Stromský: „Náhradník“ opět na vrcholu

Stromský: „Náhradník“ opět na vrcholu

Velkou cenu města Pardubic vyhrál Nikas, svěřenec Stanislava Popelky, v jehož sedle zraněného stálého jezdce Dušana Andrése zaskočil „náhradník“  Marek Stromský.  A svůj záskok zvládl zkušený žokej  na jedničku. Kůň, nad jehož „jarní“ formou se vznášely pochybnosti, totiž předvedl,  proč byl v loňské Velké druhý za fenomenální Orphee des Blins.

Marek Stromský. Foto: Milan Křiček
Marek Stromský. Foto: Milan Křiček

Marek Stromský zopakoval úspěch z hlavního dostihu minulého pardubického odpoledne a pro letošní rok je tak specialistou na vrcholné události jednotlivých odpolední. „Samozřejmě, je to příjemné, když člověk vyhrává v hlavních dostizích,  jsem moc rád, že jsem se dnes mohl svézt  právě na Nikasovi,“ hodnotil po dokončení  Velké ceny města Pardubic. „Vůbec to přitom pro nás nebyl jednoduchý dostih, ale Nikas je moc dobrý a zkušený kůň a zvládl všechny složité situace výborně. Dostih pro nás dopadl výborně a jsem rád, že jsem Dušana Andrése takhle zastoupil.“ Stromskému v hlavním dostihu sobotního odpoledne  obrazně spadl kámen ze srdce, předchozí starty  se mu totiž vůbec  nevyvedly podle představ. „Vypadalo to, že dnešek prostě nebude mým dnem, ale naštěstí se všechno obrátilo v pravý čas,“ ulevilo se mu po Velké ceně města Pardubic. „Vím, že se o Nikasovi říká, že není koněm pro jarní dostihy a jeho forma jde nahoru, ale už dnes na tom byl moc dobře, byl výborně nachystaný.

Marek  Stromský přitom před letošní sezónou zvažoval, zda bude vůbec pokračovat v jezdecké kariéře, a hledal pro ježdění novou motivaci. Prozatím letos ale setrvání v sedle nemusí ani trochu litovat. „Určitě bych se nezlobil, kdyby se ve velkých dostizích dařilo i nadále. Do příští kvalifikace bychom měli jít s Borderlandem, který už tu letos vyhrál,  a bylo by příjemné,  kdyby takový výsledek zopakoval, ale  v tuhle chvíli je pro mě nejdůležitější zdraví,  nás jezdců i koní. Člověk už má u koní nějaké zkušenosti a je jasné, že se někdy nevyhne neúspěchům,“ dodal jezdec, jemuž před týdnem těsně uniklo vítězství v polské Wroclawi, v Pardubicích si ale zklamání mohl vynahradit. Skutečnost, že se zadařilo právě v nejdůležitějším testu odpoledne ale nepřeceňoval: „Radost mám z každého vítězství, určitě to není tak, že  by se člověk na menší dostihy nesoustředil.“

Na otázku, zda setrvá v Nikasově sedle i nadále, odpovídá  poměrně jednoznačně: „Nahradil jsem Dušana Andrése, protože je zraněný, a každé rozhodování je vždycky především na majiteli. Nikas je určitě zajímavý kůň pro každého jezdce, ale Andrés má na něm nadále přednost,“ říká úspěšný „náhradník“ Marek Stromský.

Text: Petr Guth