Těžká páteční prověrka v Hořovicích má dva moravské vítěze

Doslova od svítání do soumraku se v pátek závodilo na hořovickém kolbišti, kde v těchto dnech vrcholí jubilejní 10. ročník Skokového poháru České pojišťovny. Ve třech soutěžích diváci mohli shlédnout celkem 330 startů, z nichž rovných 90 bylo v závěrečné soutěži na stupni ST** (140 cm). Ta byla skutečně těžkou prověrkou před sobotní ČP Velkou cenou Jemčiny, jelikož přesně polovina dokončivších účastníků inkasovala 10 či více trestných bodů.

Dalších deset dvojic do cíle nedojelo vůbec. Největší zajímavostí se stalo společné vítězství Lucie Strnadlové a Jiřího Hrušky, kteří s Atlantou 12, resp. s Radkem dokončili shodně bez trestných bodů a v čase 69,33 sec.

Lucie Strnadlová - Atlanta
Lucie Strnadlová – Atlanta

Jiří Hruška - Radek
Jiří Hruška – Radek

„Byl to skutečně náročný parkur. Jako jednoznačně nejobtížnější pasáží lze označit dvojskok s číslem šest složený z kolmého skoku a oxeru, mezi nimiž byla dosti krátká vzdálenost a spousta koní tak přišla příliš blízko ke druhé překážce a pobořila jí,“ uvedl Jiří Hruška. V této kombinaci chybovala polovina startujících. „Vůbec by mě nenapadlo, že by v soutěži s elektronickou časomírou mohlo dojít k dělení prvního místa. Těší mě však, že to bylo dvojité severomoravské vítězství,“ upozornila Lucie Strnadlová na shodnou krajskou příslušnost. „Nyní se musím rozhodnout, zda nastoupit s Atlantou do zítřejší Velké ceny. Ráda bych s ní totiž startovala také v nedělním finále Dance and Jump Czech Junior Cupu a obávám se, aby poslední den nebyla unavená. Vzhledem k její aktuální formě bych se s ní ale chtěla sobotního vrcholu zúčastnit,“ dodala Lucie. Bez trestných bodů totiž dokázalo dnes absolvovat hlavní soutěž jen šest soutěžících a další dva zaznamenali pouze penalizaci za překročení časového limitu. Z třetího místa se mohla radovat Češka žijící v Německu Šárka Schmaus s Rascaldinem, jež si tak udržuje označení „černý kůň“ hořovických závodů. Absolutním favoritem je ovšem Jiří Hruška. Ten totiž v pátek zvítězil s Radkem nejen v soutěži stupně ST**, ale i v té předešlé na stupni S* s překážkami o 10 centimetrů nižšími. Navíc neměl jediné zaváhání ani s Aristem Z, který sice dokončil S* v pomalejším čase jako 32. v pořadí, ale vše si vynahradil v ST**, v němž skončil čtvrtý se ztrátou 50 setin sekundy na vítězný výsledek.

V zahajovací soutěži dne nenašel přemožitele Ludvík Jandourek s Castelonem Carsit. Druhý skončil slovenský jezdec Igor Šulek s Grandou R a třetí se umístil Jakub Smrčka s klisnou Salome 4. Podrobnosti najdete na stránkách www.ceskyskokovypohar.cz.