Soutěž o nejlépe upraveného koně

Soutěž o nejlépe upraveného koně

Soutěž o nejlépe upraveného koně je už od roku 1996 každoroční součástí dostihového mítinku při Velké pardubické. O titul největšího „fešáka“ se budou ucházet koně a především jejich ošetřovatelé v jednotlivých dostizích i letos. A nebude u toho chybět ani paní Diana Hill, která tuto soutěž se svými přáteli do Pardubic přivedla z Anglie.

DSC 0007 8D

Co bylo tím impulsem, který odstartoval soutěž o nejlépe upraveného koně?
Všimla jsem si, že na českých dostihových závodištích nikdo úpravu koně nesleduje a nehodnotí. V Anglii je to poměrně běžné. Rozhodla jsem se tedy podobnou soutěž spojenou s finanční odměnou zavést i tady a právě ta odměna má být podnětem pro ošetřovatele, aby do paddocku vstoupili s koněm v perfektním stavu.

Jak přesně taková soutěž vypadá v praxi a na co se porota soustředí?
Je čím dál tím obtížnější vybrat jednoho koně v každém dostihu, téměř každý vypadá tak dobře! Hlavní věcí, na kterou porota hledí, je celkový stav koně, tj. srst, nohy, zda je spletená hříva a ocas a pokud ano, jak odborně jsou tyto pletence provedeny. Dalším důležitým faktorem je i stav uzdy apod. A v úvahu bereme také eleganci vodiče a jeho „sladění“ s koněm.

V České republice je tato soutěž součástí jen mítinku Velké pardubické. Říkáte ale, že v Anglii je to celkem běžná záležitost…
V Anglii se nejlépe upravení koně hodnotí asi v 85 % všech závodů.

Jaké jsou ceny v pardubické soutěži?
Za nejlépe upraveného koně v každém z rámcových dostihů je to finanční odměna tisíc korun, ve Velké pardubické dvojnásobek. Vyhlašujeme také nejlepšího koně dne, kde je další odměna tisíc korun. Udělujeme také tzv. „Josef Vernár Memorial Trophy“ chlapci či děvčeti, které se o nejlepšího koně dne starají. Josef Vernár byl jedním z prvních českých podkoní. Bohužel zemřel při dopravní nehodě v roce 2000 a nás napadlo, že by byl skvělý nápad dát této ceně jeho jméno.

Byly vaše aktivity přínosné ve smyslu udělat dostihy ještě přitažlivější?
Ráda bych si myslela, že jsem v tom hrála alespoň malou roli…

Velká pardubická ČP 2013