Tak šel čas … aneb karlovarské závodiště slaví 115 let (3. část): Významní koně

Tak šel čas … aneb karlovarské závodiště slaví 115 let (3. část): Významní koně

Pojďme se v dnešním díle seriálu věnovanému karlovarskému dostihovému závodišti podívat do historických pramenů a zapátrat v dobách dávných i nedávných. Ve výsledkových listinách najdeme nespočet známých koňských jmen.

Shamalgan
Shamalgan

Vůbec prvním vítězem, který v červenci 1899 protnul cílovou pásku, byla klisna Allewel Fidel. Jejím majitelem byl sám habsburský arcivévoda Otto. Letos si připomeneme 110 let od triumfu ryzáka Bono Moda v Ceně města KV. Svěřenec barona G. Springera do Varů přijel jako vítěz německého a druhý z maďarského Derby.

V průběhu celého 20. století byly ve Varech k vidění výrazné koňské osobnosti. Diváci viděli v akci několik vítězů Čs. Derby. Namátkou vzpomeňme otce a syna, kterými byli Liberál (vítěz Ceny města KV v 50. letech) a Corvet (čtvrtý v Ceně města KV v roce 1967). Lázeňské ovzduší svědčilo i dalším Liberálovým potomkům: Kolibřík doběhl čtvrtý v Karlovarském handicapu na dvojnásobnou míli v 1971, Letounovi patřila stejná příčka v Ceně města o 10 let dříve, Luk triumfoval v Karlovarské dvojnásobné míli v roce 1959 a odchovanec prince Agy Khana Pierot vyhrál Cenu města v poválečném roce 1946. Držitel modré stuhy z roku 1956 Blyskač o dva roky později ovládl tehdy mílovou Cenu města KV.

Rek vyhrál po Čs. derby 1932 Karlovarskou dvojnásobnou míli a Cenu prezidenta v Chuchli. Přes nejlepšího sprintera z let 1984, 1985 a 1986 Myse, Faluna, Hároše, Valáta či Vortexe, kteří úspěšně hájili naše barvy také při mezinárodních mítincích, se dostáváme k novodobé historii.

Nemůžeme začít nikým jiným než trojnásobným vítězem Velké pardubické Peruánem. Od roku 1990, jako dvou- až čtyřletého, jej ve Varech připravoval Ivan Janatka. Za tu dobu vyběhl v bezmála dvaceti dostizích. Střídavě v Praze a na zdejší dráze. Čtyřikrát vyhrál. Dvakrát jako dvouletek, jednou ve třech a čtyřech letech. Osmkrát se umístil do 5. místa. Jiný hrdina Velké, populární hnědák Koran, se na přelomu padesátých a šedesátých let minulého století stal hned několikanásobným vítězem Velké karlovarské steeplechase.

Mikhail Glinka
Mikhail Glinka

Devadesátá léta můžeme z pohledu koňských individualit považovat za velmi příznivé období. Především rok 1995 je v historických záznamech jedním z nejzásadnějších. Vytrvalec Regulus zvítězil v jedničkové Ceně Karlovarské Becherovky a.s., aby se následně zúčastnil Českého derby, které se poprvé uskutečnilo mimo Prahu. Kůň českého chovu vedený Liborem Šindarem na velmi hluboké a promáčené trati zdecimoval soupeře o propastných patnáct délek. Před 24 lety se vítězkou prvního ročníku Ceny zimní královny stala Wichita. Napajedelská rodačka díky svým výkonům dosáhla titulu Nejlepší dvouletá klisna a Kůň roku 1990. Z pěti sezónních startů čtyři vyhrála (vč. Simsonovy a Masisovy ceny) a druhá byla v Gerschově memoriálu. V tomtéž roce se vládcem karlovarské Ceny zimního favorita stal Lykeion. Rok poté vyhrál jak Velkou červnovou cenu, tak Československé derby. Další nezapomenutelnou „královnou“ (z roku 1989) byla šamorínská Carotida. Rok poté triumfovala v Memoriálu R. Deyla, v Jarní ceně klisen i v Oaks.

Turfmani si přišli na své zejména v tradiční Lázeňské míli, která bývala již v dřívějších letech cílem celé plejády koňských hvězd. Drobná ryzka Ajanta, vítězka Jarní ceny klisen a Oaks, druhá v Derby a Kůň roku 1993 v ní skončila jako třetí za Laténem a Laurenou (1994). Gay Devil na karlovarském travnatém oválu vyhrál pět jedničkových testů.

V roce 2003 se zrodily dva rekordy. Kifaab vyběhl v Lázeňské míli nový traťový rekord. Ixos v Memoriálu Vlastimila Smolíka vytvořil nový český rekord na 2.400m.

Cena Masise, první důležitá zkouška dvouletých v sezóně, nezřídka poodhalí potenciál budoucích klasiků. Jako příklad poslouží několik málo jmen. Bělka Librilla, Nejlepší klisna roku 1996, se v následující sezóně stala senzační vítězkou St.Legeru a pátá doběhla v Derby. Německá rodačka Larrrimah se po snadném triumfu mezi mládeží v Ceně Masise v nadcházejícím roce zařadila mezi naprostou elitu. Vyhrála Jarní cenu klisen a Oaks a skvělé 3 místo vybojovala v Derby. V letech 2004 a 2005 Ceně Masise vládli pozdější plemeníci Monolit (šampión dvouletých hřebců a vítěz Velké jarní ceny) a Jazz Dancer, vítěz všech nejdůležitějších testů pro dvouleté koně. Jedna z největších hvězd české dostihové scény se v Ceně Masise prohnala v roce 2009. Shamalgan tehdy sice doběhl druhý, ale jedinečné výkony pozdějšího dvojnásobného Koně roku (mj. vítěz Gr.1 v Itálii a Gr.2 v Německu, 3. místo v pařížské Velké jarní ceně, účast ve francouzském Derby), si budeme pamatovat ještě hodně dlouho.

Když se po karlovarském červeném koberci procházeli významní festivaloví hosté jako G.Peck, A.Alda, G.Lollobrigida, P.Richard, M.Douglas a mnozí další, přihlížející davy užasle sledovaly každé jejich gesto. Některé dámy omdlévaly. Podobně vypadala atmosféra před Cenou města KV 2005 a Lázeňskou mílí 2006. Obou dostihů se zúčastnil Darsalam. Dvojnásobný majitel modré stuhy (České derby a rakouské Derby) se stal po triumfu v německém St.Leger prvním koněm v novodobé historii, který (trénován v České republice) zvítězil v grupovém dostihu v západní Evropě. Další prvenství přidal na německých drahách v testech Gr.1 a Gr.3. Mimo tyto úspěchy mu patřilo 3.místo v prestižní Ceně Evropy v Kolíně na Rýnem a zejména vynikající 6.místo v nejstarším klasickém dostihu na světě, anglickém St.Legeru. Tímto výkonem byl v žebříčku dostihových koní v kategorii „Extended“ (na tratích od 2.700m) ohodnocen jako šestý nejlepší trojroček světa. Ke karlovarskému dění neodmyslitelně patří dva hnědáci trenéra Koplíka. Torlus, na jehož štítě zůstal Darsalam i Blue Coral, drží rekord v počtu startů (5) a vítězství (3) v Ceně města KV. Premiant Velké ceny Prahy a listed dostihu ve Varšavě Sharpour je zase jednoznačným vládcem Lázeňské míle. Ve čtyřech letech bez přerušení (2008 a 2011) ji dokázal vyhrát.

Darsalam
Darsalam

Předloňská Cena města KV zůstane ještě dlouho v paměti turfmanů. Stala se nejlépe obsazeným dostihem, který se kdy v České republice uskutečnil. Kvalitnější startovní pole, a to zásluhou trenéra Šavujeva, který zde testoval výkonnost svých elitních svěřenců pro další zahraniční starty, na našem území do té doby nebylo možné spatřit.

Při své české premiéře lázeňskému publiku představilo trio více než zajímavých reprezentantů čečenského prezidenta Kadyrova. Hřebci Mikhail Glinka, Dux Scholar a valach Green Destiny se dosud proháněli, a to velmi úspěšně, na drahách v Británii a Dubaji. Ani sázkaři si tedy neodvážili před zmiňovaný trojlístek pustit někoho jiného. Ten, kdo očekával nějakou sportovní senzaci, musel být notně zklamaný. Všechno se odehrálo přesně tak, jak bylo předpovězeno. Trenér před dostihem oznamoval, že se jedná o přípravu k dalším startům mimo republiku. Vítěz přesto dosáhl nejrychlejšího času, který byl v Ceně města kdy naměřen. Z trojice stájových kolegů předvedl nejúdernější finiš středem dráhy cválající Green Destiny. O půl délky za ním si druhé místo shodným doběhem zajistili Mikhail Glinka (trojnásobný grupový vítěz, v současné době plemeník) a Dux Scholar (pozdější vítěz Velké ceny Prahy a čtvrtý z francouzské Gr.1, nejlepší český kůň sezóny 2013).

Další významní plnokrevníci posledních let a jejich triumfy na karlovarské dráze:

Mir Sada (Simsonova cena, jako dvouletý v 6 startech neporažený), Yokom a Llanito (Cena města KV), Fantasy Friend (OAKS), Palomia (Cena Jezdectví), Lymond (pokořil favorita Hyphena v Lázeňské míli), Yocker (trojnásobný vítěz Ceny Jockey Clubu), Near Dancer (Cena filmu Jak zabít Sekala – I.kat.), Poderoso (Audi Cup – I.kat.), Palmare, Hyphen a Sammetsman (Pohár Filmového festivalu), All Meine Träume a Certus (Lázeňská míle), Scyris (Zářijová cena, vytvořil rekord tamní dráhy na kilometr), Fermina Marquez (Cena Masise).

Hyphen
Hyphen

Výjimečných koní se po karlovarské dráze prohánělo opravdu hodně. Doufejme, že tomu tak bude i v budoucnu.

Autor: Marcela Klingorová

Foto: autorka