Tři páteční soutěže a pět vítězů v rámci VC Litomyšle

Tři páteční soutěže a pět vítězů v rámci VC Litomyšle

Ačkoliv dle rozpisu závodů byly v pátek 7. června v Suché u Litomyšle v rámci závodů Skokového poháru České pojišťovny na programu jen tři soutěže, nakonec diváci mohli potleskem poblahopřát hned pěti vítězům. Může za to soutěž Kolowrat Junior Cupu.

Lucie Anovčínová a Jiří TmějLucie Anovčínová a Jiří Tměj

Jezdci do 18 let totiž na parkuru stupně L* (115 cm) startovali v samostatném oddělení, pro které byla připravena speciální sada cen. Jenže osud to zařídil jinak a rozeskakování, do něhož jezdci postupovali ihned po absolvování základní části kurzu, dokončily se zcela totožným výsledkem dvě dvojice. Nejprve se vedení ujal Jiří Tměj s Corsikou Mag Centrum s bezchybným výkonem a časem 18,10 sekundy. Hned po něm startovala Lucie Anovčínová s klisnou Rolys a přestože jí projetí základního parkuru trvalo o necelou sekundu déle, v rozeskakování lehce přidala na tempu a i v jejím případě se časomíra zastavila na hodnotě 18,10 sekundy. Páteční Kolowrat Junior Cup tak měl dva vítěze. Rovným dílem si rozdělili nejen výhry, ale také body do celoročního žebříčku, z něhož vzejde na konci sezony dvacítka finalistů ve dvou věkových skupinách.

Jiří TmějJiří Tměj

V otevřené soutěži stupně L* se nejvíce dařilo Petře Mazánkové s Red Hot Chilli Pepper, která si stejně jako necelé čtyři desítky jezdců udržela čisté bodové konto až do cíle rozeskakování. Celkem do něj postoupilo 55 dvojic z více jak stovky zúčastněných. Vůbec nejvíce startujících ovšem měla až závěrečná soutěž stupně S** (130 cm). V té diváci sledovali 115 výkonů. Tentokrát se jelo na čas hned od začátku a jezdci se proto pokoušeli v kurzu Rainera Evelta najíc co možná nejkratší variantu trasy. To se nejlépe povedlo slovenskému reprezentantovi Peterovi Mackovjakovi s Eisi M, ale ten bohužel zaznamenal na překážkách jednu chybu, která pro něj nakonec znamenala propad o 41 příček. K jeho času 53,48 se nejvíce přiblížil z bezchybných Jaroslav Jindra s klisnou Helia 1. Zaostával za ním pouze o 35 setin sekundy, ale podstatné bylo, že si nepřipsal žádné trestné body, což mu tím pádem stačilo k vítězství. Druhé místo patřilo Jiřímu Lužovi v sedle Land Rebela-S a z třetí pozice se radovala stejně jako ve čtvrteční hlavní soutěži Klára Trunkátová se Safírem 14.

Soutěž S: Jaroslav Jindra, Jiří Luža a Klára TrunkátováSoutěž S: Jaroslav Jindra, Jiří Luža a Klára Trunkátová

Bezmála dvanáctihodinové sportovní klání otevíralo krátce po sedmé dvoufázové skákání 100/110 centimetrů se šesti desítkami jezdců a koní. To, že většině z nich nedělá problémy brzké vstávání, dokazuje skutečnost, že více jak dvě třetiny z nich postoupily do druhé fáze. K jejímu bezproblémovému překonání stačilo Lucii Faltýnkové s Panamou 2 jen něco přes 20 sekund a zaslouženě zvítězila. Díky nabitému sportovnímu programu si jezdci start úvodní soutěže budou moci zopakovat i v sobotu. Začíná se stejně jako v pátek ve čtvrt na osm a vrcholem se stane tzv. generálka před nedělní Velkou cenou Litomyšle na stupni obtížnosti ST** (140 cm).

Neděle již nebude tolik nabitá na počty startů, ale podívaná to bude o to zajímavější. Nejprve se dvacítka kvalifikovaných utká v dílčím finále Equiservis Amateur Tour, následně proběhne finále „střední túry“ otevřené jen pro 60 nejlepších dvojic ze soutěží č. 6 a 9 konaných v pátek a v sobotu. Po nich na stejném parkuru stupně S** (130 cm) prověří své dovednosti junioři v další kvalifikaci Kolowrat Junior Cupu a nakonec je od 14 hodin naplánovaná již zmiňovaná Velká cena Litomyšle.

Pro ty, kdo si nebudou moci z jakéhokoliv důvodu vychutnat tuto atraktivní podívanou na vlastní oči v ochozech kolbiště v Suché u Litomyšle, pořadatelé připravili na závěrečný den živý internetový přenos. Sledovat jej budou moci diváci LIVE kanálů na www.skokovypohar.cz/live a také prostřednictvím internetové televize EquiTV na adrese www.equitv.cz/live. Celodenní vysílání začne krátce před 9. hodinou, kdy se postaví na start první účastník amatérské soutěže. Detailní informace o všem kolem Skokového poháru České pojišťovny najdette na www.skokovypohar.cz.