Tak šel čas … z historie karlovarské závodiště – Významné osobnosti (2. díl)

Tak šel čas … z historie karlovarské závodiště – Významné osobnosti (2. díl)

V dnešním povídání o zajímavých osobnostech spojených s karlovarským závodištěm navážeme na 50. léta minulého století. Období je spojené hned s několika známými jmény, která se vzájemně proplétají a většinou mají jednoho společného jmenovatele – překážky. Prvním z nezapomenutelných je patnáctinásobný žokejský šampión (7x roviny, 8x překážky) a vítěz Čs. derby z roku 1955 Karel Havelka. Jednu ze svých mistrných jízd předvedl ve Velké karlovarské steeplechase. Jím ježděný Havran, se kterým ovládl v roce 1959 pardubické proutky na 2.800m, v průběhu dostihu sice upadl, ale Karel Havelka opětovně nasedl a vyhrál. Havelkovo jméno, a jak po chvilce sami zjistíte, nejen jeho, je neodmyslitelně spojené s hnědákem Koranem. Dříve, než se Koran stal slavným vítězem Velké pardubické, své kvality nejednou testoval ve Varech. V roce 1954 absolvoval někdejší svěřenec trenéra Truhláře čtyři rovinové dostihy a jednou zvítězil. O čtyři roky později se vrátil, aby oba překážkové testy (jedním z nich byla Velká karlovarská steeplechase na 4.200m) pod K. Havelkou a M. Šustou pohodlně vyhrál. Stejný program na Korana čekal v následujícím roce. V obou případech zvítězil. Pokaždé s K. Havelkou v sedle. Sezónu 1962 opět začínal v K.Varech. Opět vítězstvím. Tentokrát pocit radosti z dobře zvládnutelného kurzu Velké karlovarské steeplechase dopřál jezdci Jiřímu Davidovi.

Karel Havelka oslavil 89. narozeniny v sedle (rok 2007)
Karel Havelka oslavil 89. narozeniny v sedle (rok 2007)

Na karlovarském závodišti se dařilo také Karlu Stibůrkovi. Překážkový jezdec a později úspěšný trenér (Valtz – Velká dubnová cena, Whisky – Jarní cena klisen, Oaks, druhá v Čs. Derby, Mys – dvakrát Cena Jezdectví, Československá cena), pětinásobný překážkový šampión a vítěz více než stovky dostihů, je natrvalo spojen s výtečným hnědákem Sherrym. V roce 1958 se ve Velké pardubické umístil s Liptovem jako druhý. Neúspěšně se ji pokoušel zdolat také s Koranem. Největších úspěchů dosáhl při Mezinárodních mítincích v Pardubicích. Třikrát triumfoval ve Velké karlovarské steeplechase (Sherry 1950, Carmen 1957, Cech 1960). Poslední vítězství kariéry zaznamenal na dvorské dráze v roce 1967. S Mariborem vyhrál v dostihu přes proutěné překážky.

Letní mítink roku 1964 okořenil klusácký dostih divadelních, televizních, filmových a varietních umělců. Nechyběla ani ukázka honebního skákání, drezúry a skok mohutnosti. Ale především si ve Velké karlovarské steeplechase pro těsné druhé místo doběhl již zmiňovaný Koran s Františkem Vítkem. Tato dvojice společně vyhrála Velkou pardubickou v roce 1963. Sedminásobný československý překážkový šampión a posléze trenér šesti vítězů Derby (Valdaj 1979, Latina 1980, Arva 1988, Lancelot 1989, Lykeion 1991 a Regulus 1995) tvořil výborný tandem ještě s jiným koněm. S klisnou Mocnou. Společně se radovali z triumfu ve Velké v roce 1965. Dříve, než se tak stalo, objevila se Mocná několikrát na karlovarském oválu. V roce 1961 absolvovala dva rovinové dostihy nižší kategorie a oba vyhrála. V následující sezóně zde na ni čekaly starty tři. Nejlepšího umístění, druhého místa, dosáhla v trojkovém handicapu Tržního pramene. O rok později se na oblíbeném závodišti představila v dostihu přes proutěné překážky, který pod vedením J. Bárty ovládla. Se stejným jezdcem vyhrála také svoji první životní steeplechase a výborné 4. místo ještě obsadila pod legendárním Josefem Šachem v rovinové Karlovarské dvojnásobné míli. Jedna z nejvýraznějších koňských osobností své doby se do lázní naposledy vrátila v roce 1968, aby pod V. Šebestou obsadila druhé místo ve Velké karlovarské steeplechase. František Vítek byl prvním trenérem, který vavřínový věnec s modrou stuhou pro vítěze Derby přebíral před jinou, než chuchelskou cílovou podkovou. Jeho svěřenec, napajedelský odchovanec Regulus, se pro nejvýznamnější triumf své závodní kariéry vydal do Karlových Varů, které v roce 1995 suplovaly vrcholnou dostihovou událost, do té doby náležející pražskému závodišti. Regulus, díky svým předchozím výkonům (vyjma jedničkové Ceny Karlovarské Becherovky) docela nenápadný koník, si na velmi těžké a hluboké trati liboval. Zvítězil s ohromným náskokem patnácti délek na druhého Zain Dancera.

Dvorské stáje v 70. letech. Vpravo herec Jiří Plachý ml. Foto: archiv I. Janatky
Dvorské stáje v 70. letech. Vpravo herec Jiří Plachý ml. Foto: archiv I. Janatky

Luboš Izrael, brněnský rodák působící v PP Šamorín, do Karlových Varů v roce 1968 jezdil s koňmi na překážkové dostihy. Osud tomu chtěl, aby se díky své manželce do lázeňského města natrvalo přistěhoval. Třikrát startoval s bělkou Lukavou ve Velké pardubické. Populární dvojice svůj první start v roce 1966 pro pád jezdce nedokončila. Luboš Izrael prožil obrovskou sportovní tragédii v následujícím roce. Jeho klisna na vítězné pozici upadla. Na poslední překážce kurzu. Podle odborníků následkem momentální srdeční příhody. V roce 1969 již cíle dosáhli. Skončili šestí. Hřejivé pocity z vítězství společně prožili v roce předchozím, když ovládli výborně obsazenou Velkou tochovickou steeplechase dlouhou 6.100m.

V srpnu 1986 se stalo karlovarské závodiště dějištěm významné akce tehdejší doby – Mezinárodního mítinku socialistických zemí. Jednalo se o vrchol sezóny. Ve výčtu jezdců nechyběli Vlastimil Smolík ani Karol Šarina. Bohužel u obou pánů si osud vybral krutou daň.

3.července 1994 se na karlovarské dráze potkali v Ceně Dostihového klubu Tochovice. Karol Šarina s Lordem Anitasem tehdy vyhrál, Vlastimil Smolík skončil s Bastienem třetí. Bylo to jejich poslední společné účinkování. Následující den česká dostihová veřejnost oněměla sotva uvěřitelnou zprávou. Vlastimil Smolík, patnáctinásobný rovinový šampión a šestinásobný vítěz Čs. Derby, podlehl zraněním po autonehodě. Letos uplyne přesně dvacet let od chvíle, kdy Karol Šarina s Progressionem vyhrál své první Derby. Další triumf přidal v roce 1997 s Norou Jeane. Mnohaletá úspěšná kariéra Karola Šariny byla přerušena v polovině srpna 2003. V karlovarské Ceně Masise po pádu z hnědáka Arrows Pepe utrpěl závažná zranění, kvůli kterým se do sedla již nevrátil.

Podíváme-li se na zahraniční jezdce, kteří byli ve Varech k vidění, můžeme začít Leslie Lomaxem. Anglický žokej a trenér působící dlouhá léta v Chuchli je dvojnásobným vítězem Československého derby. V roce 1942 lehce s ryzákem Lionelem ovládl tehdy pojmenovanou Modrou stuhu českomoravskou. S německým odchovancem a svěřencem trenéra Josefa Cellera Ravellem si úspěch zopakoval o tři roky později.

Leslie Lomax v Karlových Varech. Foto: archiv I. Janatky
Leslie Lomax v Karlových Varech. Foto: archiv I. Janatky

V červnu 1989 do lázeňského města u příležitosti Mezinárodního mítinku zavítal Angličan Michael Richardson. Jezdec, který během své kariéry absolvoval 25 překážkových dostihů a na svém kontě měl více jak 100 rovinových startů, byl hlavním lákadlem celého odpoledne. Představil se čtyřikrát. Vyhrál v sedle Talky (III.kat.) a Canavy (V.kat.). S Inercjou skončil pátý v Ceně Časopisu Jazdectvo a také ve dvojkovém sprintu s koněm Smarty.

Lázeňské míle roku 1994 se zúčastnili hned dva zahraniční hosté. Na vítěznou domácí dvojici Latén – Jan Demele sice neměli, ale druhé a třetí místo si C. Piccioni a A. Shoults vzít nenechali. Prvně jmenovaný kromě v cíli druhé Laureny odjezdil ten den ještě ryzčiny tréninkové a stájové kolegyně La Scalu (3. místo v Ceně Masise) a The A La Menthe (5. místo v Oaks). Adam Francis Shoults, Angličan jezdící v rakouských službách, vešel v povědomost zejména ve spojení s F. Vítkem a klisnou Ajantou. Právě ji dovedl do cíle zmiňovaného jedničkového testu na třetím místě. Ještě lépe se mu dařilo v Oaks. Triumfoval s Vadarou. Ještě před tím, než žokejské řemeslo pověsil na hřebík a začal se zabývat squashem, zavítal do Varů ještě jednou do dvou grupových zkoušek. S Gay Devilem zvítězil ve Velké ceně Prahy, s Tu Es La skončil ve vytrvalecké Velké ceně českého turfu sedmý.

Dalším Britem, dlouhodobě žijícím a jezdícím v Rakousku, je William Lord. Dříve, než dovedl vítězně do cíle Českého derby a St. Leger roku 1996 hnědáka Glowinga, oslavil triumf v nejvýznamnějším rovinovém dostihu s napajedelskou rodačkou Arvou. Strhující souboj s favorizovaným Laténem v roce 1988 patří k nejkrásnějším doběhům. Ve třech velkých dostizích se představil karlovarskému publiku v červnu 1995. S Jacinthem obsadil v Českém derby 7. místo. Ve Zlatém poháru ZN (Gd-2, 2.600m) skončil s Peaceful Gentlemanem čtvrtý a v Ceně Hřebčína Napajedla (CH, 2.200m) s Dendrologií šestý.

Sympatický blonďatý Skot Gary Hind patří k největším světoběžníkům ve světě turfu. Počet zemí, ve kterých jezdil, překročil třicítku. Je potěšitelné, že vedle takových štací jako např. Spojené arabské emiráty, Turecko, Indie, Amerika, Austrálie, Macao, Tunisko a většina evropských států od severu po jih patří také Česká republika. Žokejský šampión Dubaje, Kataru a Bahrajnu mnoho dostihů odjezdil pro trenéra J. Gosdena. S jeho svěřenci dosáhl grupových úspěchů (Pollen Count, Francie 1994, Prix Quincey, Gr 3, Leap For Joy, Itálie 1995, Premio Omenoni, Gr 3, Squeak, Anglie 1997, Lancashire Oaks, Gr 3). Byl jedním z prvních žokejů stáje Godolphinu. Spolupráci s trenérem Saeedem bin Suroorem započal před dvaceti lety. Kromě nezapomenutelného Lammtarry, Hallinga či Shantou sedlal další koně jako např. Cezanne (Dubai1994, Dubai Triple Crown, Gr 1), Medaaly (Anglie 1996, Racing Post Trophy,Gr 1) nebo Spindrift (Dubai 1999, Dubai Triple Crown, Gr 1). Gary Hind se z českého dění před dvěma lety vytratil. Předtím dosáhl vítězství na karlovarské dráze s koňmi Moloko (2003) a Hefner´s Choice (2008) v dostizích třetí kategorie. Nejlépe se mu dařilo před deseti lety s Poderosem, kdy vyhráli dvoukilometrový jedničkový Audi Cup.

Gary Hind a vítězná Hefner´s- Choice (2008)
Gary Hind a vítězná Hefner´s Choice (2008)

Před 11 lety si karlovarský trávník ze sedla okusil Angličan Darren Moffatt. Během jednoho srpnového odpoledne hned čtyřikrát. S Paramount Starem ovládl čtyřkovou míli, s dalšími koňmi obsadil třetí, páté a šesté místo. Po pěti letech se do Varů vrátil, aby se se Zanndarem pokusil o triumf ve dvojkovém vytrvaleckém dostihu. Bezúspěšně, svěřenec Pavla Kinského se nevešel ani na tabuli.

Darren Moffatt v sedle Zanndara (2008)
Darren Moffatt v sedle Zanndara (2008)

Připravila: Marcela Klingorová

Foto: autorka a archiv I.Janatky