Strážci na koních vyjedou již tento víkend

Strážci na koních vyjedou již tento víkend

Strážní služba Správy Krkonošského národního parku se neustále snaží zlepšovat služby, které poskytuje návštěvníkům hor. Stejně tak i způsoby své práce. Již druhým rokem proto strážci vyrážejí do hor na koních. Zkušenosti strážců a odezva veřejnost jsou dobré. Letos prvně strážci na koních vyjedou tuto sobotu do oblasti Labské louky a Pramene Labe.

Strážci na koních budou k vidění v Krkonoších i letos. Foto: archiv KRNAP
Strážci na koních budou k vidění v Krkonoších i letos. Foto: archiv KRNAP

„Úvahy o výkonu strážní služby na koních vzešly z dřívějšího sepětí horalů s koňmi, které ve větším měřítku končilo před necelým půl stoletím. Správa KRNAP dosud využívá koňskou sílu k přibližování dříví z málo přístupných oblastí. Strážce na koni je tedy jen jednou z dalších možností, jak oslovit návštěvníky hor,“ říká ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka. Správa KRNAP spolupracuje s Horskou farmou Hucul na Janově Hoře, která nám k tomuto účelu koně pronajímá.

Výkon strážní služby na koních se i letos bude odehrávat na dvou lokalitách – v západních Krkonoších na trase Janova Hora – Rovinka – Horní Mísečky – Vrbatova bouda – pramen Labe a ve východních Krkonoších na trase Rennerovky – bufet Na rozcestí – Výrovka. Do služby vždy vyráží dvojice strážců, kteří absolvovali jezdecký výcvik.

V letošním roce strážci absolvují v sedle koně víc než dvě desítky služeb. Poprvé vyrazí tuto sobotu 21. června. V dopoledních hodinách na strážce na koních návštěvníci narazí v okolí Labské louky a Pramene Labe.

Zdroj: www.krnap.cz