Skokový pohár v Martinicích nabídne napínavou podívanou

Skokový pohár v Martinicích nabídne napínavou podívanou

Areál Jezdecké společnosti Equitana v Martinicích u Březnice hostí od čtvrtka 18. dubna úvodní kolo 12. ročníku extraligového seriálu v parkurovém skákání – Skokový pohár České pojišťovny. Jeho účastníky čeká celkem jedenáct zastávek a při té poslední se nejlepší čtyři jezdci z kvalifikací utkají ve finále, kdy si na jednom parkuru mezi sebou vystřídají své koně.

Jan Štětina - Rico SJan Štětina – Rico S

První body do pohárového žebříčku si však připíše jen tucet nejúspěšnějších startujících v nedělní Velké ceně Martinic. Do té doby se uskuteční 16 rámcových soutěží, z nichž některé jsou zařazeny do doprovodných túr pro amatérské jezdce (Equiservis Amateur Tour) a juniory do 18 let (Kolowrat Junior Cup).

Ve čtvrtek bylo v Martinicích na programu celkem pět soutěží s výškou překážek až do 130 centimetrů, v nichž odstartovalo více jak 300 dvojic. Podobně nabitá startovní pole by měla být i v pátek. Sobotním vrcholem se stane Cena společnosti Ráj nemovitostí na výšce 140 centimetrů, jež je menší generálkou před nedělní Velkou cenou Martinic. Někteří jezdci se právě po této prověrce rozhodnou, kterého z koňských svěřenců si vyberou pro možnost případného bodování. Takového koně nejen, že musí nahlásit předem, ale musí s ním zároveň startovat jako s prvním, aby nebyli zvýhodněni oproti soupeřům, jež mají k dispozici pouze jednoho koně.

Aktuálně je do Velké ceny Martinic nahlášeno 36 dvojic a chybět mezi nimi nebude mj. několikanásobný finalista a obhájce loňského prvenství na tomto kolbišti Jiří Hruška s Aristem-Z. Na parkuru s překážkami vysokými 145 centimetrů by se měl představit také s Mr. Voxem Agromarket H+B. Silným konkurentem mu bude další z finalistů 11. ročníku – Jiří Skřivan s klisnou Kallisto. Toho vloni dělilo od prvenství pouhých 6 desetin sekundy. „S Kallisto jsou to pro nás letos vůbec první závody. Bude se navíc jednat o 5 centimetrů vyšší parkur, než v roce 2012, a tak to nebude jednoduché. Ale budeme se samozřejmě snažit podat co nejlepší výkon,“ uvedl jezdec a prezident Asociace Český skokový pohár v jedné osobě – Jiří Skřivan.

Na stupni vítězů přesně před rokem nechyběl ještě Zdeněk Žíla. Tehdy se mu dařilo s jedenáctiletým Cavalinem, jehož si přivezl i tentokrát. Kromě něj bude sedlat o rok staršího Patendra. Mezi další favority se zajisté řadí i Hana Pokorná s Chanellem. Tato jezdkyně byla v předešlé sezoně vůbec první ženou v historii Skokového poháru, která v kvalifikacích nasbírala nejvíce bodů a pochlubit se může z pohárových Velkých cen 2012 i vítězným hattrickem. V Martinicích sice vloni byla „až“ čtvrtá, ale letos má již za sebou start na mezinárodních závodech v Rakousku, podobně jako Jaroslav Jindra s Ascobarem. Skutečnost, že se v Martinicích sešla téměř kompletní domácí skoková elita svědčí i účast loňského vítěze finálového závodu Martina Matějky s koněm TRM Kar Kar. Z TOP 10 sestavy nechybí ani Jiří Luža s Land Rebelem-S, Jan Studnička s Datasys Anfí a Datasys Artani, Ludvík Jandourek s Vigem 1, Josef Pařenica a Aquito či Jan Štětina a Atomic-S/AC Atomic. Zajisté tak půjde o velmi napínavou sportovní podívanou, u níž by žádný příznivec parkurového skákání neměl chybět. Podrobnosti o programu najdete na www.skokovypohar.cz.