Slzy pro superfavorita California Chrome

Slzy pro superfavorita California Chrome

Favorit favoritů, ryzák California Chrome byl krutě poražen v Belmont Stakes a v pořadí dvanáctou Trojkorunu USA si tedy na hlavu nenasadil. Dostih vyhrál doslova o pár centimetrů Tonalist (7:1), druhý skončil Commissioner (25:1).

Tonalist vyhrává o hlavu v Belmont Stakes
Tonalist vyhrává o hlavu v Belmont Stakes

Ve 146. ročníku Belmont Stakes (2400 metrů, dotace vítězi 620 000 USD) nastupoval vítěz Kentucky Derby a Preakness Stakes, tříletý California Chrome s minimálním kursem 3:5. Tak hodně mu bookmakeři i sázející věřili.

Realita byla ovšem zcela jiná – v posledních šesti startech neporažený hřebec, který se měl po dlouhých 36 letech stát dvanáctým koněm na listině šampiónů, skončil v cíli až jako současně čtvrtý. Navíc bez jakékoliv šance promluvit do boje o první peníze.

Teprve v cíli se zjistilo, že svůj nejvýznamnější životní test dokončil se zraněnou pravou přední …

Na závodišti Belmont Park v Elmontu na Long Islandu se stalo nejšťastnějším z 11 startujících  číslo 11:  Hnědák Tonalist (po Tapit, z Settling Mist, po Pleasant Colony) z chovu Woodslane Farm v Kentucky.

Jeho majitelem je Robert S. Evans, trenérem Christophe Clement a žokejem Joel Rosario.

Vítěz procválal jeden a půl míle za 2:28,52 minuty.

Poslední start – vítězný – absolvoval Tonalist 10. května. Stejně jako v Belmont Stakes v něm za ním skončil druhý Commissioner.

Autor: Jiří Křepelka