Štětina vítězem zimního poháru 2017 v Královicích

Štětina vítězem zimního poháru 2017 v Královicích

Královický dvůr nedaleko Slaného hostil v sobotu 4. března již třetí kolo Zimního Jezdeckého poháru České jezdecké federace 2017. Hlavní soutěž s výškou překážek 125 centimetrů ovládl Jan Štětina v sedle koně Celano S reprezentující stáj Schneider…

Jan Štětina byl jedním z jezdců, kteří postoupili do dílčího finále tzv. Velké túry Zimního Jezdeckého poháru ČJF s více než jedním koněm. Na zkráceném parkuru se představil s Celanem S a s Verdim-S. Celano dokončil bez penalizace v čase 41,06 sekundy. Tento výsledek se již nikomu dalšímu nepodařilo překonat. Nejblíže se k němu přiblížila Veronika Turečková s Einsteinem, ta ale projela cílovou čarou s časem o více jak sekundu delším. Pouhou desetinu vteřiny za ní pak skončila na třetím místě Andrea Halíková s Goodwins 007. Neméně důležitou skutečností pro ní jistě bylo, že až za ní, byť jen o jednu příčku, dokončila Tereze Mücková. Ta s Fortunou 1 brala za 4. místo o 1 bod do seriálového žebříčku méně, než její největší konkurentka. Halíková tak zvýšila náskok před Mückovou na 10 bodů a s přehledem vede celou sérii. Na třetí pozici se propadl Miloslav Příhoda, který předem avizoval, že nedorazí jak do Kralovic, tak příští týden do Zduchovic. S 38 body se navíc o toto průběžné umístění dělí s Janem Štětinou. V případě, že by Štětina podobně zabodoval i 11. března ve Zduchovicích, mohl by pomýšlet na posun do úplně nejvyšších pater žebříčku. Halíkové i Mückové se totiž začnou škrtat nejhorší bodované výkony, neboť do celkového pořadí seriálu se započítávají vždy jen tři nejlepší získaná skóre. A právě tyto jezdkyně, ještě s Kateřinou Zigovou figurující aktuálně na 5. místě za čtvrtým Štětinou, bodovaly již ve všech třech uskutečněných kolech. Body jim tak budou přibývat od teď o něco pomaleji, než ostatním.

Andrea Halíková. Foto: Josef Malinovský

V tzv. Malé túře Zimního Jezdeckého poháru ČJF si Mücková s Halíkovou prohodily pozice oproti Velké túře. První jmenovaná vede žebříček před tou druhou o rovných deset bodů. Vítězství v Královicích přitom získal úplně někdo jiný – konkrétně Petr Koželuh s koněm Capuletti. Ten ovšem v seriálu bodoval letos poprvé, a tak zatím nemůže s 20 body nejvyšší pozice ohrožovat. Pro Mückovou s Halíkovou jsou největšími konkurentkami v „eLkové“ kategorii Kateřina Zigová a Ulrika Kopřivová. Obě bodovaly ve všech třech kolech a jsou na třetím, resp. čtvrtém místě.

Toto pořadí každopádně nemusí dlouho platit, neboť již v sobotu 11. března bude možné získat další body při posledním předfinálovém kole ve Zduchovicích u Kamýku nad Vltavou. Poté již bude následovat pouze finálové klání na výstavišti v Lysé nad Labem při Jezdeckém festivalu. Probíhat bude od 22. do 26. března, přičemž skokový seriál má poslední soutěž naplánovanou na čtvrtek 23. března.