Stěhování do dočasných stájí snášely klisny z Kladrub klidně

Stěhování do dočasných stájí snášely klisny z Kladrub klidně

Zhruba ve čtyřsetleté historii hřebčína v Kladrubech nad Labem se z něj koně stěhovali jen třikrát. Evakuace bývala vzhledem válečným stavům hektická a rychlá. Dnešní přesun koní byl naopak klidný a pečlivě naplánovaný. Koně po dobu roční rekonstrukce objektů hřebčína budou žít v jiných stájích po okolí.

1389781600 P201401150351401

„Naposledy se koně evakuovali za prusko-rakouské války v roce 1866, na odstěhování měli asi jen několik hodin a pak šli několik dní a nakonec doputovali až do Uher. Teď je to samozřejmě jiné, všechno je předem připravené a koně nejdou ani tak daleko,“ řekl ČTK ředitel hřebčína Jiří Machek.

Ošetřovatelé přesouvají postupně přibližně 220 koní. Průvod šestatřiceti starokladrubských běloušů dnes vyrazil s doprovodem do nedalekých Selmic. Chovné klisny vše zvládaly trpělivě a klidně.

„Koně jsou zvyklí, že se pořád někam převádějí. To je takový koloběh, že se přesouvají ze stáje do stáje. Všichni budeme doufat, že nám klisny v Selmicích ve zdraví porodí,“ řekla vedoucí chovu Eva Kozlová.

Klisny šly v řadě za sebou a každá z nich měla i svůj vlastní doprovod. Podle ředitele už místní řidiči vědí, že se po silnicích v okolí hřebčína převádějí stáda koní, a jezdí opatrněji. Když se přemisťují méně disciplinovaná hříbata, mívají i policejní doprovod. Dnes se přesun dospělých koní obešel bez policejního dozoru.

„Je potřeba si dávat pozor na auta, na koně před sebou, za sebou, vnímat koně, jak se chová, jestli je klidný, jestli se něčeho bojí, ujišťovat ho o své přítomnosti,“ řekla Julie Fedorová z místní Střední školy chovu koní a jezdectví.

Část koní ve výcviku se už přestěhovala do hřebčína ve Slatiňanech, kde se chovají starokladrubští vraníci. V Selmicích budou klisny s hříbaty. Další koně budou mít zázemí v hospodářském dvoře a Padocku v Kladrubech, tyto objekty nejsou zahrnuté do rozsáhlé rekonstrukce hřebčína.

„Z důvodu rekonstrukce bude hřebčín v Kladrubech nad Labem pro veřejnost uzavřen, s jedinou výjimkou, uspořádáme mezinárodní závody spřežení, takzvaný Rudolfův pohár ve dnech 24. až 27. dubna. Veřejnost ale může navštívit hřebčín ve Slatiňanech,“ dodal ředitel hřebčína.

Více čtěte na ceskenoviny.cz