Světové jezdecké hry s bohatou českou účastí

Světové jezdecké hry s bohatou českou účastí

Jen jednou za čtyři roky se konají Světové jezdecké hry, a to v polovině olympijského cyklu. Pro mnoho jezdců je tato událost důležitější než olympiáda. V tomto případě se totiž o tituly světových šampionů bojuje ve všech jezdeckých disciplínách.

Anastasja Vištalová - česká naděje v paradrezuře. Foto: Josef Malinovský
Anastasja Vištalová – česká naděje v paradrezuře. Foto: Josef Malinovský

Slavnostní zahájení letošních Světových jezdeckých her v Normandii proběhne 23. srpna a od pondělí 25. srpna odstartují soutěže v drezuře, v paradrezuře a v reiningu. Postupně se přidají vytrvalost, všestrannost, voltiž, skoky a spřežení. V rámci doprovodného programu se pak bude soutěžit v týmových jezdeckých soutěžích, jimiž jsou horse-ball a pólo.

Českou republiku bude zastupovat dvacet sportovních dvojic, či sestav. Kompletní tým sestavila nejrozšířenější disciplína – skoky. Jeho členy budou Emma de Moussac – Danthe RDPS, Aleš Opatrný – VDL Fakir, Zuzana Zelinková – Caleri II a Ondřej Zvára, který si bude vybírat mezi dvěma kvalifikovanými koňmi Cento Lano a Carmen Arcus. Ve všestrannosti nás budou reprezentovat dvě dvojice Martin Maivald – Gomba a Jiří Machovec – Alnaki xx. Třetí olympijská disciplína (drezura) zůstane českými barvami jako jediná neobsazena.

Velkou pozornost na sebe jistě budou stahovat členové vozatajského týmu. Nestává se totiž často, že by bylo celé národní družstvo sestaveno z členů jedné rodiny. Za Česko nastoupí do závodu čtyřspřeží Jiří Nesvačil starší, Jiří Nesvačil mladší a Radek Nesvačil.

Nejpočetnější ekipou bude v disciplíně vytrvalost, kde se na přihlášce ČJF figuruje následující sestava: Miroslav Jadlovský – Kahira, Petr Jadlovský – Naomi Dakota, Siouw Dakota, Rachel, Tereza Kopecká – Armanda S, Tuzemec, Silvie Lorenzova – Razia du Barthas, Magdalena Prikrylová – Shekel a Helena Terberová – Nikaya de Paute.

Asi největší medailové ambice pro změnu budeme mít ve voltiži – díky Lukášovi Kloudovi, který se standardně umísťuje mezi absolutní světovou elitou. V kategorii žen uvidíme Janu Bartoňkovou a v Normandii odstartuje i albertovská skupina. Po jednom českém účastníkovi pak mají disciplíny reining a paradrezura. V těch budeme držet palce Lukášovi Brůčkovi s AJ Dunnit Smart, resp. paradrezurní jezdkyni Anastasje Vištalové na koni Jumbo.

Veškeré informace o Světových jezdeckých hrách v Normandii najdete na adrese: www.normandy2014.com. Česká televize připravuje ve spolupráci s Českou jezdeckou federací každodenní hodinové souhrny toho nejzajímavějšího, co se na jednotlivých sportovištích odehrálo. Vysílány budou vždy v pozdních večerních hodinách a ještě jednou během dopoledne. Pořady by měly být k vidění následně i prostřednictvím internetového vysílání ČT.