Skřivan ovládl sobotní generálku na Velkou cenu Martinic

Skřivan ovládl sobotní generálku na Velkou cenu Martinic

Sobotním hlavním bodem programu úvodních závodů Českého skokového poháru v Martinicích u Březnice byla středně těžká soutěž stupně ST** (140 cm), která se tak stala generálkou pro nedělní Velkou cenu Martinic. Ta se jede na úrovni o 5 cm vyšší…

Jiří Skřivn s klisnou Kallisto. Foto: Kateřina Návojová
Jiří Skřivn s klisnou Kallisto. Foto: Kateřina Návojová

Jiří Skřivan s klisnou Kallisto startovali jako poslední, a zároveň byli jediní, kteří si do cíle nedonesli jediný trestný bod, díky čemuž zvítězili. Porazili tak nejen do té doby vedoucí Michaelu Šínovou s koněm Casidi, ale všech 49 soupeřů, kteří se do hlavní sobotní soutěže nahlásili. Kurz Zdeňka Krpely se totiž vyjma vítěze nepodařilo nikomu dojít bezchybně – a když už nechybovali na 12 skocích kurzu, překročili alespoň stanovený limit. „Při jízdě jsem vůbec na vítězství nemyslel. Šlo mi hlavně o dobré opracování před nedělní Velkou cenu.  Ještě jsme letos tolik parkurů stupně ST nešli,“ prohodil vítěz.

„Z kraje sezony bývá Kallisto opatrnější a mám s ní někdy problémy na širších skocích. Proto se mi hodil kratší trojskok složený ze tří kolmých skoků, kde mělo mnoho jezdců problémy. Navíc tomu předcházel triplbar, kde se koně natáhli,“ dodal jezdec. Přesto to dle Skřivanových slov nebyla nejtěžší pasáž trasy parkuru.  „Zřejmě nejnáročnější byla kombinace 4AB a následný oxer číslo 5, do dvojskoku se jelo od opracoviště a navíc proti sluníčku,“ prozradil jezdec a současně prezident Asociace Český skokový pohár – Jiří Skřivan. Ten jako jeden z mála dokončil i ve stanoveném čase, což se mnohým dvojicím nepodařilo. „Jednalo se o první pořádně postavený parkur, bylo třeba jít v dobrém tempu i v obratech. Jezdci už asi i z obavy dle průběhu soutěže jezdili pomaleji a v obratech přestávali cválat. Ale je to dobře, že byl časový limit kratší. Soutěž se jela na čas a je třeba to tak brát,“ doplnil Jiří Skřivan.

Vítěz byl jeden z pouhé pětice startujících, kteří dokončili ve stanoveném čase. Pomalejší tempo zvolily i další tři jezdkyně nechybující na skocích, které se podělily o další dekorované příčky. Druhé místo si nakonec zasloužila Michaela Šínová, která o pouhou setinu sekundy porazila třetí Barboru Vojtkovou s Quilagem. Čtvrtá Veronika Krajníková překročila s Balirinou již výrazněji stanovený čas, za což byla penalizována 2 trestnými body. Na dalších dvou dekorovaných místech je doplnili jednou chybující jezdci, a to Josef Pařenica za výkon se Sarah Sun a slovenský host Marko Halo s Chicagem.

Že stavitel parkuru jezdce pořádně prověří, naznačila již předcházející soutěž stupně S**. V nejpočetnější soutěži dne, kdy se na parkuru představilo 70 startujících, dokončilo  s nulou na bodovém kontě pouze třináct závodníků. Nejrychleji se to podařilo Josefu Kinclovi s Čiki Čiki, kteří zvítězili.

V rámci sobotního dne se uskutečnily také další kola seriálů Equiservis Amateur Tour a Czech Junior Cup. V soutěži pro juniory zvítězila stejně jako v pátečním dílu Nicola Grünthálová, tentokrát v soutěži hodnocené na styl, jak je v sobotu již z předešlých let zvykem. S klisnou Niagara La Just předvedla dle stylových rozhodčích Markéty Šveňkové a Michaely Kodadové nejlepší jízdu. Za ni byla ohodnocena známkou 9,2 bodu a o jednu desetinu tak zvítězila před Rosálií Komárkovou s Conterno Life.

Naopak amatérští jezdci soutěži stejně jako v pátek v soutěži stupně ZL (110 cm) na limitovaný čas. Tentokrát se nejblíže stanovenému času přiblížila Jana Tvrdá a Momo, kteří docílili odchylky pouhých 0,04 vteřiny. O místo si polepšila Dana Pinkavová s Lassy 2, když skončila druhá.  Díky stabilně dobrým výkonům získala nejvíce bodů do žebříčku a v nedělním finále odstartuje z poslední startovní příčky.

V neděli vyvrcholí první kolo Českého skokového poháru Velkou cenou Martinic společně s finálovým kolem Czech Junior Cupu a malého finále Equiservis Amateur Tour. Soutěžní program bude doplněn ještě o jednu otevřenou soutěž na úrovni 125 cm. Pro aktuální informace sledujte webové stránky www.ceskyskokovypohar.cz.