážku absolvovat. Na cestě do cíle startovní pole ještě prořídlo a v cílové rovině tak v těsném souboji diváci viděli pouze Zarifa a Čmaňu, který dlouho Zarifovi odolával, ale nakonec neměl dost sil.

Zajímavý byl den pro Dušana Andrése. Z pěti startů proměnil tři ve vítězství, jednou nedokončil a v Ceně bratranců Veverkových skončil už při zkušebním skoku. První vítězství získal v zahajovacích proutěnkách pro tříleté koně, kde stylem start – cíl přivedl do úspěšného konce hnědku Lady Bach, a to i přes souboj se Sorgeniem, který se za závěrečným skokem pokusil na Lady Bach zaútočit. Podruhé, opět stylem start – cíl, se Andrésovi podařilo zvítězit ve čtvrtém dostihu dne, v Ceně Dostihového klubu, v sedle šestileté Modeny. Svěřenkyně trenéra Stanislava Popelky sice k favoritům nepatřila, přesto porazila Neverlanda a dceru slavné Registany jménem Regine. Třetí vítězství má na svědomí čtyřletá hnědka Kimenne, se kterou Dušan Andrés zvítězil v cross country Registany. Kimenne šla do vedení při náběhu na travnatý ovál a velmi rychle se soupeřům vzdálila. Andrés měl startovat i ve Zlatém poháru, a to v sedle šestileté Catch the Cash. Bělka ale byla z dostihu škrtnuta. Pokud by do dostihu nastoupili a pokud by zvítězili, stal by se Andrés rekordmanem. Byl by totiž prvním jezdcem, který by Zlatý pohár vyhrál čtyřikrát. Nyní má stejně jako Jiří Kousek na svém kontě tři vítězství v tomto dostihu. Ale to jsou ta kdyby…