Termíny jezdeckých mistrovství ČR v roce 2016

Termíny jezdeckých mistrovství ČR v roce 2016

V České republice by mělo proběhnout v roce 2016 celkem 11 závodů mistrovské kategorie pod hlavičkou České jezdecké federace. Velkou novinkou bude republikový šampionát ve všestrannosti, který proběhne pro všechny kategorie na jednom místě.

Ilustrační fotografie: Josef Malinovský
Ilustrační fotografie: Josef Malinovský

Takový je i cíl Výkonného výboru ČJF pro budoucí vývoj národních mistrovství. „Každá disciplína, pokud to umožňuje skladba soutěží i množství účastníků, by měla mít jedno mistrovství, které by bylo skutečným sportovním svátkem pro dané jezdecké odvětví,“ uvedla prezidentka České jezdecké federace – Ing. Olga Plachá. Příkladem jde právě všestrannost, která v roce 2015 měla hned tři mítinky, kde se rozdávaly mistrovské medaile. V příštím roce se zástupci všech věkových skupin, vč. dětí na pony, sejdou od 28. do 31. července na pardubickém závodišti, kde se utkají o tituly a cenné kovy. Drezura nově sdruží do jednoho termínu a dějiště soutěže zdravých a handicapovaných jezdců. Doposud se mistrovství ČR v paradrezuře konalo samostatně začátkem října, za rok již paradrezurní jezdci budou soutěžit po boku svých ostatních kolegů. Mistrovský závod bude hostit areál ve středočeských Zduchovicích od 18. do 21. srpna. O týden dříve se na tomto místě bude konat tradiční mistrovství ČR pony v disciplínách skoky a drezura.

Skoky jsou nejvíce rozšířenou disciplínou a právě z kapacitních důvodů není možné v tomto případě spojit všechny soutěžní kategorie do jedné akce v rámci jednoho víkendu. Do příštího roku navíc platí dlouhodobá pořadatelská smlouva pro skoková mistrovství, která předurčuje konání mistrovských kategorií mladých jezdců a seniorů do Martinic u Březnice, resp. dětí a juniorů do Ptýrova u Mnichova Hradiště. Nakonec však v tomto směru nastala důležitá změna. „Zástupci Farmy Ptýrov se s ohledem na nedávné potíže s turnajovými boxy při nepřízni počasí rozhodli přenechat svá práva na organizaci mistrovství pro Equine Sport Center v Olomouci, přičemž provozovatelé tohoto moderního areálu se rozhodli dané možnosti využít,“ informuje Olga Plachá. „Nejprve by se mělo konat skokové mistrovství mladších kategorií, a to v termínu od 15. do 17. července. Datum bylo stanoveno tak, aby národní šampionát měl dostateční odstup od mistrovství Evropy. To proběhne od 26. do 31. července v irském Millstreet. Mistrovský závod mladých jezdců a seniorů v Martinicích je naplánován týden po dětech a juniorech – tj. od 22. do 24. července,“ prozradila Olga Plachá.

Kromě pěti mistrovství v olympijských disciplínách se uskuteční šest akcí v disciplínách neolympijských. Známé jsou však zatím místa a termíny konání u třech z nich. Mistrovství ČR v reiningu proběhne 10. až 11. září v Krakovanech. Vozatajové budou bojovat o medaile 23. až 25. září v Heřmanově Městci, přičemž pořádajícím subjektem se stane Národní hřebčín Kladruby. Jezdci v paravoltiži se opět sejdou, stejně jako v letošním roce, začátkem října v areálu Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně. Přesné datum bylo stanoveno na 1. až 2. října. „Pro mistrovství České republiky ve voltiži a ve vytrvalosti zatím společně s komisemi těchto disciplín hledáme vzájemnou shodu pro vhodné termíny i pořadatele. Definitivně by o nich mělo být rozhodnuto na příštím zasedání Výkonného výboru České jezdecké federace, které připravujeme na 19. října,“ upřesnila prezidentka ČJF.

Mezi významné jezdecké akce patří samozřejmě nejen mistrovství České republiky, ale také mezinárodní závody. Těch u nás proběhne v roce 2016 šest, přičemž troje budou v disciplíně spřežení. Ty navíc proběhnou velmi brzy po sobě. Mezinárodní jezdeckou sezonu v ČR bude zahajovat tradičně vozatajský Rudolfův pohár v Kladrubech, jehož datum konání je 21. – 24. dubna. Nebanice opustily se svým Světovým pohárem spřežení mnohaletý červencový termín, a jejich závody proběhnou od 5. do 8. května. O týden později – tj. od 12. do 15. května se pak konají mezinárodní závody spřežení v Němčicích.

První červnový víkend (2. až 5. června) jsou na programu voltižní závody pro děti, juniory i seniory ve Frenštátu pod Radhoštěm. Drezurní Světový pohár v Brně se bude konat 17. až 19. června. Od 23. do 26. června se pak příznivci skokové disciplíny sejdou na Světovém poháru v Olomouci. Více informací najdete na www.cjf.cz.

Termínová listina