Skokový pohár ČP pomůže zaplavené jezdecké škole

Skokový pohár ČP pomůže zaplavené jezdecké škole

Zatímco v Suché u Litomyšle začalo ve čtvrtek 6. června čtvrté kvalifikační kolo Skokového poháru České pojišťovny, v některých jezdeckých centrech nemají na sport ani pomyšlení, jelikož je naplno zasáhly v předešlých dnech povodně. Toho si jsou pořadatelé Skokového poháru vědomi a rozhodli se proto pomoci.

Střední škola dostihového sportu a jezdectví Praha - Velká ChuchleStřední škola dostihového sportu a jezdectví Praha – Velká Chuchle

„Aktuálně není v našich silách podat pomocnou ruku všem jezdeckým areálům, jež byly zasaženy. Z těch největších můžeme jmenovat Tělovýchovnou jednotu Žižka Praha, Jezdeckou společnost Císařský ostrov či Tělovýchovnou jednotu Orion Praha. Zaplaveno bylo také dostihové závodiště ve Velké Chuchli a přilehlá Střední škola dostihového sportu a jezdectví. Mohla bych pokračovat řadou dalších menších stájí mimo území hlavního města. Jak se však říká: Kdo rychle dává, dvakrát dává! – I proto jsme se bez dlouhého váhání rozhodli věnovat alespoň symbolický příspěvek 10 tisíc korun jmenované jezdecké škole v Chuchli, neboť tím podpoříme vzdělávání mladých lidí, kteří se v budoucnu chtějí našemu sportovnímu odvětví věnovat profesně,“ uvedla Pavla Kudláčková ze společnosti Via Solaris, jež z pozice reklamního a marketingového partnera Skokového poháru České pojišťovny příspěvek věnuje.

Střední škola dostihového sportu a jezdectví má ve své péči tři desítky koní. Ty musela hned v neděli evakuovat do náhradního ustájení ve Slivenci a v Mostě. Současně se pracovníci pokoušeli zachránit alespoň část vybavení školy. „Jsem členkou povodňového štábu ve Velké Chuchli, a tak jsme od pátku věděli, že povodně hrozí. Nikdo však v tu chvíli nečekal, že budou nakonec tak rozsáhlé. Již v sobotu jsme začali vyklízet kanceláře v přízemí, kde byly počítače a důležité dokumenty. Ty jsme odnosili do 1. patra. V neděli ale bylo jasné, že je zle. Když jsem večer odjížděla ze školy, voda přetékala přes zeď, která nás chrání před 30letou vodou. Přesto jsem doufala, že se to objede ‚jen‘ zatopeným parkovištěm a částí přízemí,“ popisuje ředitelka školy, Ing. Soňa Froňková.

V pondělí již byla situace natolik špatná, že se Soňa Froňková vypravila s místními dobrovolnými hasiči do školy na člunu, aby odnosili cenné vybavení ještě o patro výše. „Odvezli jsme také sedla a další jezdecké pomůcky, abychom s koňmi mohli i v provizorních podmínkách pracovat. Bylo potřeba také přemístit server, jelikož byl odpojen proud a nefungovaly nám tak internetové stránky. V době kulminace u nás byly zhruba dva metry vody,“ pokračuje ředitelka školy. Ve čtvrtek se již mohlo začít s vyklízením stájí, a jakmile opadne voda, na řadu přijde i samotná budova školy. „Ve výuce budou pokračovat od příštího týdne v náhradních prostorech pouze žáci třetího ročníku. Ti totiž mají před závěrečnými zkouškami. Pevně doufáme, že jejich praktická část v druhé polovině června bude moci proběhnout v Chuchli. V případě ostatních jsme požádali, abychom mohli ukončit školní rok o 14 dní dříve. Mnozí žáci nám však pomáhají s péčí o koně a se započatým úklidem. Budeme však potřebovat i nějakou chlapskou sílu, jelikož v profesorském sboru jsou téměř samé ženy a také mezi žáky máme většinu dívek. Z materiální pomoci bychom uvítali hlavně seno, slámu či piliny a budeme moc rádi i za případné finanční dary prostřednictvím občanského sdružení Hippospol podporujícího talentované žáky střední školy dostihového sportu a jezdectví. Číslo jeho účtu je 1940613389/0800. Prostředky budou použity při likvidaci následků povodní v naší škole a k následnému novému vybavení školy. Dárce prosíme, aby do zprávy pro příjemce uvedli heslo ‚Povodeň 2013‘ a své jméno. Předem všem upřímně děkujeme,“ dodala Ing. Soňa Froňková. Více informací o Střední škole dostihového sportu a jezdectví najdete na adrese www.dostihovaskola.cz