Sněmovna schválila novelu plemenářského zákona, změna se dotkne zemských hřebčinců Písek a Tlumačov

Sněmovna schválila novelu plemenářského zákona, změna se dotkne zemských hřebčinců Písek a Tlumačov

Poslanecká sněmovna schválila na svém středečním zasedání (27. května 2015) novelu plemenářského zákona. Důvodem změny tohoto zákona je záměr transformace zemských hřebčinců Písek a Tlumačov se státních podniků na státní příspěvkové organizace.

koně na pastvě

Oba státní podniky byly založeny k plnění úkolů státní péče o plemenářství v chovu koní (například výkonnostní testy a posuzování koní), avšak vzhledem ke své právní formě, struktuře a rozsahu majetku a předmětu podnikání nemohou generovat dostatek finančních zdrojů, který by jim umožnil ekonomickou soběstačnost. Doposud byly hlavním zdrojem financování obou státních podniků dotace z národního dotačního programu č. 5 „Podpora Národnímu hřebčínu Kladruby n.L., státní podnik, Zemskému hřebčinci Písek, státní podnik a Zemskému hřebčinci Tlumačov, státní podnik“. Tento dotační titul však bude muset být ukončen v souvislosti s aktuálně platnou legislativou EU. Jednalo by se o nedovolenou veřejnou podporu.

Navrhované změny by měly podle navrhovatelů dlouhodobě stabilizovat financování hřebčinců. Ročně bude každý z hřebčinců dostávat z kapitoly Ministerstva zemědělství příspěvek na provoz ve výši 18 až 20 milionů korun a dále 5 milionů jako investiční dotaci. Novelu budou nyní posuzovat senátoři.