Skokový pohár České pojišťovny – Opatrný vyhrál v Plzni na vypůjčeném koni

ilustrační foto - Aleš OpatrnýV senzační výhru proměnil Aleš Opatrný svoji účast ve Velké ceně Plzně na vypůjčeném třináctiletém hannoverském valachovi Le Grandovi. Ten ještě v pátek startoval se svým majitelem Stanislavem Hakrem v nejnižší soutěži amatérské túry, kdy ve druhé fázi parkuru na výškách 100/110 centimetrů dvakrát chyboval a v neděli byl jedním z pouhých dvou koní, kteří dokázali překonat základní i finálové kolo s překážkami vysokými 150 centimetrů bez penalizace.

„Le Granda jsem jezdil na začátku letošní sezony, než jsem omarodil a následující tři měsíce nemohl závodit. Zhruba ve stejnou dobu si ho od nás koupil Stanislav Hakr, který s ním následně startoval v nižších soutěžích. Vzhledem k tomu, že jsem během mé závodní pauzy přišel o možnost startovat na některých koních jiných majitelů, požádal jsem pana Hakra, zda by mi Le Granda pro plzeňské závody nezapůjčil. Jelikož je v Hořovicích nadále ustájen, věděl jsem, že má sílu i zkušenosti takto obtížný parkur překonat. To, že se mi s ním podaří vyhrát, jsem sám nečekal,“ prozradil Aleš Opatrný. „Velká cena byla technicky náročná od začátku do konce, ale s tím jsem problém neměl. Ke konci parkuru jsem však cítil, že Le Grandovi dochází síly, ale naštěstí nechyboval,“ uvedl jezdec. I po zisku 18 bodů do žebříčku Skokového poháru České pojišťovny sice zůstává stále na 3. místě průběžného pořadí, na druhého Jiřího Skřivana ztrácí ovšem pouhé čtyři body. „Při dalším kole budu za dva týdny ve Frenštátu pod Radhoštěm chybět, jelikož příští víkend startuji na mezinárodních závodech zařazených do Světového poháru – CSI-W3* ve slovenském Pezinku, a pak se již budeme plně připravovat na finálové závody Skokového poháru u nás v Hořovicích,“ dodal Aleš Opatrný.

Druhou dvojicí, která ani jednou ve Velké ceně Plzně nechybovala, byl Sergej Motygin s Coraggiem 1. Od prvního místa ho však dělily tři sekundy. I tak získal za druhé místo 15 bodů a v tuto chvíli je ex-aequo s Ludvíkem Jandourkem na 4. místě Skokového poháru České pojišťovny. Ve Frenštátu pod Radhoštěm tak lze očekávat především boj o tuto čtvrtou finálovou pozici. „Účast ve Frenštátu jsem původně zvažoval, ale určitě budu o postup do finále bojovat, takže zbývající dvě kvalifikace samozřejmě nevynechám,“ uvedl Sergej Motygin. Jeho největší soupeř má oproti němu přece jen výhodu, jelikož do pohárové tabulky se počítá pouze šest nejlepších výsledků a zatímco Motygin bodoval již šestkrát, Jandourek stejný počet bodů nasbíral v pěti soutěžích.

Třetí příčku v dnešní Velké ceně obsadila Barbora Tomanová s Clarkem 12. O vítězství ji připravila až chyba na poslední překážce finálového parkuru. Navíc to bylo na nepohárovém koni, a tak si v žebříčku jezdců polepšila pouze o osm bodů za osmé bodované místo s Kohenem. S ním se také díky bezchybnému základnímu parkuru probojovala do finále pro nejlepších deset dvojic, ale po chybě na třetí překážce a následném zastavení před skokem s číslem 7 pokračování v soutěži vzdala. Útěchou jí tak může být vítězství v 9. kole rámcové seriálové soutěže pro jezdce do 21 let Dance and Jump Czech Junior Cup, v němž téměř smazala náskok vedoucího Jana Zwingera, jenž v Plzni nestartoval.